Şu anda okuyorsunuz
KARACİĞERİN KORKULU RÜYASI HEPATİK LİPİDOSİS

KARACİĞERİN KORKULU RÜYASI HEPATİK LİPİDOSİS

Hepatik lipidosis’

Sevgili La Femme Nicomedia okurları; bu hafta sizlere özellikle kediler ve nadiren yavru köpeklerde görülen ‘’Hepatik Lipidosis’’ hastalığından bahsedeceğim. Hepatik lipidosis ya da diğer adıyla karaciğerde yağlanma. Felin hepatik lipidozis sendromu karaciğer hücrelerinin %50’den fazlasının aşırı trigliserit depolaması sonucunda şiddetli kolestazis (safra döngüsü) ve karaciğer fonksiyon bozuklukları meydana gelir.

Tedavi edilmediği durumda metabolik düzensizliğin yayılması ve ölümle sonuçlanabilir ikinci bir sebepten ötürü ya da idiopatik (nasıl geliştiği bilinmeyen)olarak oluşabilir. Birçok hastada hastalığın altında anoreksiye (yeme bozukluğu) sebep olan başka bir hastalık yatar.

Hepatik lipidosis’in belirtileri arasında kilo kaybı, anoreksi  sarılık , letarji (patalojik uyku durumu) , pityalizm (salya üretimin artması) ,hepatik ensefalopati (karaciğer hastalığına bağlı beyin fonksiyon bozukluğu ) , kusma , diare veya kabızlık başta gelir.

Hepatik lipidosis’in risk faktöründe şişman, anoreksi , negatif nitrojen dengesi-katabolizma , hızlı ve fazla ağırlık kaybı görülen kediler ve nadiren yavru köpeklerde olur. Mutlaka mideye beslenme sondası takılmalıdır.

Bu bulgular görülmeye başlandığı takdirde veteriner hekiminizle iletişime geçiniz.

SAĞLIKLI VE BOL PATİLİ GÜNLER DİLERİM…

İlginizi Çekebilir
Körfez’de sokak hayvanlarına mama desteği

Veteriner Sağlık Teknikeri

Arzu KURUM DALKIÇ

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır