Şu anda okuyorsunuz
PAŞABAHÇE MAĞAZALARI KAYIP HAZİNELER KOLEKSİYONU’NDAN NUH’UN GONDOLU

PAŞABAHÇE MAĞAZALARI KAYIP HAZİNELER KOLEKSİYONU’NDAN NUH’UN GONDOLU

PAŞABAHÇE MAĞAZALARI KAYIP HAZİNELER KOLEKSİYONU’NDAN NUH’UN GONDOLU

Paşabahçe Mağazaları, “Tarih-Kültür-Cam” Koleksiyonlarının son üyesi “Kayıp Hazineler Koleksiyonu” ile yurt dışına götürülen tarihi eserlerle ilgili farkındalık yaratmayı, geri alınmış eserlere ve kültür varlıklarına sahip çıkma konusunda da bilinci artırmayı hedefliyor.

Koleksiyon için tasarlanan Nuh’un Gondolu’nda, insanoğlunun ortak değerlerinden biri olan Nuh ve tufan mitinin en önemli unsuru olan Nuh’un Gemisi’nden esinlenildi. Gondolun üzerinde bulunan desenler, Nuh’un Gemisi’ne alınan hayvanları temsil ederken, Anadolu’da yaşamış olan kaplan, aslan, fil, çita, pars, yaban eşeği gibi çeşitli hayvanlara da dikkat çekiyor. El imalatı camdan üretilen Nuh’un Gondolu’nun üzerindeki rölyef desenlerin tümü, altın varak ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlandı.

Nuh’un Gemisi‘nin Türkiye’de, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi sınırlarında, Telçeker Köyü yakınlarında olduğuna inanılıyor. Bölgede yer alan gemi teknesi izini andıran çukurun Nuh’un Gemisi olduğu da iddiaları güçlendiriyor. Çinli ve Türk araştırmacıların 2010 yılındaki iddialarıyla tekrar gündeme gelen Nuh’un Gemisi’ni UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne aldırmak için çalışmalar devam ediyor.

Nuh’un Gondolu ve diğer koleksiyon ürünlerini incelemek ve satın almak için Paşabahçe Mağazaları’nı ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
1
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır