Şu anda okuyorsunuz
Soğukta sokak hayvanlarını unutmayın

Soğukta sokak hayvanlarını unutmayın

Soğukta sokak hayvanlarını unutmayın

Havaların soğumasıyla sokak hayvanları için zor günler başladı. Sokak hayvanları bu soğuk kış günlerinde hem yiyecek bulmak hem de vücut ısılarını korumak zorunda. Peki sokak hayvanları için bu soğuk kış günlerinde neler yapılabilir?

SAHİPLENİN

En güzeli evinizin kapılarını bir hayvana bir can dosta açmanızdır. Onunla birlikte yaşamaya başlamanın sizin hayatınızda ne kadar büyük değişiklikler yaratacağını anlamanız uzun sürmeyecektir. Can dostunuz da kısa sürede eve alışacak ve keyfine bakacaktır.

MİSAFİR EDİN

Eğer evinizin koşulları bir hayvanın uzun süre kalmasına uygun değilse. Yaralı, hasta durumundaki hayvanları kısa süreliğine misafir edin.

OFİSİNİZDE YER AÇIN

Ofisinizde onlar için küçük bir yer açın. Kısa süre içinde tüm ofis çalışanların can dostu olduğunu göreceksiniz. Ofiste yaşama koşulları uygun değilse iş yerinizin önünde bir kulübe yapar ve mama ve su kabı koyarsanız bir hayvanın yaşamını kurtarmış ve destek vermiş olursunuz.

ÇOK ÇOK ÖNEMLİ! ARACINIZI ÇALIŞTIRMADAN ÖNCE KAPUTA VURUN

Kediler sıcak yer aradığında ilk gittikleri yerlerden biri arabaların altı veya motorlarıdır. Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlekte ya da motorda bir kedi olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

KEDİ-KÖPEK EVLERİ YAPIN

Karton, plastik ya da tahtadan yapılabilecek kedi, köpek evleri sokak hayvanlarının korunaklı bir yuvaları olması demek. Yapımı oldukça kolay olan bu evleri yağmura ve kara karşı dayanıklı olması için naylonla kaplamanız gerekiyor. Hiçbir şey yapamıyorsanız boş bir karton kutuyu naylon poşetle kaplayıp yan yatırabilir bir sokak kedisinin en azından kısa süreli konaklayıp ısınabileceği bir ortam yaratabilirsiniz.

BİR KAP SU VERİN

Su hayvanlar içinde hayattır. Sokak hayvanları için bir su kabı mutlaka bulundurun fakat metal ya da çelik su kapları suyu çabuk dondurur, kış aylarında bu tür kaplara su koymak yerine plastik kaplara su koymak ve bu suların ılık olmasına dikkat etmek daha mantıklı. Eğer suya bir damla zeytinyağı damlatırsanız suyun donmasını engelleyebilirsiniz.

MAMA VERMEYİ UNUTMAYIN

Özellikle kar yağdığında yiyecek bulmak sokak hayvanları için mümkün olmuyor. Marketlerde sokak hayvanları için satılan mamalardan alıp akşam eve giderken beş dakikanızı ayırarak mama kaplarına ya da kuru alanlara mama bırakabilirsiniz. Düşük bir ücret karşılığında kasaptan sakatat alıp hayvanlar için yol kenarlarına koyabilirsiniz. Mama alamıyorsanız evdeki artan yemekleri onlara verebilirsiniz. Hayvanlara bozuk yemek vermeyin. Soğuk havalarda direnci azalan hayvanlar için bir ishal vakası bile ölümcül olabilir.

KUŞLAR İÇİN CAM KENARLARINA EKMEK BIRAKIN 

Kuşlar kedi ve köpekler gibi yaklaşmazlar ama onlar için pencerenizin önüne ekmek kırıntıları serpebilir ya da bahçenizdeki ağaçlara ekmekler asabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
kedi

HASTA HAYVANLARI GÖRMEZDEN GELMEYİN

Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz bir hayvan görürseniz onu kaderine terk etmeyin. En yakın belediyeye haber verin.Hasta bir hayvan gördüğünüzde bulunduğunuz semtin belediye yetkililerinden mutlaka yardım isteyiniz.

BARINAKLARA DESTEK OLUN 

Yaşadığınız ilçede bir hayvan barınağı varsa özellikle kış aylarında bu barınakta çok sayıda hayvan var demektir. Barınaklara yapacağınız mama bağışları sayesinde çok daha fazla hayvanın ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Kullanmadığınız battaniyeler ve eski gazeteler onların çok işine yarayacaktır.

Sevgili can dostları; gönül melekleri yukarıda belirttiğim gibi bu kış günleri onları görmezden gelmeyelim. Unutmayalım kediler 6 saat köpekler ise 17 saat aç dururlarsa donarak ölebiliyorlar maalesef. En önemli detay onların bizlere muhtaç olmasıdır. Hayvanlar insanlar gibi sıcak evlerinde oturarak yaşamıyorlar. Kışın soğuklarda tek ısınma yöntemleri var, kürkleri. Ve kendilerini ısıtabilmeleri için gıdaya ihtiyaç duymaktadırlar. Yemek yemeliler ki yiyecekten aldıkları kalori enerjiye dönüşsün. Dilenciler varken sokak hayvanlarına mama verilir mi diyenler acaba kaç dilenci gerçekten muhtaç. Sokak canlarına vereceğiniz birazcık, yemek artığı size bedavadan ne kadar çok sevap kazandıracağını bir düşünün.Gelecek haftaya kadar görüşmek üzere sevgiler, saygılar.

Zerrin Akıncıbaşı KAPLAN

 

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır