Şu anda okuyorsunuz
ATLARIN GÖZLERİNDE HAYATI GÖREBİLEN KADININ GÖZÜNDEN ATLAR…

ATLARIN GÖZLERİNDE HAYATI GÖREBİLEN KADININ GÖZÜNDEN ATLAR…

ATLARIN GÖZLERİNDE HAYATI GÖREBİLEN KADININ GÖZÜNDEN ATLAR…

Merhaba; çok değerli LA FEMME NİCOMEDİA okurları bu hafta size kendisini mesleğine adamış Kocaeli’de atlar konusunda uzman bir at hekimi olan sevgili Dilem BUL’la at hekimliğini anlatan bir yazı hazırladım. İyi okumalar dilerim.

Dilem Bul, 1979 yılında İzmir’de doğdu ve büyüdü. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ni kazanıp atlarla tanıştığında o zamanlar atın onun hayatı ve tutkusu olacağını bilmiyordu. Yaklaşık 15 yıl Türkiye Jokey Kulübü haralarında Veteriner Hekim olarak çalıştı, kendisi gibi Veteriner Hekim olan eşi ile de bir at harasında tanıştı, anne oldu. Şimdi iki çocuk annesi ve Kartepe’ deki Dost Veteriner Polikliniği’nin ortaklarından. Hala işini büyük bir tutkuyla yapmasının asıl sebebinin canlılara duyduğu sevgi ve saygı olduğunu ifade ediyor.

Merhaba sevgili dostlar,

Atların aslında benim hayatımda bu kadar özel olmalarının sebebi onlara duyduğum sevginin ötesinde atların çok özel hayvanlar olmalarıdır.

Kısaca bahsetmek gerekirse,

Atlar evcilleştirildiği günden bugüne insanın en sadık dost ve yardımcısı olarak hep bizimle olmuşlardır. Yük taşımada, ulaşımda, savaşta, spor atı olarak ve bazılarımız için de sadece büyük bir tutku ile sevilen bir canlı olarak. Dünya’ da ve ülkemizde de atlar ayrıca özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çocukların at ile kurduğu özel iletişim ve temas sayesinde beden ve zihinsel iyileşme yaşadıkları gözlenmektedir.

Fiziksel özelliklerinden bahsedecek olursak, atlar yaklaşık yarım ton ağırlığında, ortalama yaşam süreleri 20-25 yıl olan, yaklaşık 10-12 aylık dönemde erişkinliğe erişen, 11 aylık gebelik süresine sahip, annelik özellikleri çok iyi canlılardır. Sürü halinde yaşarlar. Kendilerine özel bir sindirim sistemine sahiptirler ve insanlar gibi tek mideleri vardır. Geviş getiremezler, mide girişindeki özel yapı nedeniyle kusamazlar, safra keseleri bulunmamaktadır. Omuz bölgesindeki özel bir kas sayesinde ayakta uyuyabilirler. Bu uyku on beşer dakikalık kısa uykular şeklindedir. Atlar için koşmak ve otlamak çok önemlidir. Doğaları gereği koşmak isterler ve yorulmak ile ilgili bir duyguları yoktur. 88 km/saat hıza eriştikleri bilinmektedir. Yaşam kalitelerini belirleyen en önemli etkenlerden biri bu nedenlerle, günlük olarak geniş ve kaliteli alanlarda otlayıp koşabilmeleridir.

Atların gözleri başlarının yanlarında olduğundan tam ön ve arkayı görememektedirler. Ama siz onların gözündeki derinliği mutlaka görmeli ve size yaşattığı sonsuzluk ve özgürlük hissini mutlaka tatmalısınız.

Atlar insanların ses tonundan duygularını hisseder ve genellikle buna göre davranırlar. Bu nedenle onlarla konuşmalısınız.

Hayatında çokça kez atlara dokunmuş, hissetmiş ve bunun da ötesinde onların yaşamsal fonksiyonlarını çokça kez gözlemlemiş bir kişi olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, at çok güçlü ve merhametli bir canlıdır. Gözleriyle konuşur ve siz ona fısıldayabilirseniz o da sizi rahatlıkla duyabilir.Sevgi ve sağlıkla.

İlginizi Çekebilir
bıyık

Dilem BUL

Veteriner Sağlık Teknikeri

ARZU KURUM DALKIÇ

 

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
1
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır