Şu anda okuyorsunuz
UNUTULAN TEHLİKE;DELİ DANA BSE

UNUTULAN TEHLİKE;DELİ DANA BSE

UNUTULAN TEHLİKE;DELİ DANA BSE

Sevgili okurlar bu hafta sizlere 90’lı özellikle İngiltere’de patlak veren ve bir çok sığırın telef olmasıyla birlikte ciddi bir gıda krizine sebep olan BSE hastalığını anlatacağım. Hastalığın boyutu öyle tehdit edici hale gelmiştir ki dönemin İngiltere’sinde milyonlarca sığır yakılarak itlaf edilmiştir. İtlaf sırasında açığa çıkan yanma ürünlerinin küresel sıcaklığa ve iklim değişikliklerine etki ettiği uzmanlar tarafından düşünülmektedir.

Genellikle Deli Dana(Mad Cow) olarak bilinen BSE (Bovine Spongioform Encephalopaty) sığırların nörodejaneratif bir hastalığıdır. Davranış değişiklikleri, yürüyüş bozuklukları ve kilo kaybı başlıca semptomlarıdır. Enfeksiyon başlangıcından semptomların görülmesine kadar geçen süre 4-5 yılı bulabilmektedir. Semptomlar görülmeye başlamasından sonra genellikle haftalar veya aylar içinde ölüm gerçekleşir.

BSE enfeksiyonun etiyolojisinde olarak adlandırılan, aminoasit dizilimi sırasında yanlış katlanan bir çeşit protein rol almaktadır. Sığırların, hastalığın spontan olarak gelişitiği sığırların et-kemik unuyla ya da yine BSE ile benzer yapıda olan Scrapie hastalığından müzdarip koyunların atıkları ile beslenmesiyle enfekte olduğuna inanılmaktadır. Birleşik Krallık’ta buzağılara ve sütçü ineklere et kemik ununun verilmesiyle BSE salgının meydana gelmesi bunu doğrular niteliktedir. Tanı semptomlarından şüpheli hayvanların beyinlerinin incelenmesiyle konulur.

SEMPTOMLAR

Hastalığın diğer hastalıklara göre çok ama çok uzun bir inkübasyon periyodu olması sebebiyle semptomlar çok geç açığa çıkmaktadır. Hastalık tipik formunda yürüyüş bozuklukları, davranış değişiklikleri, uyaranlara(ışık, dokunma, ses) karşı aşırı bir tepki ile kendini göstermektedir. Kasların kontrolünün kaybolduğu zaman arka bacaklarda şekillenen ataksi hayvanın yürüyüşünün bozulmasına neden olur. Bunun da inkordinasyon ve denge sağlayamama ile sonuçlanır. Agresyon, mevcut durumun yarattığı anksiyete, ürkeklik, taşkınlık, mevcut mizacın tam aksi bir hal alması ise hastalıkta görülen davranış bozukluklarıdır. Sürtünme, yalama ve aynı güzergahta gidip gelme ise nadir görülen semptomlarıdır. Kilo kaybı, süt üretimde azalma, topallık, acıya bağlı şekillenen diş gıcırdatma, kulak enfeksiyonları ise spesifik olmayan semptomlardır. Bazı hayvanlar bu semptomların bir çoğunun çeşitli kombinasyonları görülürken bazı hayvanlar da sadece tek bir semptomun görüldüğü de rapor edilmiştir. Klinik bulgular görülmeye başladığından itibaren haftalar veya aylar içinde hastanın durumu giderek kötüleşir ve sırasıyla yatma, koma ve nihayetinde ölüm meydana gelir.

Sağlıklı günler dilerim.

İlginizi Çekebilir
arzu

Veteriner Sağlık Teknikeri

Arzu Kurum DALKIÇ

 

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır