Şu anda okuyorsunuz
GÜLÜMSEMEK BULAŞICIDIR

GÜLÜMSEMEK BULAŞICIDIR

GÜLÜMSEMEK BULAŞICIDIR

Sokakta yürürken hiç insanların yüzlerini gözlemlediniz mı?

Ben hep gözlemliyorum ve inanın çok üzülüyorum. Sabahları deniz kenarında yürürken bile hep endişeli, asık suratlı ve gergin yüzler görüyorum.  Oysa yepyeni bir güne başlamanın umudu, güneş ve denizin güzelliği, doğa ananın uyanışı ne kadar da harika. Bu güzelliklerin bile yüzlerinde ki o gerginliği silmesine izin vermiyorlar .Tanışmadığımız hâlde gülümseyerek” Günaydın” dediğimde, bir anda değişiyor o gergin ifadeleri ve onlarda bana gülümsüyor . O zaman içimi bir ümit kaplıyor. Belki bu pozitif etkileşim devam eder ve onlardan da başkasına bulaşır ve yaşadıkları günün tadına varabilirler diye. Yaşamak çok güzel ve hayat çok kısa. Dünün pişmanlıkları ve gelecek endişesiyle geçirecek kadar değersiz değil hayat. Yaşadığımız anın tadına varmalıyız, bir daha  geri gelmiyor çünkü.

16 yıl önce çocuklarımın okulunda, panoda asılı bir hikaye okumuştum. Hala beni çok etkiler , “kelebek etkisi” dediğimiz şey bu olsa gerek diye düşünürüm hep. Hikaye şöyle;

Bir genç kız sokakta yürürken, yaşlı bir adama gülümser ve günaydın der.  Yaşlı adamcağız o kadar mutlu olur ki, uzun zamandır görüşemediği bir dostunu arar ve hal hatır sorar. Arkadaşı bu konuşmadan çok mutlu olur ve gittiği restoranda ki garsona yüklü bir bahşiş verir. Garson çocuğun en ihtiyacı olduğu anda gelen bu para, onu çok rahatlatır ve evine dönerken muhtaçlığı her halinden çok belli olan birine aldığı bahşişin bir kısmını verir. Uzun süredir aç olan adamcağız yiyecek bir şeyler alıp bir evin bodrum katında olan yaşadığı yere dönerken yolda aç ve üşüyen bir yavru köpek görür ve onunda karnını doyurur ve evine götürür. Gece yarısı köpek sürekli havlar ve tüm apartmandakileri uyandırır ve bir bakarlar ki bina yanıyor. Köpeğin havlaması sayesinde herkes yangından kurtulur. Ve bilin bakalım bu kurtulanlar arasında kim vardır.?

Evet doğru bildiniz. Bir gülümsemeyle tüm bu güzel etkileşimi başlatan o genç kızda bu yangından kurtulanlar arasındadır. İşte bu hikâyenin de anlatmaya çalıştığı gibi gülümsemek bulaşıcıdır ve bu evrende yaptığımız en ufak bir iyilik bile kelebek etkisiyle bize geri dönecektir Hadi gülümseyelim ve çevremizde ki insanlarda, hatta hiç tanımadıklarımız da bile güzel bir etkileşim başlatalım.

İlginizi Çekebilir
hülya

Bol gülümsemeli günler diliyorum.

Ayşegül BABACAN

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır