Şu anda okuyorsunuz
Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum (Bir Çocuk Gelinin Dramı)

Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum (Bir Çocuk Gelinin Dramı)

Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum

Yazar Hakkında;

Nojoud Ali 1998 yılında Yemen’de doğdu. 2008 Yılında zorla evlendirildi. Zorla evlilik ve çocuk evliliğine karşı başlatılan hareketin sembolü olan kişidir. On yaşındayken, geleneğe karşı çıkarak boşandı. Kasım 2008’de, Amerikan kadın dergisi Glamour Nojoud Ali’yi ve avukatı Shada Nasser’i Yılın Kadınları ilan etti.

Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum (Bir Çocuk Gelinin Dramı)

Gerçek Bir Yaşam Öyküsü.

‘’Yemen’in ıssız bir köyünde çok çocuklu bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Nojoud, bedeninden büyük bir kalbe ve cesarete sahip olan bu küçük kız, günün birinde ülkenin tüm yasalarına baş kaldırır.

Nojoud’un doğduğu topraklarda kadınlara söz hakkı tanınmaz, erkek egemen bir toplumda yasalar ağabeyler ve babalar tarafından belirlenir. Köylerde kız çocukları henüz buluğ çağlarına erişmeden kendilerinden yaşça büyük olan erkeklere satılır. O coğrafyada yaşayan kadınların en acı kaderidir. Bu gelenek yüzyıllar boyunca devam etmiştir. Ta ki bir gün küçük bir kız, kalbinin sesini dinleyip erkeklere meydan okuyana kadar.’’

Ben, kadere karşı koyacak kadar güçlü ve bana yardım edecek insanlar bulacak kadar da şanslıydım, diyen Nojoud, babası, amcası ve abisi tarafından kendi yaşının üç katı büyük yaşça bir adama 150.000 riyal karşılığında satılıyor.

“Bugünden sonra sokağa çıkarken örtünmen gerekiyor. Artık evli bir kadınsın. Kocandan başka kimse yüzünü görmemeli. Çünkü onun şerefi söz konusu. Ona asla leke sürmemelisin.”

Nojoud’ın doğumu, büyümesi, evlenmesi, boşanması ve kaçışını kitabı elinizden bırakamadan okuyacaksınız.

10 yaşında çocuk hayallerinden sökülüp alınarak evlendirilen Nojoud kocası tarafından tecavüze uğruyor, kayınvalidesi tarafından baskı görüyor. Hem psikolojik hem fiziksel yıkım yaşayan çocuk ailesine yaşadıklarını anlattığında kaderine mahkum olması gerektiği tavsiyelerini alıyor.

‘’Başkalarının kaderine acıyacak vakit yok. Oysa birinin elimden tutmasını, şefkatli bir bakışın yüzümde dolaşmasını nasıl da isterdim. Bir kerecik olsun beni dinlemelerini! Ama sanki görünmez gibiyim. Kimse beni görmüyor.’’

Nojoud’un üvey annesi dilencilik yaparak çocukları için biriktirdiği parayı kıza vererek mahkemeye gitmesini söyleyerek hayatını kurtarmasında büyük rol oynuyor. Evden kaçarak mahkemeye giden kız yargıcın kapısını çalarak kocasından boşanmak istediğini haykırır. Yemen gibi bir coğrafyada hiçbir kadının cesaret edemeyeceği boşanma davası açar. Kadın avukatın davayı alması ve medyaya yansıması davanın lehine dönmesinde yardımcı olur.

“Çok yürekli bir kızsın! Kutlarım! Merak etme. Boşanmak istemek hakkın. Senden önce başka kızlarında da aynı dertleri oldu ama ne yazık ki onlar konuşmaya cesaret edemediler… Seni korumak için gereken her şeyi yapacağız. Her şeyi deneyeceğiz. Kocanın evine dönmene izin vermeyeceğiz. Asla! Sana söz!”

Dünyaya yansıyan bu olayın kocaman yürekli kahramanın çok küçük hayalleri vardır aslında. Ufak mutluluklardır hayattan beklediği. Boya kalemleri gibi, okula gitmek gibi.

Bu durumu günümüzde de yaşamakta olan kız çocukları korku ve aile baskısı nedeniyle seslerini çıkartamıyorlar. Nojoud’un kaderini paylaşan çocuk gelinler oyun oynayıp, okula gidecekleri yaşta zorla evlendirilerek tecavüz ve şiddete maruz kalıyorlar. Onların küçücük masum kalplerinin feryatlarına tüm toplum sağır oluyor. Çocuk gelinler çocuk anneler aramızda ama ne görüyor ne duyuyoruz.

Nojoud küçücük yaşından beklenmeyecek bir cesaret ile kaçarak tüm hayatını kurtarırken kendi gibi olan birçok çocuğa umut ışığı olmuştur. Kalbinin sesini dinleyerek erkeklere meydan okuyan Nojoud’un cesaretini ve boyunu aşan ibretlik hikayesini bir solukta okuyacaksınız.  Nojoud’un çizdiği resimlere bakarken iç dünyası size nasıl mesajlar verecek, hangi gerçeklerler yüz yüze geleceksiniz. 

İlginizi Çekebilir
ELİF ŞAKAR’IN KALEME ALDIĞI İLK KİTABI “HERKES ÇIPLAK” 2. BASKI YAPTI

‘’Birkaç saat sonra boşanmış olacağım. Boşanmış! Ve yeniden özgür. Kocasız. Karanlık bastığında onunla aynı odada yalnız kalmaktan korkmadan. Defalarca, tekrar tekrar aynı işkenceyi çekmekten korkmadan…’’

Okuyacağınız bir roman değil bir kız çocuğunun hayatı! Siz onun hayatını bir kitap olarak okurken, o küçük yaşında omuzuna yüklenen yaşadığı olumsuz tüm olaylara rağmen kadın hakları, özgürlük, kendi durumuna düşen tüm çocuk gelinler için tüm dünyaya duyurmayı başardığı sesi kim bilir kaç kız çocuğunun kurtulmasına adım olacak.

Hikaye bir ilk olmasa da başına gelenleri anlatabilme cesareti ile akranlarına umut olmayı seçen kendi küçük yüreği büyük Nojoud…

‘’Her zaman söylenen her şeye “evet” demeyi öğrendim. Bugün “hayır” demeye karar verdim.’’

Bazen en karanlık gününüzde kan bağı değil de can bağı olanlar vardır sadece yanınızda.

‘’ Baba, neden beni evlendirdin? Neden, neden ben? Ve başıma gelecek şeyler hakkında neden kimse beni uyarmadı? Bunu hak etmek için ne yaptım?.’’

Keyifle okumanız dileğiyle

Göknil KONGURTAY

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır