Şu anda okuyorsunuz
KOCA KUYRUK, BİR KÖPEĞİN DOSTLUĞU

KOCA KUYRUK, BİR KÖPEĞİN DOSTLUĞU

koca kuyruk

Ben evde daha kolay bakıldığı, ev içinde özgür hayatını yaşayan ve bir kaç gün yalnız kalabilmesinden dolayı hep kedi besledim. Köpeklerin engin sadakat duygusu, sahibi ile sürekli birlikte olmak istemesi, evde yalnız kalmadaki sıkıntıları ve köpek sahibi arkadaşlarımın seyahatlerinde yaşadığı sorunları gözlemlediğim için hiç sahiplenmeyi düşünmedim. Ayrıca bir sokak köpeği bakmaya niyetlendiğimde apartman sakinlerinin şikayet edebilecekleri öngörüsü ile endişe yaşadım. Bahse konu olan can dostum Koca Kuyruk satın alınıp sokağa bırakılmış Avustralya çoban köpeğidir.

30 Nisan 2009 tarihin de 27 yıl yaşadığım yorucu İstanbul hayatından koparak daha sakin bir hayat tercihi ile Yarımca’ya dönüş yaptım. Her sabah yaptığım rutin yürüyüş sonuna doğru peşime birkaç köpek takılmaya başladı. Bu köpeklerin içinde boynu ve karın kısmı beyaz, büyük ırk, parlak bakan, siyah, diğer köpekleri idare eden liderlik vasıflarını hissettiren ve koca kuyruğunu adeta duygularını açıklarcasına sallayarak anlaşma yolunu seçmesi dikkatimi çekmişti. . Görkemli kuyruğunu çok iyi kullanıyordu adını kuyruğundan esinlenerek Koca Kuyruk taktım. Koca Kuyruk’la hayat yolumuz başlamıştı eve kadar takip edip birkaç saat apartman kapısının önünde yatıp sonra öğlene doğru gitmeyi alışkanlık haline getirmiş, beni kendine yol arkadaşı seçmişti. Koca Kuyruk birkaç gün sonra beni kapıdan almaya başladı. 10 yıl Yürüyüş boyunca beni hiç yalnız bırakmadı. Bir müddet sonra 4 yıl boyunca büyük ırk kapkara her şeyden korkan mamayı bile zor yedirdiğim korktuğu için adını Ürkek koyduğum can dost Koca Kuyruk’la bana yol arkadaşlığı etmeye başlamıştı. Ürkek geçmişinde yaşadığı her ne idiyse hiçbir zaman kendine yaklaştırmadı ve ömrü boyunca çok korktu. 2019 yılında sele kapıldı çok erken veda etti. Koca Kuyruk ölümü anlamış yas tutmuştu.

Herkes kendi rızkını yer diye bir söylem vardır, yürüyüşlerimizin başlangıcında fırına uğrayıp 6 poğaca alırdım 5 tanesini yerdi 1 tanesini ağzında gezdirip kendine uygun yere gömerdi, sonrasında gömdüğü poğaçaları çıkartıp yer miydi bilmiyorum.  Koca Kuyruk, kedilerle ve diğer köpeklerle mamasını paylaşırdı, yemeyen bakan köpeğin önüne mama veya poğaça götürürdü, onun dostane davranışları yaşam biçimiydi yol arkadaşlığımız boyunca hiçbir kediye ve köpeğe havlamadığı gibi saldırıda da bulunmamıştı. 2012 yılında bacağının arkasında bir kitle olduğunu fark ettim, derhal veterinere götürmek için arabaya bindirmek istediğimde hiç görmediğim bir tepki ile karşılaştım arabadan çok korkuyordu ve sonuç itibari ile, arabaya bindiremedim yaklaşık 5 km yolu yürüyerek veterinere gittik ve döndük.  Enfeksiyon oluşmuş ve ateşi de yükselmişti. Kısa sürede ilaçla iyileşti, bundan sonraki tedavilerde hep veterinere yürüyerek gittik. Büyük kamyonlardan ve iri yarı erkeklerden çok korkup bedenini bana yakın tutar ve hangi bacağı olursa olsun yukarı kaldırıp aksak yürüyüş yaparken tuhaf sesler çıkarırdı. Bazı sabahlar her gün yürüdüğümüz yoldan geçerken beni başka tarafa yönlendirir olağan üstü bir durum olduğunu anlar, genelde hasta sokak hayvanları ile karşılaşırdım, hasta hayvanlara Koca Kuyruk’un rehberliğinde ulaşırdım. 

Son zamanlarda, Koca Kuyruk’la bedenimdeki fiziksel sorunlar nedeniyle sabah ve akşam beslenme zamanlarında ilgilenebildim zira onunda benim gibi yürümesi bozulmuş, yaşlılık emareleri başlamıştı, artık ikimizde 8 km yolu yürüyemez olmuştuk. Koca Kuyruk iki apartman arasında yaşamaya başladı, son iki yılın kış aylarında üşümemesi için mont giydirdik. Mont giydirmemiz çocukların çok hoşuna gitmişti,  artık montlu köpek diye anıyorlar. 29 Mart 2021 tarihin de çok hastalandığı için özel bir kliniğe yatırdık ama artık yaşlılıktan organları hasar görmüştü. Son görüşmemizde, onu çok sevdiğimi ve çok özleyeceğimi hissettiğini belli etmek için patileri ile ellerimi tutarak yüzüme bakışını hiç unutmayacağım. 1 Mayıs 2021 tarihinde bize veda etti. Çok sevdiği arkadaşı Ürkek’in yanına gömdük. Oturduğum mevkii de hemen hemen herkesin sevgisini kazanmıştı.

Eğer sokakta yaşayan hayvanlarla ilgileniyorsanız, sevmeyen insanların sözlü tacizleri, sürekli şikayet etmeleri ve oluşabilecek diğer olası sorunları çözüme götürürken o bölgedeki hayvan sevmeyenlere karşı sinirlerinizin çelik gibi olması gerekiyor. Koca Kuyruk çok özel bir köpekti. Hastalığı sırasında üşümesin diye yatması için konulan minderlerinden tekmeleyerek kaldırıp minderi çöpe atan komşuyu gelecekteki yalnızlığı ile baş başa bırakıyorum. Bu dünya da tüm canlılarla birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz ve yaşam haklarına saygı göstermeliyiz.

İlginizi Çekebilir
İŞKENCE YETMİYORMUŞ GİBİ AFİYETLE YEMEK

Lütfen satın almayıp sahiplenin.

Mahinur KULEYİN

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır