Şu anda okuyorsunuz
ENKAZ ALTINDAKİ SES AVCILARI CAN DOSTLARIMIZ

ENKAZ ALTINDAKİ SES AVCILARI CAN DOSTLARIMIZ

ENKAZ ALTINDAKİ SES AVCILARI CAN DOSTLARIMIZ

Nitelikli bir köpeğin enkaz üzerinde 25 arama personelinin yaptığı işi daha kısa sürede yaptığını biliyor muydunuz?

Deprem, sel, göçük gibi felaketlerde enkaz altından yüzlerce kişinin sağ çıkmasını sağlayan arama kurtarma köpekleri, 3 yıl süren zorlu eğitimin ardından profosyonel oluyorlar. Şimdilerde Akut’ta tam 8 arama kurtarma köpeği bulunuyor. Enkaz ve göçük altındaki kişilerin kokusu ve sesini algılamak için bu tarz operasyonlarda görev alan arama kurtarma köpekleri büyük iş çıkartıyorlar. 23 yıl önce Türkiye genelinde tamamı gönüllü insanlardan ve 30 ekipten oluşan Akut’un yanında 8 arama kurtarma köpeği var.

 

İstanbul, İzmir, Aydın ve Eskişehir’de bulunan köpeklerin operasyonlarda büyük katkısının olduğunu belirtiyor. Akut Arama Kurtarma Derneği K9 köpekli arama birimi, 17 Ağustos 1999 İzmit ve 12 Kasım 1999 Düzce depremlerinden hemen sonra 19 Kasım 1999’da kuruldu. İyi bir arama köpeğinin özgür düşünen, kendine güvenen ve en önemlisi yaptığı işten zevk aldığı için yapan bir köpek olduğuna Akut ekibinin inançları tam. Çalışma alanlarına ne bir dikenli eğitim tasması ne de herhangi bir negatif yöntem kesinlikle giremiyor. Bu önemli görevi yapabilen köpeklerden biraz bahsedecek olursak;

-İyi bir köpekli arama ekibi köpek, köpek sahibi ve destek personel adı verilen diğer personellerden oluşuyor.

-Destek personel köpek sahibi olmadığı halde katkıda bulunan tüm üyelere verilen isimdir.

-Doğru köpek, hem enkaz yığını üzerinde hem de sık orman içinde rahat hareket edebilecek büyük bir yapıya sahip olmalı.

-Fiziksel olarak sağlıklı avlanma ve oyun oynama için istekli olmalı.

-Sinirleri sağlam olmalı.

-Sahibinden uzakta da ses ve görsel işaretlerle kolaylıkla komut alabilecek, memnun etmeye istekli olmalı.

-İnsan ve hayvanlara karşı saldırgan olmamalı.

Ancak bütün bu özelliklerin bir köpekte bir arada bulunması, köpeğin iyi bir arama köpeği olacağını garantilemez. Dikkatli eğitim ve bakım önemlidir.

Afet bölgesinde arama yapabilmek için bir köpeğin tam iki buçuk yıl eğitim alması ve çeşitli sınavlardan geçmesi gerekiyor. Ve 10 yaşında da emekli oluyorlar. Yani bir köpeğin eğitime başlaması için 2 yaşını geçmemiş olması ve en uygun yaşı.

Enkaz dışında doğa operasyonlarına da giden Akut köpekleri genelde ya mantar toplarken yolunu kaybeden ya da Alzheimer hastalığı nedeniyle doğa da kaybolan insanları arıyorlar. Çeşitli nedenlerle doğa da kaybolan çocukların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Bunları TV programlarında  haberlerde de buna benzer olayları görmekteyiz. Yani Akut arama kurtarma köpekleri bizler için tam bir can dostu. Onları sevmemiz için biz insanların o kadar çok sebebi var ki.

Akut’un 17 Ağustos 1999 depreminden sonra kurulduğundan bahsetmiştim. 17 Ağustos depreminde Gölcük çevresinde enkaz altında yapılan çalışmaları ben şahsen yaşadım, ve gördüm. Yazımda Akut ekibinin köpeklerinden bahsederken o günlere gittim diyebilirim. 17 Ağustos depreminde yurt dışından arama kurtarma ekipleri gelmişti. Her ekibin köpekleri de yanlarındaydı. Özel eğitilmiş bu can dostlarının enkaz etrafında ve içlerinde nasıl çabaladıklarına ve çalıştıklarına şahit oldum. Enkaz etrafında çaresizlik içinde beklerken Fransa’dan gelen özel ekip ve can dostları yanımıza geldi. Bir anda içimden şöyle dedim:”Bir şeyler söylemem lazım ama beni anlamazlar. Almanca konuşamam Türkçede konuşamam ama bir şeyler söylemeliyim” diye düşünürken enkaz altına köpekleri yolladılar. Köpekler  enkaz altında havlayarak canlı olduğunu  haber veriyorlardı. Nitekim bir kaç kişi ve bir kız çocuğunu çıkarttırmışlardı. Daha sonra konuşmama gerek olmadığını anladım. Çünkü onlar konuşmasak da gözlerimizden yardım çağrısını anlamışlardı.

İlginizi Çekebilir
kedi

Eğer enkaz altında en sevdiğiniz canınız ,canlarınız varsa çaresizliğiniz tarif bile edilemez, üzüntünüz de öyle.

Hayatımızın bir çok döneminde önemli bir yer alan can dostlarımıza değer verelim, onları koruyalım. Sevgimizi onlardan hiç esirgemeyelim. Ne demiş Yaşar Kemal:”Yeter ki insanın için de iyilik olsun. Onun erişemeyeceği hiç bir yücelik yoktur.” İnsan içindeki yüreği kadar büyüktür.

Gelecek haftaya kadar sağlıcakla kalın can dostlarıyla kalın.

Zerrin AKINCIBAŞI KAPLAN

 

 

 

 

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır