Şu anda okuyorsunuz
DÜNYAYI HOŞGÖRÜ KURTARACAK

DÜNYAYI HOŞGÖRÜ KURTARACAK

DÜNYAYI HOŞGÖRÜ KURTARACAK

Hoşgörü deyince aklımıza ilk olarak büyük düşünürümüz “Mevlâna” gelir. Ne güzel söylemiştir:

“Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.”

Bu güzel, manalı sözler bize islam dininin de temeli olan hoşgörüyü tavsiye ediyor. Oysa günümüzde hepimiz o kadar tahammülsüz olduk ki, değil hoşgörü göstermek, insanların ağzından çıkan her sözü, yaptığı her davranışı eleştiriyoruz. Toplu taşıma araçlarında yaşlılar gençlerden anlayış gösterip yer vermelerini beklerken, gençlerin de çok yorgun, bitkin olabileceğini düşünüp hoşgörülü olmayı başaramıyor maalesef . Neden böyle tahammülsüz olduk? Neden her bireyin farklı duyguları ve düşünceleri olduğunu kabul edemiyoruz? Oysa yaşam baskıyla ,hoşgörüsüz bir şekilde devam ederse, dünya yaşanılası bir yer olamaz.

Hepimiz çevremizden bize karşı hoşgörülü olmalarını beklerken, biz esirgiyoruz hoşgörüyü onlardan. Öyleyse sevgi ve barış dolu bir dünya için, önce kendimizden başlamalıyız iyileştirmeye.

Bir insan iyileşir, aile kurtulur.

Bir aile iyileşir, toplum kurtulur.

Bir toplum iyileşir, dünya kurtulur.

Çünkü her şeyin temeli insanoğlunun özünde yatar. Yaratılan tüm insanlar birbirinden farklı düşünce yapısına sahiptir Tek yumurta ikizlerinin bile farklı karakterler sergilediğini görüyoruz. İşte hoşgörü, bu çeşitliliğin içinde uyumu  yakalayabilmektir.

 

Yunus Emre “Yaratılanı hoş gör,Yaradandan ötürü” derken ne güzel açıklamış hoşgörülü olmanın Allah katında ki kıymetini.Yine Yunus’un;

Benlik davasını bırak

Muhabbetten olma ırak

Sevgi ile dolsun yürek

Hoşgörülü olmaya bak

diyen beyiti bir kez daha hep ben varım, ben haklıyım demeyi bırakmamız gerektiğini anlatıyor.

İlginizi Çekebilir
kedi

Çünkü  hoşgörü;  insanın kendi değerlerine bağlı kalırken, başkalarını da olduğu gibi kabul etmesidir.

Çünkü hoşgörü; anlayıştır, değer vermektir, kusurları görmemektir, affedici olmaktır.

Çünkü hoşgörü; senin gibi düşünmeyenlere, senin gibi inanmayanlara, senin gibi davranmayanlara, senin gibi yaşamayanlara, senin gibi olmayanlara SAYGILI OLMAKTIR…

İşte bunları başarmaya kendimizden başlarsak, dünyayı güzelleştirmek adına en önemli adımı atmış oluruz…

Sevgi ve hoşgörülü günler diliyorum.

Ayşegül BABACAN

 

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır