Şu anda okuyorsunuz
BİR AYNANIN İKİ YÜZÜ FAS

BİR AYNANIN İKİ YÜZÜ FAS

BİR AYNANIN İKİ YÜZÜ FAS

Ne kadar 21. yy’de yaşasak ta hala ortaçağ gibi yaşayan, krallıkla yönetilen, yarı monarşik bir düzene sahip olan Fas’tan bahsedeceğim sizlere bu gün. Resmi dili Arapça bunun yanı sıra Berberice ve Berbericenin alt dili olan Shelha dili İle Fransızca konuşulmaktadır. Fas deyince ilk akla gelen süslü ve oymalı kapılardır. Kişi ne kadar fakir olursa olsun, evin içi değil evin kapısı Fas’ta çok önemlidir. İstedikleri takdirde Fas’ta bir fotoğraf çekilmişse fotoğraf karesindeki insanlara para ödemek zorundasınız.

En önemli şehirlerinden biri olan Kazablanka, Kazablanka filminin de çekildiği şehirdir. Burada Kral Hasan’ın yapmış olduğu 2. Hasan Camii 105 bin kişi kapasitesi ile ve 210 metrelik minaresiyle dünyanın en büyük ikinci cami ve en uzun minare unvanını elinde bulundurur. Şehrin birçok yerinde kral ve onun ailesinin fotoğrafları vardır ve bunların başında polisler bekler.

Diğer bir şehir ise Kızıl Şehir de denilen Marakeşdir. Şehre girmeden önce girişte sizi büyük palmiye ağaçları ve kaktüs ağaçları karşılar. Marakeş sokaklarında ulaşım genellikle faytonla yapılır, caddeler boyu gözümüzün alabildiğince uzanan çöl sıcağında ballanmış mandalinalarla doludur. Yürürken çok rahat dallardan uzanıp yiyebilirisiniz ama benden bir tavsiye asla bir tanesiyle yetinmeyeceksiniz, benim hayatımda yediğim en lezzetli mandalinalardı.

Marakeş te bir meydan var ki Marakeş ’in kalbi orada atıyor. Unesco Dünya Miras Listesinde de yer alan Jemaa El Fena Meydanı. Burada yılan dansçıları, falcılar, maymun oynatıcıları, masalar üstünde ikinci el dişlerin bulunduğu, insanların deneyip satın aldığı diş tezgâhları bulunuyor. Madam leydi, sister, prenses gibi hitaplarla elinizi isteyen kına sanatçılarına elinizi verdiğiniz takdirde bir dakika kadar bir sürede elinize inanılmaz sanat eserleri yapıyorlar ve 2 ay kadar kalıyor. Yaptırmadan önce kesinlikle pazarlık etmelisiniz, pazarlık ederseniz yaklaşık 20 lira civarı yaptırabiliyorsunuz ama etmezseniz 500 lirayı bulabilir.

Marakeş gecelerinde Chez Ali isimli gösteriler yapılır. Atların üzerinde akrobasiler, uçan halılar, Binbir Gece Masalları, yerli rakkaseler, geleneksel kuzu kınalaması.

Marakeşten Es Savira şehrine geçerken yol kenarında argan ağaçlarının üstünde keçiler görüyorsunuz. Bu keçiler her gün sabah saatlerinde çobanlar tarafından ağaçların üzerine konuluyor. Yoldan geçen turistler fotoğraf çekilince çobanlar para kazanıyor. Dünyada bir tek Fas’ın Es Savira bölgesi için endemik olan argan ağaçlarını aslında o bölgede bulunan bir köstebek zeytinini yediğinde mide asidi sayesinde açılıp dışkıladığında toprağa ağaç olarak çıkabiliyormuş

Es savira Bob Marley’in de yaşadığı yer olduğu için sokaklarda gitar çalan gençleri ve rastalı saçları sıkça görmek mümkün.  Keçi derisinden yapılmış ucuz olan çantalarıyla meşhur. Game Of Thrones gibi ünlü dizilerin çekim alanı Es Savira ’daki kale surlarıdır. Kalelerin içinde bulunan yerlerdeki kalın halkalar aslında Ganalı kölelerin Avrupa’ya satılmadan önce ayaklarından bağlanıp bekletilmesi içinmiş. Kölelik dünyada en son Fas’ta bitmiş. Atlas Okyanusu’na kıyısı olan Es Savira Avrupalıların ucuz sörf için en büyük tercihleriymiş.

Diğer gün uyandığımızda devasa jiplerle rotamızı Atlas Dağları’nın eteklerindeki köylere çevirdik. Merkeze çok uzak olan dağ köylerinde bile 70 yaşında amcalar ’bonjur’ diye karşılıyor bizi. Bir köy var ki içinde türbe bulunan dünyanın her tarafından ziyaretçileri var.

İlginizi Çekebilir
arzu

Bebek isteyenler, adak adamak ve dilek dilemek için geliyorlar. Göçebe çadırlarında bize tajin isimli kaplarda kuskus benzeri bir yemek ikram ettiler ve çöl kültürünün vazgeçilmezi nane çayı.

Yazarken tekrar yaşadım Fas ‘ı; farklı, kesinlikle görülmesi gereken bir ülke.

Arzu KURUM DALKIÇ

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
5
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır