Şu anda okuyorsunuz
Türk Eğitim Vakfı Bağışçısı, Türk Müziği’nin Unutulmaz İsmi Safiye Ayla Kocaeli’de Anıldı

Türk Eğitim Vakfı Bağışçısı, Türk Müziği’nin Unutulmaz İsmi Safiye Ayla Kocaeli’de Anıldı

Türk Eğitim Vakfı Bağışçısı, Türk Müziği’nin Unutulmaz İsmi Safiye Ayla Kocaeli’de Anıldı

Başarılı ve maddi olanakları sınırlı öğrencilere burs vererek Türkiye’ye ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençlerin yetişmesini destekleyen Türk Eğitim Vakfı (TEV), bu amaç doğrultusunda bağışçılarını çeşitli etkinliklerle anmaya devam ediyor. Türk Müziği’nde Cumhuriyet döneminin en önemli temsilcileri arasında yer alan, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘kadife sesli’ olarak tanımladığı Safiye Ayla’yı (Targan) ölüm yıl dönümü olan 14 Ocak tarihi itibarıyla çeşitli etkinliklerle anan TEV, son programını Kocaeli’de gerçekleştirdi.

16 Ekim 2019 Çarşamba akşamı Kocaeli Ticaret Odası Burhan Kasım Meclis Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, TEV Genel Müdürü Yıldız Günay ve TEV Kocaeli Şube Yürütme Kurulu Başkanı Derya Kurt ev sahipliği yaptı. Bu özel anma akşamına, aralarında Kocaeli Barosu Başkanı Av. Bahar Gültekin Candemir’in de bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Etkinlik, fuaye alanında sanatçının 90 yıllık yaşamından kesitler sunan özel eşyaları ve gardırobundan en seçkin kıyafetlerin yer aldığı bir sergi gösterimi ile başladı.

Yıldız Günay: Eğitim gönüllüsü dostlarımızın katkılarıyla gençlerimizin hayalleri devam edebilir

Davette konuşma yapan TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, sözlerine Barış Pınarı Harekatı’na katılan askerlere muvaffakiyet dileyerek başlarken şehit asker ve sivillere rahmet, yaralılara ise şifa diledi. Safiye Ayla’nın “Memleketin en büyük ihtiyacı eğitimdir” diyerek tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışladığını hatırlatan Günay, “Safiye Ayla gibi hepimize ilham veren değerli sanatçılarımızın ve eğitim gönüllüsü dostlarımızın desteğiyle 52 yılda 250 bine yakın eğitim bursu sağladık, eğitim tesisleri ve kız öğrenci yurtları açtık. Ancak tüm bunlara rağmen Vakfımızı bağış yapan 20 gencimizden ancak birine burs sağlayabiliyoruz. Burs veremediğimiz öğrencilerin büyük bölümü, barınma, yemek gibi en temel ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için eğitimlerine maalesef devam edemiyor. Bu nedenle TEV olarak bu yıl Kazandığı Üniversiteyi Kaybetmesin adında bir kampanya başlattık. Eğitim gönüllüsü destekçilerimiz ile birlikte gençlerimizin hayallerinin yarım kalmaması için çabalıyoruz. Bu açıdan Kocaeli’nin önemi bizler için çok büyük. Kocaeli halkının da şubemize destekleriyle daha çok gencimize ulaşmamıza katkı sunacağına tüm kalbimle inanıyorum” dedi.

Derya Kurt: Ailesi olarak Safiye Ayla’nın hatırasını yaşatmaya çalışıyoruz

Kocaeli’de yetiştiğini ve tüm eğitim hayatını bu şehirde tamamladığını belirten TEV Kocaeli Şube Yürütme Kurulu Başkanı Derya Kurt ise “Türk Eğitim Vakfı Ailesine hizmet vermekten gurur duyuyorum. Duyarlı halkımızın her zaman şubemize destek olacağını ve bu şekilde gençlerimize umut olacağımıza yürekten inanıyorum” diye konuştu. Etkinlik hakkında da bilgi veren Kurt, “Bizlerle birlikte tüm Türkiye’nin Safiye Ayla’yı daha yakından tanımasını arzu ettik. Onu yeni nesillere tanıtmak ve adını yaşatmak için hayata geçirdiğimiz bu özel anma projesini ilimize taşımanın heyecanı içindeyiz. Safiye Ayla sanatını icra edişi ve hayırsever kişiliğiyle Türk halkının gönlünde önemli bir yer edindi. Biz de ailesi olarak hatırasını yaşatmaya çalışıyoruz. Çok çalışma gayreti, hep daha iyi olma tutkusu, ülkemize ve insanlığa faydalı olma düsturu yolumuza ışık tutuyor” açıklamasında bulundu.

Belgesel gösteriminde duygusal anlar yaşandı

Safiye Ayla’yı Anma Etkinliği, açılış konuşmalarının ardından “Muganniye Safiye” adlı mini belgeselin gösterimi ile devam etti. Safiye Ayla’nın zorluklarla dolu yaşamını nasıl bir başarı hikayesine dönüştürdüğüne dair kesitler sunan belgeselde, sanatçının hayırseverliği ve eğitime verdiği önem, salonda duygusal anlar yaşattı.

İlginizi Çekebilir
şubat

Belgesel gösteriminin ardından Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği TSM Ses ve Saz Sanatçıları Korosu, Şef Murat Büyükkaya’nın yönetiminde Safiye Ayla’nın unutulmaz şarkılarıyla müzik dinletisi yapıldı.

Etkinliğin son bölümünde ise desteklerinden dolayı Kocaeli Baro Başkanı Av. Bahar Gültekin Candemir’e, Kocaeli İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Yılmaz’a, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türk Musiki Derneği Başkanı Hasan Vehbi Hopalı’ya ve Musiki Derneği TSM Ses ve Saz Sanatçıları Korosu Şefi Murat Büyükkaya’ya teşekkür sertifikaları takdim edildi.

Türk Eğitim Vakfı Hakkında:

Türk Eğitim Vakfı (TEV), 4 Mayıs 1967 tarihinde merhum Vehbi Koç’un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kuruldu. Başarılı ve maddi olanakları sınırlı olan öğrencilere burs desteği vererek Türkiye’ye ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini destekleyen TEV, kuruluşundan günümüze yaklaşık 250 bin yurt içi ve iki bin yurt dışı bursu sağladı. Eğitime katkılarını 30 adet eğitim tesisi yaptırarak destekleyen Türk Eğitim Vakfı ayrıca Türkiye’de üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrencilere ihtiyaç duydukları eğitimi lise düzeyinde sağlamak amacıyla kurulan İnanç Lisesi’ni 2001 yılında devraldı ve okul Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) adıyla eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. İzmir’de, Trabzon’da ve Ankara’da kız öğrenci yurdu açarak Türk Eğitim Vakfı Öğrenci Yurtları İktisadi İşletmesi bünyesinde faaliyet alanını genişletti.

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır