Şu anda okuyorsunuz
Serbest dalış dünya rekortmeni Ercümen’den bir rekor daha

Serbest dalış dünya rekortmeni Ercümen’den bir rekor daha

Şahika'dan yeni rekor

 

Serbest dalış dünya rekortmeni Şahika Ercümen, Mersin’deki Gilindire Mağarası’nda yaptığı dalışta paletsiz kategoride 90 metre sınırını aşarak kadınlar dünya rekorunu kırdı. Tek nefeste 100 metreye dalan milli sporcu böylece adını bir kez daha Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na da yazdırmış oldu.

Japon sporcu Futaki’nin 90 metrelik rekorunu geçti

Bölgede çobanlık yapan 46 yaşındaki Cafer Uğran’ın, yaklaşık 20 yıl önce, hayvanlarını otlatırken şans eseri bulduğu Gilindere Mağarası, rekor denemesi için aydınlatıldı.

Milli sporcu ve ekibi, buzul döneminden kalma yüzlerce sarkıtıyla ilgi çeken mağaranın dibindeki suya, kayalıklara gerilen iplere tutunarak indi.

Nefeslerin tutulduğu dalışı, Guinness Dünya Rekorları adına Lübnanlı serbest dalış hakemi Mervan Hariri takip etti. Milli sporcu, 25 metrelik parkuru tek nefeste 4 kere yüzerek toplamda 100 metreye ulaştı ve Japon sporcu Ai Futaki’nin 90 metrelik rekorunu geçti.

“Cumhuriyetimize, Mehmetçik’e ithafen bu rekoru kırdık”

Sudan çıktığında gazetecilerin sorularını yanıtlayan milli sporcu, üzerindeki büyük stres nedeniyle suya heyecanlı girdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Üzerimde çok büyük bir sorumluluk hissettim. Özellikle dün akşam tüm Türkiye’nin arkamda olduğuna ilişkin çok mesaj aldım. Bu beni çok fazla heyecanlandırdı ama Allah’a şükür güzel, iyi bir şekilde 100 metre ile rekoru kırdık. Cumhuriyetimize, Mehmetçik’e ithafen bu rekoru kırdık. Duygularımı anlatmam mümkün değil ama çok gururluyum”

1985 tarihinde Çanakkale’de dünyaya gelen milli sporcu, 2006 yılından bu yana serbest dalış alanında birçok dünya rekoruna imza attı. Rekorların yanı sıra yüzme ve sualtı sporları müsabakalarında ulusal ve uluslararası 100’ün üzerinde ödülün de sahibi olan Ercümen, Antarktika’da tüpsüz dalan ilk Türk kadın sporcu olma unvanını da elinde bulunduruyor.

Kaynak: Euronews

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır