Şu anda okuyorsunuz
Aslında tavşanlar regl değil renkli çiş yapıyormuş.

Aslında tavşanlar regl değil renkli çiş yapıyormuş.

Aslında tavşanlar regl değil renkli çiş yapıyormuş.

Evcil Dostum Menstrual Kanama Mı Geçiriyor ?
Eğer dişi/erkek tavşan sahibi iseniz çoğu tavşan sahiplerinin yaşadığı bir durumla karşılaşmış olabilirsiniz. Halılarınızda ve tavşanınızda kan renginde lekeler görmek akla hemen acaba tavşanım dişi ve menstrual kanaması mı var dedirttiriyor. Bu hafta siz değerli La Femme Nicomedia okuyucularına bu sık karşılaşılan durumu açıklığa kavuşturmak istiyorum.Dişi tavşanların hayatlarında genç yaşta cinsel olgunluğa ulaştıkları bilinmektedir. Tipik olarak, ilk kızgınlık dönemleri genellikle 4-6 ay aralığında başlar. Tavşanların ısınma süresi, içinde yaşadıkları çevre ve koşullara çok duyarlıdır. Bu nedenle, seksuall aktivite olasılığına bağlı olarak ısınma süreleri artar veya azalır. Tavşanlar kızgınlık döngüleri sırasında herhangi bir kan üretmemeli veya
salmamalıdır. Eğer yaparlarsa, muhtemelen bir tür kesiğe sahipler ya da muhtemelen veterinere gitmeyi gerektirecek daha ciddi bir şey var olabilir. Dişi tavşan kızgınlığında görülebilecek semptomların bazıları şunlardır:
-İdrarlarıyla bölgeyi işaretlerler
-Huzursuzluk ve saldırganlık dönemlerinden geçer
-Fiziksel olarak üreme organları daha görünür ve rengi değişebilir (kırmızı / kahverengi)
Tavşanlar yıl boyunca uzun süre kızgınlıkta olmaktadır. Aslında, tavşanlar 4-6 aylık
olduktan sonra hemen hemen bu konuda sabit durumda seyrederler. Bu kadar hızlı ve yetkin bir şekilde üremelerinin nedeni de budur. Tavşanlar daha cinsel eğilimli olma veya daha az ilgi gösterme dönemlerinden geçse de, bunu tahmin etmek imkansızdır ve aniden değişebilir.
Artık dişi bir tavşanın kanamayacağını ve “adet görmeyeceğini” bildiğimize göre, bu
bölgedeki diğer kırmızı belirtilerin nedeni ne olabilir?
Tavşan sahiplerinin en sık fark ettiği şeylerden biri kırmızı idrardır. Bu, bir tavşanın adet gördüğü veya bir şeylerin yanlış olduğu yönünde yanlış bir izlenim bırakabilir. Neyse ki çoğu zaman kırmızı idrar endişe kaynağı olmamalıdır.
Tavşanın çişi normalde soluk sarı ila koyu sarı, kahverengi veya parlak kırmızıdır. Rengin değişmesine neden olacak faktörler çoğunlukla hidrasyon ve diyet olabilir. Diyet, özellikle en yaygın nedendir. Kırmızı idrara genellikle bir bitki besininden, özellikle de tüketecekleri sebzelerin renklerinden gelen bir pigment neden olur. Tıpkı bir insanın pancar yemesi gibi, tavşan pigmenti sistemlerinden geçirirken tavşan idrarının rengi değişebilir. Bununla birlikte, tavşan idrarınızın beyazlaştığını fark ederseniz, bu onların diyetleri yoluyla çok fazla kalsiyum tükettiklerini gösterebilir. Aşırı koyu idrar aynı zamanda ısı stresi / dehidrasyonu gösterebilir. Her iki durumda
da, sıvı tedavisi ve diğer tedavilerin kullanılacağı veteriner hekime derhal gitmek bir gerekliliktir.
Kırmızı idrar genellikle tıbbi bir sorun olduğu anlamına gelmez. Harkness ve Wagner
tarafından yazılan Tavşanlar ve Kemirgenlerin Biyolojisi ve Tıbbı kitabında şunları belirtir: “Kanlı idrar, tavşanlarda ve kemirgenlerde nadirdir. Pek çok “kanlı” idrar vakası, porfirin pigmentli bazik idrar veya rahim adenokarsinomu, polipler veya kürtajla ilişkili kanlı vajinal akıntıya dönüşür ”.
Gördüğümüz gibi, çoğunlukla kırmızı idrar kan değildir. Pigment tavşan sisteminden çıkarıldıktan sonra kırmızı idrar genellikle soluk sarı renge döner. Bu, rahatsız edici pigment / bitki materyalinin miktarına ve düzenliliğine bağlı olarak birkaç günden birkaç haftaya kadar değişebilir. Garip bir şekilde, tüm tavşanlar kırmızı idrara maruz kalmaz. Aynı yiyecek, su ve ikramlara erişiyor olsalar bile durum böyledir.
Kırmızı idrarın en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:
-Antibiyotik tedavileri

 • Mevsimde değişiklik,
  -Köknar Yaprakları Tüketme,
  -Havuç, ıspanak veya beta karoten bakımından yüksek sebzeler tüketme.
  Kırmızı idrarı gözlemlemek çoğu tavşan sahibi için önemli bir endişe olmamasına rağmen,diğerleri için daha ciddi bir altta yatan durum olabilir.

 • Eğer tavşanınızın kan akıttığına inanıyorsanız veya biliyorsanız, o zaman öncelikle veterinere gitmek muhtemelen yapılacak en iyi şeydir. Her zaman ciddi
  bir sorun olmayabilir. Bir tavşan kanaması muhtemelen aşağıdaki nedenlerden biri olabilir:
 • Genel kesikler
  -Mesane Travması
  -Böbrek ve İdrar Yolu Enfeksiyonu
  -Mesane, Böbrek Taşları ,Rahim Kanseri
  Özetleyecek Olursak;
  Tavşanlar adet görmediği gibi bu süreçte kan akıtmazlar. Bu onların hamile kalamayacakları ya da olmayacakları anlamına gelmez. Tavşanlar en hızlı üreyen evcil hayvanlardan biridir. 30 gün kadar kısa süren bir hamilelik ve doğumdan sadece 24 saat sonra gebe kalma yeteneği ile, kısırlaştırılmamış erkek ve dişi tavşanları bir arada barındırırken gerçekten dikkatli olmanız gerekir. Tavşanınızda kırmızı belirtiler görüyorsanız, bu kırmızı, pigmentli idrardan
  veya gerçek kanlı akıntıdan olabilir. Bu pigment, tavşanınıza zarar vermez ve birkaç gün / hafta içinde sisteminden geçecektir. Havuç gibi beta-karoten gibi pigmentlerde yüksek olan bazı yiyeceklerin sonucudur.
  Bununla birlikte, bir enfeksiyondan veya hatta kanserden şüpheleniyorsanız, zorlanma, genel halsizlik, saldırganlık ve hatta muhtemelen kistler dahil olmak üzere başka semptomlar olacaktır. Mümkün olan en kısa sürede bir veterinere gitmek, bu durumlarda yapabileceğiniz en iyi şeydir. Veteriner, idrarın kendisi de dahil olmak üzere çok sayıda test yapabilir. Herhangi bir tıkanıklık veya ek endişe nedeni olup olmadığını belirleyebilir ve bu durumlarda tavşanınıza yardım edebilirler.Hepinize Sağlıklı Günler Dilerim.

 • ARZU KURUM DALKIÇ
  Veteriner Sağlık Teknikeri
Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
4
Kızgın
2
Komik
1
Şaşkın
11
Üzgün
1
Yorumu gör
 • Siz veterinerler bu konular hakkında bilgilendirme yaptığınızda insanların yanlış bildikleri doğrular doğru bildiği yanlışlari telafi ediyorlarve hayvanlar üzerinde bilmediklerini bazı şeyleri bilip ve öğrenmiş oluyorlar köşe yazılarınızı sürekli ookuyorm size teşekkür ederim Sayın ARZU hanım

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır