Şu anda okuyorsunuz
Türkçeyi doğru konuşmak isteyenlerin kitabı: Türkçe Konuş(tur)ma Sanatı

Türkçeyi doğru konuşmak isteyenlerin kitabı: Türkçe Konuş(tur)ma Sanatı

Türkçeyi doğru konuşmak isteyenlerin kitabı: Türkçe Konuş(tur)ma Sanatı

Tiyatro sanatçısı Kemal Kocatürk’ün kaleme aldığı kitabı Türkçe Konuş(tur)ma Sanatı, sadece oyuncu adayları veya spikerlere değil, ana dilini güzel konuşmayı kendisine görev edinmiş herkese yol göstermeyi hedefliyor. Kitapta yer alan her bir bölüm Kemal Kocatürk tarafından YouTube kanalında ders niteliğinde işleniyor.

Tiyatro sanatçısı Kemal Kocatürk tarafından kaleme alınan Türkçe Konuş(tur)ma Sanatı, Türkçeyi iyi konuşmak isteyenler için rehber niteliği taşıyor. Kitapta yer alan soluma teknikleri, doğru ses kullanımı, seslenim, boğumlama, diksiyon gibi başlıklarla birlikte verilen alıştırmalar sayesinde isteyen herkes Türkçenin zenginliğine ulaşabiliyor. Üstelik kitaptaki derslerin yol göstericiliğini yine usta tiyatro sanatçısı Kemal Kocatürk kendi YouTube kanalındaki dersleriyle yapıyor.

Çağımız insanının en önemli problemlerinden birinin topluluk karşısında kendini özgürce ifade edememesi olduğunu söyleyen Kemal Kocatürk, “Elbette bunun çeşitli nedenleri var: O dili yeterince düzgün, akıcı ve etkin kullanamamak ya da utanma, kendini saklama gibi baskılanmış davranış biçimleri. Çocuk ve gençlerde henüz oluşmakta ya da oluşmuş, yetişkinlerde ise kemikleşmiş olan bu tür baskılanmaları üzerimizden atmanın en kestirme yolu, seslerin ‘nasıl ve nerede’ oluştuğunu doğru öğrenmektir. Bir dili akıcı ve düzgün konuşabilmenin olmazsa olmazı, o dilin seslerini doğru çıkarmayı başarabilmektir” diyor.

Youtube Linkleri: https://www.youtube.com/user/kemalkocaturk

İlginizi Çekebilir
Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) ortaçağdan itibaren Anadolu’da var olan kutsal alanları, çeşitli mekânsal, kentsel ve sosyokültürel dinamikler açısından ele alan makalelerden oluşan Kutsal Mekânlar ve Kentsel Ağlar adlı kitabı okuyucuyla buluşturdu. Sınırlı sayıda basılan kitabın editörlüğünü Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Suzan Yalman ile ANAMED’in eski bursiyerlerinden Doç. Dr. Hilal Uğurlu üstlendi.

Kemal Kocatürk Hakkında
1964 İstanbul doğumludur. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden 1989 yılında mezun oldu. 1993 yılında Usum Yangın Yerinde Su Damlacığı isimli ilk şiir kitabı yayımlandı. 2011 yılında ise Ay Çağırırken Ufukta adıyla, otuz yıllık şiir birikimini tek bir kitapta topladı. Yirmiye yakın tiyatro oyununu uyarladı ve yazdı. Bu oyunların bir kısmı Devlet Tiyatrolarında, özel tiyatrolarda ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında oynandı; bir kısmı kitaplaştırıldı. Sinema ve TV için senaryolar yazdı. Ülkemizde ve dünyada birçok oyuna yönetmen olarak imza atan Kocatürk, bu oyunlarla gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında çeşitli ödüller kazandı. Farklı tiyatrolarda üstlendiği rollerle de birçok ödüle değer bulundu. 2017 yılında ailesiyle birlikte Berlin’e yerleşti ve kendi kurduğu “Tiyatro Kumpanyası” adlı tiyatro grubuyla halen oyunlar sahnelemeye devam ediyor.

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır