Şu anda okuyorsunuz
İÇİMİZDEKİ ÇOCUĞU İYİLEŞTİRMEK

İÇİMİZDEKİ ÇOCUĞU İYİLEŞTİRMEK

İÇİMİZDEKİ ÇOCUĞU İYİLEŞTİRMEK

Her birimiz aslında müthiş bir potansiyele sahip olarak dünyaya geliyoruz. Her çocukta bir bilim adamı, bir filozof, bir sanatkar olabilecek potansiyel var aslında. Zaman içerisinde çevremizin bizde oluşturduğu olumsuz duygularla, bu yeteneklerimizi hayata geçiremeden unutuyoruz maalesef.

Nedir bu yeteneklerimizi kullanmamıza engel olan? Neden bazı çocuklar mutlu yetişkinlere dönüşürken, bazılarımız hayatta istediğimiz hamleleri yapamıyor ve mutsuz bir hayat sürüyoruz?

İşte bu soruların cevabı “İçimizdeki çocuk” da gizli…

Her yetişkin içinde bir çocuk taşır. İçimizdeki bu çocuk, doğduğumuzdan beri bizimle olan ve tüm geçmiş dönem kayıtlarını hafızasında taşıyan, bugün olduğumuz kişi olmamıza sebep olan, bizim en değerli yanımızdır. İçimizdeki çocuk sesini duyurabilmek için bazen bize zor anlar yaşatabilir. Onun sesini duyar ve acılarına kulak verirsek eğer, onu iyileştirebiliriz. İşte o zaman hayatımız da iyileşmeye başlar.

Bu hayatta mutlu ve başarılı bireyler olabilmek için öncelikle kendimizi sevmemiz, kendimizle barışık olmamız gerekir. Bunun yolu da İçimizdeki çocukla hep temas halinde olmak, onu unutmamak, onu sevdiğimizi ve önemsediğimizi ona göstermektir. Eğer yaraları varsa sarmak, travmaları varsa birlikte aşmaktır.

Biz insanların ihtiyaç duyduğu en temel duygular sevilmek, değer verilmek, onaylanmak ve kendini gerçekleştirebilmektedir. Bu duygulara sahip olamazsak mutlu ve başarılı bir hayatımız olmaz.
Peki nasıl başaracağız?

Öncelikle İçimizdeki çocuğu severek ve ona kulak vererek başlamalıyız. Gözlerimizi kapatalım ve çocukluğumuzu karşımızda görelim.

Anlat bakalım çocuk; Ne kırgınlıkların var? Kimler seni incitti?
Kendi hayatını nasıl yaşayacağına kendin mi karar verdin, yoksa ailen mı karar verdi senin adına? Kendin karar verseydin, nasıl bir hayatın olurdu? Neler yapmak isterdin? Neleri silip atmak isterdin hayatından? Büyürken seni kimler üzdü? Kimler senin gerçek sen olmana izin vermedi?

Hadi gel birlikte aşalım bu kırgınlıkları, travmaları. Yaşamak çok güzel, hayat mutluluklarla dolu geçirmeye değer. Ben hep senin yanındayım, el ele her şeyi aşabiliriz. Seni çok seviyorum, benim için çok değerlisin deyin. Saçlarını okşayın, öpün onu. Biz müthiş bir potansiyele sahibiz. Yaradan bizi seviyor ve her zaman kolluyor deyin. Ona sarılıp, bağrımıza bastığınızı görün. Ve her zaman içimizdeki çocukla temasa devam edelim. Göreceksiniz ki o iyileştikçe siz de iyileşeceksiniz ve kendinizi sevmeye başlayacaksınız. Kendini seven, yaratılan tüm varlıkları sever hayatı, yaşamayı sever…
Sevgi ve mutluluk dolu bir yıl diliyorum.2020 yılında içinizdeki çocukla bol bol temasa geçin lütfen…

Ayşegül BABACAN

width="950"

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
1
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır