Şu anda okuyorsunuz
YAŞ SADECE BİR SAYI DEĞİLDİR

YAŞ SADECE BİR SAYI DEĞİLDİR

YAŞ SADECE BİR SAYI DEĞİLDİR

Yavru köpekler tatlıdır, sevimlidir ve onları barınakta bulmanız zordur; zira genelde ilk alınan onlardır. Ama gerçek şu ki, eve bir köpek getiriyorsanız, yavru köpekler size en çok zaman, enerji ve para harcatacak olanlardır. Daha sonra, profesyonel yardım gerektiren birçok davranışsal sorunun temeli, yavrunun büyütülme şekline göre atılır. Siz veya bir aile üyesi, en azından birkaç ay boyunca, tüm zamanını yavrunun düzenli eğitimine harcamadığı sürece, yavru köpek ideal bir seçim değildir.

Köpekler, bir yıl ile on sekiz ay arasında yetişkinliğe erişirler ve eğer o zamana kadar düzgün bir şekilde yetiştirilmişlerse, sorunlarla karşılaşma olasılığı daha düşüktür. En azından, barınakta ya da kurtarma grubunda köpeklerle tanışma esnasında, olası sorunları görebilmeli ve bu sorunlarla baş etmeye istekli olup olmadığınıza karar verebilmelisiniz.

Yetişkin köpeklerin ehlileşmiş olması çok daha muhtemeldir; mizaca ve cinse bağlı olarak, enerji seviyeleri de genellikle yavru köpeklere göre daha düşüktür. Bir köpeğe harcayacak o kadar fazla zamanınız yoksa, yedi yaşın altında bir yetişkin sizin için iyi bir seçimdir.

Yaşlı köpekleri de hesaba katın. Genelde barınaktan en son alınan onlar olsa da, sizinle daha uzun yıllar birlikte olurlar, genç türdaşlarına göre daha dengelidirler ve enerjileri daha düşük olur. Eğer köpek için kısıtlı bir alanınız ve zamanınız varsa, eviniz için yaşlı ve olgun bir köpek, uygun bir eşleştirme olabilir. Bu senaryoda karşınıza çıkacak muhtemel sorun, veteriner masraflarının daha yüksek olmasıdır. Ancak yaşlı bir köpek, tek bir kişi ya da çocuksuz bir aile için idealdir.

Bir köpek almayı düşünürken, kendi yaşınızı ve enerji seviyenizi de dikkate almayı unutmayın. Yüksek enerjili bir yavrunun, olgun biri için baş edilmesi zor bir seçim olması gibi, yaşlı bir köpeğin de 20’li yaşlarında enerjik birine ayak uydurması kolay değildir.

Tekrar hatırlatmak isterim ki kendi liderliğinizle eşit ya da daha düşük enerji seviyeli bir köpek sahiplenebilmeniz doğru bir karardır. Konu yaşa geldiğinde tüm seçenekleri değerlendirmek, doğru köpeği bulma şansınızı arttıracaktır.

İlginizi Çekebilir
arzu

Bu hafta sizlere yaşı olan can dostlarımızı da gönül rahatlığıyla sahiplenebileceğimizden bahsettim. Küçük fikirler verebildiysem size ne mutlu bana. Gelecek haftaya görüşmek üzere sağlıcakla sevgiyle kalın.

Zerrin Akıncıbaşı KAPLAN

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır