Şu anda okuyorsunuz
SESSİZ CAN DOSTLARIMIZIN SONUNDA SESİ DUYULDU.

SESSİZ CAN DOSTLARIMIZIN SONUNDA SESİ DUYULDU.

Öncelikle geçtiğimiz günlerde Elazığ’da meydana gelen depremde ölenlere rahmet geride kalanlara sabır ve yaralılara da acil şifalar dilemek istiyorum.

Bu hafta can dostlarımızın biz insanoğlundan gördüğü kötü muamelelerden ayrıca eziyet ve şiddetten bahsetmek istedim. Özellikle deprem sonrası göçük altında umut olmaya çalışan hayat kurtaran can dostlarımızı bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Yiyeceğine zehir atıp öldürülen köpekler göçük altındakilere yardım için çabalıyor. Tabii biz insanoğlunun onlardan öğrenecek çok şeyi olduğunu bir kez daha kavramış bulunuyoruz.

Her geçen gün özellikle sokak hayvanlarına kötü muamele, işkence, öldürme, cinsel taciz olayları artış eğilimindedir. Bu ise gelecek nesilleri için akıl ve ruh sağlığı bozuk insanlardan oluşan bir toplum haline gelmemizi kaçınılmaz hale getirecektir. Sayıları her geçen gün artmakta olan, gerek insani,  gerek ahlaki ve gerekse sosyal açıdan erozyona uğramış bu tür insanların bu davranışlarından dolayı toplumdan uzaklaştırılmaları için cezalandırılarak psikolojik destek verilmek suretiyle tekrar topluma kazandırılmaları gerekliliğine inanmaktayız.

Özet olarak hayvanlara yönelik şiddet, işkence, tecavüz kabahatten çıkarılacak ve suç sayılacak. Teklife göre hayvanlara karşı işlenen suçlar, Türk Ceza Kanunu’na (TCK) göre işlem görecek. Sahipli hayvana karşı işlenen suçlar sahibinin şikayetine, sahipsiz hayvanlara karşı işlenen suçlar ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın savcılığa yazılı başvurusuna bağlanacak. Bakanlık bu görevi bölge müdürlükleri ile il ve ilçelerdeki taşra teşkilatları aracılığıyla yerine getirilecek.

‘Hayvan Hakları Koruma Kanunu’ teklifi ile hayvanlara eziyet eden, işkence yapan ve öldürenlere ağır hapis cezası yaptırımı uygulanacak. Yeni düzenlemede hayvan polisi kurulması da öngörülüyor.

Bu güzel haberleri duydukça insan olarak sevinmemek elde değil açıkçası. Artık üzücü olaylar yerine güzel haberler de duymaktayız, çok şükür.

Bir haber de bu gün yaralarımızı sardı adeta. Bitip tükenmek bilmeyen üzüntülerimiz yerini sevinç gözyaşlarına çeviriyor artık.

Geçtiğimiz sene Nisan ayında Ankara Batıkent’te onlarca köpeğin tavuk eti ile zehirlenerek katledilmesi üzerine sanıklar hakkında Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi 2019/250 sayılı dosya ile görülen davada  bu gün karar çıktı.

3 sanık hakkında ayrı, ayrı TCK 151/2 den 2’şer yıl, TCK m 181/4den 8’er yıl olmak üzere toplam 10’ar yıl hapis cezası ve her bir sanık için ayrı ayrı 15’er bin TL para cezasına hükmedildi.

Artık zehirlenmelerle ilgili bir emsal karar bulunmaktadır. Bu karar bir ilk!

İlginizi Çekebilir
kedi

Artık can dostlarımıza her türlü kötülüğü yapan kişi ya da kişileri hiç tereddüt bile etmeden şikayetçi olmaktan asla vazgeçmeyin. Sonuna kadar dilsiz canların hakkını savunun. İnanın kendinizi ruhen ve bedenen çok daha mutlu, huzurlu ve rahat hissedeceksiniz emin olun.

Onların bizlere emanet edildiklerini asla unutmayın. Bu dünyanın gerçek mağdurları onların olduğunu da ve tek suçları var olmaları.

Gelecek haftaya görüşmek üzere sevgi ve saygıyla kalın.

Zerrin Akıncıbaşı KAPLAN

 

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır