Şu anda okuyorsunuz
DUVAKLI PİLAVI

DUVAKLI PİLAVI

DUVAKLI PİLAV

Yöresel yemeklere ve dahi pilavlara özel bir ilgim var.Bazı yemeklerin adları da çok özeldir.Şıllık tatlısı,zümküfül,dul avrat çorbası bunlardan sadece bir kaçı.Hepsinin ayrı hikayesi,anlamı var.

Duvaklı pilav Diyarbakır yöresine ait bir pilav.Düğün, nişan, bayram ve önemli gün ve toplantıların vazgeçilmez yemeğidir.İçindeki malzemeler bütçeden bütçeye artıp eksilebiliyor.her ne olursa olsun bu yemekler bizim kültürümüzün bir parçası ve unutulmaması,kayıt altına alınması gerekiyor.

Duvaklı Pilav Adı Nereden Geliyor?

Diğer yöresel yemeklerimizin isimlerinde olduğu gibi Duvaklı Pilav isminin de bir anlamı ve önemi var. Eskiden evlenen çiftlerin düğününde duvak açma merasimi olurdu, şimdi artık gelinlik bile giymeyen gelinler var ama eskiden evliliğin her bir adımına özen gösterilir ve bunu belirtmek için de yemekler yapılır, oyunlar oynanırdı. Duvak açma merasiminde yapılan bir pilav olduğu için bu yemeğe duvaklı pilav ismi verilmiştir.

DUVAKLI PİLAV

 

DUVAKLI PİLAVI

MALZEMELER:

1 KASE PİRİNÇ
1 BARDAK TUZSUZ ÇİĞ İÇ BADEM
1 ADET KURU SOĞAN
250 gr. KIYMA YADA KUŞBAŞI KUZU ETİ
TEREYAĞ
SIVI YAĞ
TUZ
KARABİBER
KİMYON
KIRMIZI BİBER
SÜSLEMEK İÇİN YEŞİLLİK.

YAPILIŞI:

PİRİNCİ SICAK SU İLE ISLATINIZ. ÜZERİNE TUZ İLAVE EDİNİZ.BADEMLERİ DE SICAK SUYLA ISLATINIZ VE ŞİŞMESİNİ SAĞLAYINIZ.DİLERSENİZ DAHA SONRA KABUKLARINI DA SOYABİLİRSİNİZ.BİR TENCERE İÇİNDE İNCE DOĞRANMIŞ KURU SOĞAN İLE ETLERİ YADA KIYMAYI KOYUP PİŞİRİNİZ.PİŞTİKTEN SONRA BAHARATLARINI KATINIZ.PİLAVI  BİRE BİR BUÇUK ÖLÇÜ VE TEREYAĞ İLE PİŞİRİNİZ.YUVARLAK YADA ŞEKİLLİ BİR KABA ÖNCE ETLERİ ÜZERİNE PİLAVI DÖKÜP SIKIŞTIRINIZ. TERS ÇEVİRİNİZ. KÜÇÜK BİR TAVADA SIVI YAĞ İLE BADEMLERİ KAVURUNUZ.ÜZERİNE DÖKÜNÜZ VE ÇEŞİTLİ YEŞİLLİKLERLE SÜSLEYİNİZ.
AFİYET OLSUN.

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
1
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
1
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır