Şu anda okuyorsunuz
Malatya’nın bilinmeyen güzellikleri!

Malatya’nın bilinmeyen güzellikleri!

Malatya’nın bilinmeyen güzellikleri!

Herkese Merhaba! Bu hafta sizlerle Malatya gezimi paylaşmak istiyorum. Malatya sanıldığı gibi içerisinde hiçbir şeyin olmadığı sıradan bir kent değil. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümünde bulunan çok güzel dağlar görebileceğiniz bir yerdir. Ben şanslıydım tam iki kez gidebildim. İlk gidişimde tamamen turistik bir gezi gerçekleştirdim ve planladığım seyahati gerçekleştirdim.

Çok iyi bir Belediyesi olduğu için il ve ilçelerin her yerinde ulaşım çok basit. Bir tramway bile var. Araba kiralamak isterseniz, o da mümkün.

Havalimanından şehir merkezine HAVAŞ araçları ile gelebilirsiniz. Taksi tutmak isterseniz de sizleri kandırmayacaklarını garanti ederim çünkü aşırı dürüstler. Nerede kalınır? Malatya’da Yeni Hotel’de kalmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Bir kere çok kibar bir personeli var. İkinci olarak da mükemmel bir kahvaltı veriyorlar. Dut kurusundan rokaya, çeşit çeşit zeytinden peynire 5 yıldızlı otel kalitesinde açık büfe bir kahvaltı büfesi göreceksiniz. İsterseniz odanıza gecenin 12:00’sinde girin, size çay, kahve muhakkak getirirler. Otel şehir merkezinde olduğu için, her yere kolayca gidebilirsiniz. Tam çarşının içerisinde, camiinin yanında oteli bulabilirsiniz. Otelin bulunduğu yerin adı Battalgazi. Meşhur filmlerde geçen Battal Gazi orada yaşamış.

Hangi mevsimde gidilir? Bana göre kasım ayı gezmek için çok uygun bir ay. İkinci gidişimde temmuz ayıydı ve klimasız oturamıyorduk.

Yemek nerede yenir? Yemek yiyeceğiniz şahane bir lokanta var. Zaten defalarca da televizyona çıkmış bir lokanta: ”Hacı Baba Et Lokantası”. Olağanüstü yemekleri var gerçekten, kuzu tandır ve kağıt kebabını muhakkak tavsiye ederim. Ben artık et yemeyi bıraktığım için bir daha yemem mümkün olmayacak. Başka bir restoran daha önereceğim sizlere: Ahmet Bey Yöresel Ev Yemekleri. Orada o kadar çok şeyin tadına baktık ki, sıralamakla bitiremem. Yemekleri yapan hanım ve işletmecisi bey, çok konuşkan çok kibar insanlardı, bizden ücret almak bile istemediler ama olmaz, bir daha gelemeyiz dedik. Yemekleri sayacağım: mumbar dolması, analı kızlı, içli köfte, mantı ve turşu. Bunları yemeden dönmeyin lütfen. Buralarda bulamazsınız.

Kayısı nereden alacağız? Kayısıcıların olduğu yere ”Şire Pazarı” deniyor.  Ben size Yıldırım Kayısı ‘dan alışveriş etmenizi tavsiye ederim. Hem çayınızı içersiniz hem de çeşit çeşit kurutulmuş meyvenin, muskanın ve lokumun tadına bakarsınız. Emin olun oradan çok mutlu ayrılacaksınız. Dut kurusu, kuru erik, kuru elma ve kayısı almadan dönmeyin. Son bir tavsiye daha, Malatya peyniri de almanızı tavsiye ederim. Esnafa sorarsanız onlar yardımcı olacaktır. Bir Urfa peyniri kadar güzel olmasa da Malatya Peyniri de güzeldir.

Geliyorum, gezilecek yerlere… Malatya’da birçok müze ve arkeolojik alan bulunuyor. Evvela Aslantepe Höyüğü’nden başlamak isterim. Gayet şehir merkezine yakın bir yerde bulunuyor. Merkezden otobüse binerek gidebilirsiniz. Otobüs tam arkeolojik alanın önünde duruyor.

Burası bir açık hava müzesi olup, kazı çalışmaları devam etmektedir. Kazıları İtalya La Sapianz Üniversitesi ekibi ile Türk ekip ortak olarak yürütmektedir. Maalesef yeterince tanıtılamadığından hak ettiği ilgiyi göremediğini düşünüyorum ve üzülüyorum. Çok güzel patika tahtadan bir yol izleyerek İngilizce ve Türkçe açıklamaları okuyabilirsiniz. Hayvan figürleri göreceksiniz. Kurban edileceklerin olduğu bir alan, Kral’ın olduğu bir taht, hizmetkârların durduğu alanlar göreceksiniz. Küçük odacıklardan geçerek ilerleyeceksiniz.

Bu alan o kadar verimli bir arazide bulunuyor ki M.Ö birçok medeniye bu alana yerleşip, orada yaşamış. Bizans, Hitit İmparatorluğu ve Asurlular orada yaşamışlardır. Bizans döneminde mezarlık (nekropol) olarak kullanıldığından gezerken, kazı alanlarında kafatasları bile görebilirsiniz. Fazla detay vermek istemiyorum. Okuyup öğrenmek sizin istediğinize bağlı. Ancak gerçekten reenkarnasyona o dönemde inanıldığını ve hem canlı hem de ölü insanların gömüldüğünü orada öğrendim. Bir değil iki kez gidilecek bir alan. Buradan çıkartılan, iki aslan ve bir kral heykeli Ankara’da bulunan Anadolu medeniyetleri müzesinde sergilenmektedir.

Şimdi geçiyorum Levent Vadisi’ne. Levent Vadisi’ne gidebilmek için Akçadağ ilçesine gitmeniz gerekiyor. Levent Vadisi’ne çıkabilmek için ya taksiye binmelisiniz ya da bir araç kiralamalısınız. Seyir Terasına çıkarak, kanyonları görebilirsiniz. Devasa kanyonları görünce nefesiniz kesilecek. Vay be diyeceksiniz, Malatya’da neler varmış!Artistik fotoğraflar çektikten sonra Hasan Basri Türbesi’ne gidebilirsiniz. Şırıl şırıl suların aktığı bir türbe göreceksiniz. Türbenin az ilerisinde Bizans kalıntılarını göreceksiniz.

Kara Kaya Baraj Gölü’nü de görmeden gelmeyin. Hatta Baraj Gölünü görebileceğiniz en güzel yer Beyaz Saray Restaurant olacaktır. Gavurdağı salatasını denemenizi tavsiye ederim.

Eski Malatya Yaşam Müzesi geliyoruz. Müze gerçekten çok güzel ve içerik olarak gerçekten zengin. Müze eski bir evden çevrilmiş ve içerisinde Malatya halkının günlük giyim ve kullandıkları eşyaları içeriyor. Çocuklar için gerçekten çok eğlenceli bir müze. Ben de yeğenlerimle ikinci kez gezme fırsatı bulmuştum. Yine şehir merkezinde Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nı gezmelisiniz.

Malatya hem insanlarla rahatça sohbet edebileceğiniz hem de kültürel geziler yapabileceğiz bir yer. Gün içerisinde hem çok lezzetli yemekler yiyebilir hem de şerbetli tatlılar tadabilirsiniz. Canınız sıkıldığında hafta sonu yapılacak gayet verimli bir gezi planı rotası bana göre.Ben bu gezimi ablam Melike ile birlikte yaptım.Biz çok keyif aldık,darısı size.

Şimdilik hoşça kalın.

Sevgiler,

Av. Merve ARCASOY

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır