Şu anda okuyorsunuz
YASAK AŞK (ACI AŞK) SENDROMU

YASAK AŞK (ACI AŞK) SENDROMU

YASAK AŞK (ACI AŞK) SENDROMU

Merhaba sevgili La Femme Nicomedia okurları,

Bu hafta size muhabbet kuşlarında ‘’Toz püskülü’’ ya da Krizantem Sendromu diğer adıyla da yasak aşk sendromunu anlatacağım.

 

Günümüzde 100 den fazla renk mutasyonuna sahip, farklı boyutta ve desende muhabbet kuşu görmek mümkündür. Dünyanın farklı ülkelerindeki üreticiler, vahşi doğadaki yeşil muhabbet kuşlarını “geliştirmek”, İngiliz muhabbet kuşu idealini gerçekleştirmek veya farklı renkteki muhabbet kuşlarını elde etmek için çalıştılar. Son 200 yılda muhabbet kuşu üreticileri bu çeşitleri elde etmek için gayret ettiler. Onların daha iyi ve güzel muhabbet kuşu elde etme çabaları bu kuşlar için her zaman en iyi şekilde sonuçlanmadı. Özellikle şov muhabbet kuşu üretmek için akraba kuşlar arasında yapılan eşleşmeler sonucu, vahşi doğadaki muhabbet kuşları 1984’den sonra Avustralya’dan getirildi. Üreticiler arasında hiç istenmeyen ve o kuş için de son derece olumsuz olan “feather (tüy, püskül) duster (toz bezi) ” sendromu adı verilen genetik bir bozukluk ortaya çıktı.

Yavru muhabbet kuşlarında uçma, kuyruk ve kontur tüyleri sürekli büyüme özelliği gösterir. Yeni çıkan tüyler yumuşak ve kıvrımlı olduğundan, kuşa toz püskülü görünümü verir. Bu bozukluğun ölümcül resesif genetik bir hastalık olduğuna inanılır. Bozukluğa neden olan etkenin muhabbet kuşu herpes virüsü ile ilişkisinin var olduğu düşünülse de hastalıkla ilgili bir neden sonuç ilişkisi henüz oluşturulamamıştır. Etkilenen kuşlar uzun ve kıvrımlı tüylere sahiptirler , uçamazlar ve zor duyulabilen bir ses çıkartırlar.

Krizantem terimi bir tür tüy büyüme sorununu tarif eder. Genel olarak tüyler doğal uzunluklarına eriştiğinde, tüylerin büyümesi durur. Fakat “feather duster” hastalığına yakalanan muhabbet kuşlarında tüyler sürekli olarak uzamaya devam eder. Bazı kuşlar ayrıca gaga ve tırnaklardaki aşırı uzama sebebiyle de sıkıntı çekerler. Tüylerin, gaganın ve tırnakların aşırı uzaması çok fazla mineral ve element gereksinimine sebep olur. Tüylerin doğal olmayan uzaması kuşun organizmasını çok yorar. Yakalanan muhabbet kuşlarının bağışıklık sistemi çok zayıftır ve bu kuşların yaşam süreleri çok kısadır. Bu hastalığa yakalanan kuşların neredeyse tamamı 1 yaşına gelmeden ölmektedir.

Genetik bozukluktan kaynaklanan bu rahatsızlığın tedavisi yoktur. Bu hastalığa yakalanan kuşlara yardımcı olmak için yapılabilecek şeyler mümkün olduğunca hayatını yaşanılabilir hale getirmek ve yüksek dozda vitamin, mineral ve element içeren besin takviyesi yapmaktır. Ayrıca düzenli olarak bu kuşların tüylerini kısaltmalısınız. Kafa tüylerinin aşırı uzaması büyük bir problemdir ve bu tüyler gözlerin önünü kapayabilir. Bunun önüne geçmek için kafadaki tüyler haftada bir defa kesilmelidir.

İlginizi Çekebilir
arzu

Sağlıklı günler dilerim.

 

Veteriner Sağlık Teknikeri

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
1
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır