Şu anda okuyorsunuz
TAŞ KEDİ SENDROMU

TAŞ KEDİ SENDROMU

TAŞ KEDİ SENDROMU

Sevgili la femme nicomedia can dostları takipçilerim geçen ay çalışmış olduğum kliniğe bu vakaadan 3 kedi geldiği için bu hafta sizlere osteokondrodisplaziyi yazmaya karar verdim.

Türkçesi taş kedi sendromu olan bu hastalık özellikle kafatası gelişmediği için gözlerde yuvalarından fırlayacakmış gibi bir görüntü verir. Aslında kafatası gelişememiş ama gözler normal boyutlarındadır.

Osteokondrodisplazi kemik ve kıkırdağın büyüme ve gelişme anomalisi anlamına gelir yani bu sorun hem kemiği hem de kıkırdak dokusunu etkiler bunun yanında normalden büyük kafa normalden küçük çene çarpık bacaklar ve

kavisli omurga ve genellikle yürüyememe söz konusudur

Bu hastalığın görüldüğü hayvanlarda bacaklar kısa kalırken vücut normal uzunluğunda akordion şeklinde basılmış gibi görünür. Hastalığın görülmesinin sebebi genetik bir mutasyondur.

Osteokondrodisplazi cüceliğin yanı sıra kalp ve akciğer sorunları, nörolojik problemler hareketlerde yavaşlama gibi ciddi sorunlara yol açabilir bu hastalıktan muzdarip olan hayvanlar sürekli ve düzenli olarak bir veteriner hekim kontrolünde olmalıdır. Veteriner hekimlik alanında gelişen teknoloji ve ilaçlarla tedavisi mümkündür.

İlginizi Çekebilir
BİLİM ADAMLARI AÇIKLADI: CORONA VİRÜS CAN DOSTLARIMIZA BULAŞIR MI?

KORONASIZ BOL PATİLİ GÜNLER DİLERİM

Veteriner Sağlık Teknikeri

Arzu Kurum DALKIÇ

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır