Şu anda okuyorsunuz
KEDİ VE KÖPEKLERDE KALP KURTLARI

KEDİ VE KÖPEKLERDE KALP KURTLARI

KEDİ VE KÖPEKLERDE KALP KURTLARI

Merhaba La Femme Nicomedia okurları bu hafta size kedi ve köpeklerin kalp kurtlarından bahsedeceğim;

Heartworm(kalpkurdu) olarak da bilinen “dirofilaria immitis”, sokucu sineklerle nakledilen ve kalbe yerleşerek ölüme sebep olan çok tehlikeli bir parazittir. Sivrisinekler; hasta hayvanlardan kan emerek aldıkları dirofilaria immitis larvalarını soktukları başta hayvanların kas ve derialtı dokusuna boşaltırlar. Larvalar yaklaşık bir ay sonra kan dolaşımına girer toplam 80-120 gün içinde kalbe ularaşarak buraya yerleşirler. kalpte büyüyerek ergin hale gelen parazitlerin boyları 25-30 santimetreye ulaşabilir. Ergin parazitler 3-4 ay içinde yumurtlamaya başlarlar ve bu yumurtalardan çıkan larvalar da kan dolaşımına dahil olur.

KEDİ VE KÖPEKLERDE KALP KURTLARI

Dirofilaria immitis larvaları damarlardaki kan akışını mekanik olarak engellerler ancak sayıları yeterli miktarlara ulaşana dek hastada herhangi bir klinik belirti oluşmaz. Yorgunluk ve öksürükle başlayan klinik belirtiler görüldüğünde ise artık hastalık çok ilerlemiştir. Hayvan çok çabuk yorulur hatta hafif hareketlerden sonra bile öksürük nöbetlerine tutulur. Solunum güçtür ve kalp büyümüştür. Nabız frekansı yüksek ve düzensizdir.

KEDİ VE KÖPEKLERDE KALP KURTLARI

Parazitlerin çok sık görüldüğü ülkeler ve bölgelerde, larvalara karşı etkili ilaçların koruyucu olarak kullanılması yoluna gidilmektedir. Korunmak için kedi ve köpekleriniz için yapılan ense damlaları ve pire tasmalarının önemlidir. Hastalık hakkında daha detaylı bilgi için veteriner hekiminize başvurabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

İlginizi Çekebilir
evcil hayvanlar

       Veteriner Sağlık Teknikeri

         Arzu Kurum DALKIÇ

 

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Yorumu gör

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır