Şu anda okuyorsunuz
Kedi ve Köpeklerde Kulak Uyuzu

Kedi ve Köpeklerde Kulak Uyuzu

arzu kurum dalkıç

Merhaba La Femme Nikomedia okurları,

Bu hafta size kedi ve köpeklerde kulak uyuzunu anlatan bir yazı hazırladım

Kedi ve Köpeklerde Kulak Uyuzu

Kulak uyuzu etkeni ya da bilimsel adı ile Otodectes cynotis olarak bilinen parazitler diğer bir deyimle akarlar kedi ve köpeklerde kulak kanalı içinde yaşayan küçük canlılardır. Kulak kiri içinde, nemli ve ıslak ortamlarda özellikle havalanması bozulmuş kulak kanallarında çoğalırlar. Epidermis yani deri döküntüleri ve kulak kiri ile beslenirler. Genel olarak kulak kanalında yerleşirlerse de vücudun kuyruk, baş bölgesi gibi diğer kısımlarında da bulunabilirler. Kulakta kir artışı, aşırı ve sürekli kaşıntı, kafayı sürekli sallama isteği, kulak kepçesinde kızarıklık ve kahve siyah ya da kırmızı akıntıya neden olurlar. Hastalık kedilerde köpeklere oranla daha fazla görülür. Sokak hayvanlarında dengesiz beslenme ve hijyen yetersizliği nedeniyle hastalık daha yaygın olarak görülmektedir. Parazitler kısa bir hayat döngüsüne sahiptirler ve 21 gün içinde yumurtadan çıkarak yetişkin formuna gelirler. Genç ve başka bir nedenle hastalanmış kediler bağışıklık sistemlerinin zayıflığından ötürü kulak uyuzuna daha yatkın ve savunmasızlardır.

kulak akarları

     Kulak akarları köpekler, kediler ve tavşanlar arasında birinden diğerine geçer. Nadiren insanlara da bulaşabilmektedir. Hastalığın teşhisi veteriner hekim tarafından otoskop ile yapılan muayenede etkenlerin kolayca görülebilmesi ile koyulabilir. Etkenlerin çıplak gözle görülemediği durumlarda kulak akıntısından yapılacak mikroskobik muayene tanıyı kesinleşir. Komplike olmuş yani uyuzun yanında bakteriyel enfeksiyon ve alerjik reaksiyon gelişen olgularda ayrı olarak bu durumlara yönelik tedaviler de yapılmalıdır. Tedavide doğal bazı maddeler de destek olarak kullanılabilir. Örneğin mineral, badem ya da mısır yağı damlalıkla kulak temizliğinden önce kulağa damlatılabilir ya da pamuk sarılı kulak çubuğu ile kulak kanalına sürülebilir. Bu uygulama gerek kirlerin uzaklaştırılmasını sağlar gerekse akarların ölümüne neden olur. Evde herhangi bir karışımı kullanmadan önce yeterince fikir sahibi olmalı ve veteriner hekiminize danışmalısınız. Sağlıklı günler dilerim.

İlginizi Çekebilir
arzu

 Veteriner teknikeri

Arzu KURUM DALKIÇ

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır