Şu anda okuyorsunuz
Mutluluğun Sırrı: Dengede Olmak

Mutluluğun Sırrı: Dengede Olmak

Mutluluğun Sırrı: Dengede Olmak

Hayatımızda ki her noktada kendimizi dengede tutmak çok önemlidir. Yaşam amacımız olan huzur ve mutluluğu ancak dengede kalarak sağlayabiliriz.

Acaba dengede miyiz? Değil isek bunu nasıl başarabiliriz?

Bu soruların cevabını bize en güvenilir kaynak olan öz benliğimiz verecektir. Bu cevapları görsel olarak alabilmemiz için, Yaşam koçluğunda danışmanlarımıza uyguladığımız Yaşam Çarkı tekniğini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yaşam Çarkı kişilerin kendi hayatlarını kuş bakışı görmelerini sağlayan bir Koçluk aracıdır.

Yaşam Çarkı hayatımızda ki 8 önemli birimi temsil eder. (Bu çarkta, hayatınızda önemli olduğunu düşündüğünüz alanları, önemsiz olduğunu düşündüğünüz alanlarla değiştirebilirsiniz) Örneğin, Spor, eğitim gibi alanları çarkınıza ekleyebilir, kariyer gibi alanları çıkarabilirsiniz.

Çarkın çıktısını alıp veya bir kağıda çizip, her bir alanı 0’dan 10’a kadar cetvel gibi numaralandıralım. Sonra tüm alanlar için üzerinde düşünerek renkli bir kalemle puanlandırma yapalım.

Örneğin;

Aile bölümünde; aile içerisinde kendimi bütünün bir parçası olarak hissediyor muyum? İhtiyacım olan sevgiyi alıyor ve aileme veriyor muyum?

Sağlık bölümünde; Sağlıklı besleniyor muyum, sağlıklı kiloda mıyım, bir rahatsızlığım var mı?

Fiziksel çevre bölümünde; etrafım sevdiğim şeylerle mi çevrili?

Ruhsal ve kişisel gelişim bölümünde; kendimi geliştirmek için yeterince kendime yatırım yapıyor muyum, kitap okuyor muyum, deneyimliyor muyum? gibi soruları kendimize sorarak tüm alanları puanlandıralım. Daha sonra işaretlediğiniz rakamları yine renkli kalemle çizgiler yardımıyla birleştirelim. Oluşan çarkınıza bir bakalım. O çarkı oradan çıkarırsak ve yuvarlarsak rahatlıkla döner mi, yoksa dengesiz bir çark mı? Eğer dengede bir çark oluştuysa” Sizi tebrik ediyorum???”

Eğer çarkımız dengesizse çarkımıza dikkatlice bakalım; Hayatımızda ki hangi alan veya alanlar bu çarkın dengesini bozuyor? Bu alanların hangisinde ufak bir iyileştirme yapsam, diğer alanları olumlu bir şekilde etkiler?

Bu sorunun cevabı biz de gizli. Cevabımızı belirledikten sonra yapacağımız bu değişikliği farklı renk bir kalemle puanlandıralım ve diğer alanlarda yapacağı etkiyi de puanlandırarak yeni bir çark oluşturalım. Gördüğümüz üzere ufacık bir iyileşme, yaşam çarkımızın dengelenmesine büyük bir katkıda bulunuyor.

Şimdi işin en önemli kısmına geldik. Bu alanda istediğim iyileşmeyi yapmak için nelere ihtiyacım var?

İstediğim değişimi gerçekleştirmek için hangi somut adımları atmalıyım?

Bu konu da kimlerden destek alabilirim?

Bunu ne zaman yapmaya başlamalıyım?

Ne kadar süreçte bu iyileştirmeyi yapmalıyım?

İşte bu soruların cevaplarını bir kağıda yazarak sürecimizi başlatmalıyız. Kendimize tanıdığımız süre sonunda yaşam çarkımızı yeniden oluşturup, neler değişti, nasıl dengeye yaklaştı gözlemleyelim. Bize kendinizi en iyi ve en dengeli hissettirecek seviyeye ulaşana kadar, kendi belirlediğimiz periyotlar da ihtiyacımız olan alanlarda iyileştirme yapmaya devam edelim.1 yıl sonra oluşan Yaşam Çarkınızı bugünkü çarkınızla yan yana koyduğunuzda kendinizde ki gelişime siz bile inanamayacaksınız.

Dengeyle ve sevgiyle kalın…

Ayşegül BABACAN

 

 

 

 

 

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır