Şu anda okuyorsunuz
Kedi ve Köpeklerde Portosistemik Şant

Kedi ve Köpeklerde Portosistemik Şant

Sevgili la femme Nicomedia okurları, bu hafta sizlere kedi ve köpeklerde çok sık rastlanan bir sendromdan bahsedeceğim. En basit anlatımıyla karaciğerin görevi vücuttaki zararlı maddeleri metabolize ederek vücuttan atmaktır. Doğmasal olarak portosistemik şant bozukluğu şekillenen hastalarda bu zararlı maddelerin ürünleri tekrar dolaşıma karışarak  vücut kimyasını bozup sara benzeri krizler şeklinde nörolojik semptomlar vermektedir.

Portosistemik Şant (Portosystemic shunt) kedi ve köpeklerde görülen bir karaciğer bozukluğudur. Kalıtsal yada kazanılmış olarak iki şekilde ortaya çıkar. Kalıtsal olanı embriyonik dönemde gelişir ve kongenital şant olarak adlandırılır.Portosistemik şant Veteriner Hekimler tarafından PSS olarak kısaltılmıştır.

PSS karaciğer damarlarının anormal şekilde birbirlerine bağlanmasından dolayı ortaya çıkar. Daha teknik olarak karaciğer portal dolaşımı ile karaciğer venalarının birbirleri arasında köprü oluşturarak kanlarının birbirine karışması sonucu portal dolaşımda bulunan toksik maddelerin venalar ile vücuda dağılmasıdır. Bu toksik maddelerin vücutta dağılması sonucu Hepatik Ensefalopati ortaya çıkar bu hastalık nörolojik rahatsızlıklara yol açar.

PSS yapı itibari ile extrahepatik ve intrahepatik olmak üzere ikiye ayrılır. Extrahepatik olan tipi ile daha sık karşılaşılmaktadır.Köpeklerde Shih Tzus, Yorkshire Teriyer, Tibet Spaniyeli ve Minyatür Schnauzers kedilerde ise Pers, British Shorthair ve Himalaya ırklarında extrahepatik tipi daha çok görülürken. Labrador Retriever ve İrlanda Kurt Tazısında intrahepatik olanı daha çok görülür.

Bu hastalık 6 aylıktan sonra belirtilerini göstermeye başlar belirtileri nörolojik bozukluklar ilk başta olmak üzere depresyon, titreme, kusma ve  kilo kaybıdır. PSS in veteriner hekimler tarafından önerilen en kesin çözümü ameliyat ile damar yapılarının düzeltilmesidir.Sağlıklı günler dilerim.

İlginizi Çekebilir
Kedi ve köpek fobisi,

Veteriner Sağlık Teknikeri

Arzu Kurum DALKIÇ

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır