Şu anda okuyorsunuz
MANTAR DEĞİL UYUZ DEĞİL

MANTAR DEĞİL UYUZ DEĞİL

kedi

PEMFİGUS FOLİACEUS

Merhaba sevgili La Femme Nicomedia okurlarım, bu hafta sizlere uzman veteriner hekim Yuşa Altın ile kedilerde şiddetli kaşıntıyla seyreden Pemfigus Foliaseus adı verilen otoimmün bir deri hastalığından bahsedeceğiz. 

Pemfigus foliaceus (PF), pemfigusun evcil kedilerde en sık görülen şekli ve bu türdeki en yaygın otoimmün deri bozukluğudur. Genellikle idiopatiktir. Lezyonlar deride yaygın püstüller şeklindedir ve özellikle çene, burun kenarları, kulaklar, göz çevresi ve patilerde şekillenmektedir. Kurumuş bal renginde, kabuklar halindedir ve bölgede tüy dökülmeleri şekillenmiştir. 

Lezyonlar; egzama, uyuz türleri ve deri mantarları ile benzerlik göstermektedir. Ayırıcı tanı laboratuvar analizleri ile yapılmalıdır. Eğer kedinizde böyle benzer bir sorun varsa daha detaylı bilgi için veteriner klinikleri ile iletişime geçilmelidir.

Uzm. Vet. Hek. Yuşa ALTIN   

Vet.Sağ.Teknikeri  
                                                                                                                                    
Arzu kurum DALKIÇ                                                                                    
Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır