Şu anda okuyorsunuz
PHAEDRA’NIN TRAJEDİSİ

PHAEDRA’NIN TRAJEDİSİ

PHAEDRA'NIN TRAJEDİSİ

Girit Kralı Minos’la karısı Pasiphae’nin kızı olan Phaedra, Atina Kralı Theseus ile evlenir. Ona Acamas ve Demophon adında iki oğul verir… Fakat Theseus bir Amazon olan Antiope ile beraberdir ve ondan Hippolytus adında genç bir oğlu vardır. Phaedra, Theseus’la evlendikten sonra onun Antiope’den doğma bu yakışıklı oğluna aşık olur. İşin kötüsü Theseus Phaedra ile evlenebilmek için, kendisinden ayrılmak istemeyen Antiope’yi öldürmüştür. Mitin bazı versiyonlarında Phaedra’nın, Hippolytus’a tutkusunun, Theseus Antiope’yi öldürdüğü için cezalandırılmasına karar veren Tanrıların işi olduğu rivayet edilir… Hippolytus ise Phaedra’nın ilgisine karşılık vermez,onu her seferinde reddeder, bu duruma sinirlenen Phaedra; Theseus’a Hippolytus’un kendisine tecavüz etmeye kalkıştığını söyleyerek, iftira eder… Bu yalana inanan ve çılgına dönen Theseus oğlunun Tanrılar tarafından cezalandırmalarını ister. Theseus’un öfkeli,kin dolu çığlığını duyan Poseidon, Hippolytus’un arabasından düşüp ölmesine neden olacak bir fırtına koparır ve toz duman içinde kalan Hippolytus kayalardan denize yuvarlanarak ölür. Phaedra olayı duyunca vicdan azabından kendini asarak intihar eder… Bu mit aynı zamanda Sophocles’in günümüze ulaşan üç antik Yunan trajedisinden biridir. Ona göre Phaedra, ilahi güçlerin Theseus’a Antiope yüzünden verdiği cezanın içindeki mücadelenin masum kurbanıdır, aslında Phaedra erdemli bir kadındır…

*Tablo Fransız ressam Pierre-Narcisse Guérin tarafından 1802 yılında tamamlanmış “Phaedra’nın Hippolytus tarafından reddedilmesi”ni tasvir ediyor.

*Eserin orijinali New Orleans Güzel Sanatlar Müzesinde, bir kopyası ise Paris Louvre Resim salonunda sergilenmektedir.

Antik Yunan.

İlginizi Çekebilir
MİLKY WAY...

@arkeoportal Sedef DİNKÇİ

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır