Şu anda okuyorsunuz
YENİ DOĞAN KEDİ YAVRUSU BAKIMI

YENİ DOĞAN KEDİ YAVRUSU BAKIMI

 

Merhaba sevgili okurlar ben Arzu KURUM DALKIÇ. Veteriner sağlık teknikeriyim. Şehrimizde ki bir veteriner kliniğinde başhemşire olarak çalışmaktayım. Bundan böyle sizlere LA FEMME NİCOMEDİA sayfasında CAN DOSTLARIMIZ kategorisinde kalemimizin ve dilimizin döndüğünce pet sağlığı ve bakımı hakkında bilgilendireceğim.

YENIDOĞAN BAKIMI

Etrafımıza dikkatli baktığımız da sürekli olarak sokakta yaşayan yavru kedi ve köpekleri görebiliriz. Anneleri bazen doğum da bazen de farklı sebeplerle kaybedebiliyorlar. Tam da noktada bize de büyük görevler düşüyor. Annesiz kalmış bir yavrunun bakımı oldukça zor bir süreçtir

Bir yavru ya bir bebeğe annesinden iyi kimse bakamaz bunun bilincinde olarak ilk etapta yapmamız gereken en önemli iş etrafta başka yeni doğum yapmış bir süt anne aramaktır. Ancak çoğu zaman bu mümkün olmuyor maalesef.

Yavru kedilerimiz için en önemli kriter yavrumuzun sıcak tutulması düzenli olarak beslenmesi ve boşaltımına yardım edilmesidir. Annesiz kalan yavrularımız vücut ısılarını sabit tutmakta oldukça zorlanırlar bu yüzden bunu bizim sağlamamız gerekmektedir. Bulunduğu yere sıcak tutacak bir kazak küçük bir battaniye ve bunların altına da sıcak su torbaları koyarak yavrumuza yardımcı olabiliriz. Fakat bu sıcak su torbası dikkatle seçilmeli eğer kapağı açılır ya da yavrunun üzerine dökülürse onu ıslatıp yakabiliriz yanlışlıkla.

Yavrularımızın beslenmesi konusu oldukça önemlidir. Maalesef bu konuda çok büyük yanlışlar yapılmaktadır en büyük yanlışlardan biri de yavrumuza inek sütü vermektir. İnek sütü yavru kedimizde çok ciddi derece de sindirim problemlerine sebep olacaktır. İlk bulduğumuz anda mecburen inek sütü verilmesi gerekiyorsa yarı yarıya sulandırılması ve daha sonra en yakın veteriner kliniğine gidilerek bir veteriner hekime danışılması gerekmektedir. Hiçbir veteriner hekim iyi niyetli sorularınıza cevap vermekten imtina etmeyecek ve sizi bu konuda detaylı olarak bilgilendirecek ve yavrumuz için size kedi sütlerini önerecektir. Kedi sütlerini alarak yavrumuzun alması gereken tüm vitamin ve mineralleri almasını sağlayarak sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz. Minik yavrumuzu 15 günlüğe kadar en az 2-3 saatte bir besleme yapmanız gerekmektedir bu süreçte bir biberon almanız besleme konusunda size çok yardımcı olacaktır.

Yeni doğmuş yavrularımız ortalama 1 aylık olana kadar boşaltım refleksleri oluşmadığı için idrar ve dışkılarını kendileri yapamazlar. Bu yüzden onlara bu konuda yardımcı olmamız gerekmektedir. Normalde anneleri yalayarak refleksleri uyarır. Bizde karın bölgesine ve popo kısmına hafifçe mesaj yaparak reflekslerini uyararak onlara yardımcı olabiliriz. Bütün çabalarımıza rağmen idrar ve dışkısını yaptıramazsak acilen bir veteriner kliniğine giderek yardım almamız gerekmektedir. Çünkü minik yavrularımız idrar ve dışkısını yapamazlarsa hayatları ciddi olarak tehlikeye girecektir.

Yavrularımızın büyüme aşamasında bir veteriner hekim ile irtibat halinde olunması düzenli olarak parazit uygulamalarının yaptırılması ve viral hastalıklara karşı aşılarının yaptırılması da hayati öneme sahiptir çünkü yavrularımız anne sütünü almadıkları için ya da az miktarda aldıkları için bağışıklık sistemleri düşük olacak ve hastalıklara karşı savunmasız olacaklardır.

İlginizi Çekebilir
kedi

ÖNEMLİ NOTLAR :

Ilık ve sürekli ortam sıcaklığı ( Lamba sıcak su şişesi battaniye vb. kullanımı )

  1. Hafta 30-32 santigrat derece
  2. Hafta 26-29 santigrat derece
  3. Haftadan itibaren 21- 24 santigrat derece

Hava akımının olmadığı temiz rahat bir yer ( içinde havlu bulunan 15 cm yüksekliğinde bir kutu )

Beslenmesi için özel biberonlar veya şırıngalar kullanılır. Mamanın ısısı 35-38 santigrat derece olmalıdır.

Arzu KURUM DALKIÇ

Veteriner Sağlık Teknikeri

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır