Şu anda okuyorsunuz
SAHİPLERİNİ HAYATA BAĞLAYAN 10 MUCİZE CAN DOSTUNU BİLİYORMUYDUNUZ?

SAHİPLERİNİ HAYATA BAĞLAYAN 10 MUCİZE CAN DOSTUNU BİLİYORMUYDUNUZ?

Sevgili gönül melekleri bu hafta sizlere sahiplerini hayata bağlayan mucize can dostlarını tanıtmak ve bilgilendirmek istiyorum. Şimdiden keyifli okumalar…

İlk olarak sahibini El Kaide’nin ellerinden kurtaran cesur Roselle’den bahsedelim.

2001’de ikiz kulelere düzenlenen El Kaide saldırılarında Michael Hingson kulede 78. kattaki masasında çalışıyordu. 18 kat yukarıda kulenin diğer tarafına kaçırılan uçaklardan biri çarptı. Michael’in Roselle adlı köpeği gözleri görmeyen sahibini o panik ortamında bile sakince kuleden dışarı çıkarmayı başardı. Güney kule çökerken Roselle sahibini sağ sağlim metro istasyonuna götürmüştü bile.

2.olarak sahibinin hayatla teması olan Edward’dan bahsedelim.

 

Epidermolizis bülloza adlı hastalıkla mücadele eden Wendy Hilling neredeyse hiçbir yere temas edemiyordu. Nadir görülen bir cilt hastalığı olan bu illet, bir temas halinde kadının cildinde yaralara ve çiziklere sebep oluyordu. Hastalık bazen Wendy’nin nefes borusunu tıkayıp kadını uykusunda havasızda bırakabiliyordu. Edward bu noktada devreye giriyor ve nefessiz kalan kadına yardım etmesi için kocasını hemen uyandırıyordu. Ayrıca temas sorunu olan kadının yerine çamaşırları makinaya sokabiliyor, hatta ATM’den para bile çekebiliyordu.

3.Mucize can dostu ise Endal

 

Endal sahibini bir kriz anında güvenli ilk yardım pozisyonuna sokuyor ve acil durum araması için telefonu yanına getiriyor. Andy Borden bir sabah uyandığında bacaklarını hareket ettiremediğini fark eder. Yapılan kontrollerde genç adamın omurgasında tümör bulunur ve operasyonla tümör alınır. Ancak bu sırada sinir uçları da zarar görür ve Andy sonraki hayatına tekerlekli sandalyeyle devam etmek durumunda kalır. Özel eğitimli köpek Endal bu noktada devreye girer Andy’nin o günden beri en yakın arkadaşı olan Endal, engelli sahibini hayata bağlar.

4.Mucize can dostu Phoebe

SAHİPLERİNİ HAYATA BAĞLAYAN 10 MUCİZE CAN DOSTUNU BİLİYORMUYDUNUZ?

 

5 yaşındaki Sean Armstrong okula her gün Avusturya Labradoodle cinsi köpeği Phoebe ile gidiyordu. Sean’in fıstığa karşı şiddetli bir alerjisi vardı. Fıstığın kokusu bile Sean’ da ölümcül etkilere sebep olabiliyordu. Phoebe ortamlara minik sahibinden önce girip olay yerinin temiz olup olmadığını kontrol ediyordu. Tam anlamıyla harika bir köpekti ve inanılmaz koku almasıyla hayat kurtarıyordu.

5.Yaşam koçu Chaz

SAHİPLERİNİ HAYATA BAĞLAYAN 10 MUCİZE CAN DOSTUNU BİLİYORMUYDUNUZ?

 

5 yaşındaki Reeve Basile otizmli bir çocuktu. Reeve öfkelendiği zaman hızla evden çıkarak caddeye koşuyor ya da mutfaktaki tehlike yaratabilecek eşyalarla oynuyordu. Onun doğal sakinleştiricisi ise sevgili köpeği Chaz’ di. Köpeği odadayken çocuğun bütün dikkati onun üzerindeydi. Bu konuda Chaz’e özel bir eğitim bile verilmişti. Tüm aile ve Reeve bu arkadaş canlısı mucize köpek sayesinde hayatlarına devam edebiliyor ve kendilerine bolca vakit ayırabiliyorlardı.

6.Süper kahraman Jet

SAHİPLERİNİ HAYATA BAĞLAYAN 10 MUCİZE CAN DOSTUNU BİLİYORMUYDUNUZ?

Görme engelli olan Jessica Cowley 1 yaşındaki çocuğunu bebek arabasıyla dışarı çıkarmıştı. Böylesine bir güveni ise Jet isimli eğitimli köpeğine borçluydu. İnsanlar gerçekten bu özel eğitimli süper mucize köpekler sayesinde hayatlarına devam edebiliyorlardı. O gün tam da bunun kanıtı bir olay yaşanmıştı. Yoldan çıkmış bir otomobil savrularak bebek arabasına doğru yönelmişti. O anda Jet adı gibi Jet gibi yerinden fırladı ve bebek arabasını hızla çarparak, savrulan otomobilin altında kalmasına engel oldu. Köpeğin aldığı eğitim bunu gerektirmediği halde tehlikeyi fark ederek olası bir facianın önüne geçti.

 

7.Mucize’nin adı Belle

SAHİPLERİNİ HAYATA BAĞLAYAN 10 MUCİZE CAN DOSTUNU BİLİYORMUYDUNUZ?

 

Aimee Copeland talihsiz bir kaza sonucu nekrotizan fasit adı verilen bir hastalığa yakalanır. Halk arasında et yiyen bakteri denilen hastalık yumuşak dokuların erimesine ve uzuvların yok olmasına sebep olmaktadır. Belle adlı bu mucize köpek ise genç kadının elleri ve ayakları olur. Onun için ışıkları açar, ihtiyacı olan şeyleri getirir  ve alması kaçınılmaz olan ilaçlarını tam zamanında ona hatırlatır. Belle’nin yardımları sayesinde Aimee Copeland yeniden hayata tutunur.

8.Jermaine ve Jeffrey

SAHİPLERİNİ HAYATA BAĞLAYAN 10 MUCİZE CAN DOSTUNU BİLİYORMUYDUNUZ?

 

Hep insanlara mı yardım edecekler. Jermaine adlı bu tatlı köpek, gözleri görmeyen kardeşi Jeffrey’ nin bir an bile yanından ayrılmıyor ve Jeffrey bir yere gitmeye çalışırken onun yanında yürüyüp sürekli kardeşini yönlendiriyordu. Jermaine gözleri görmeyen kardeşine o kadar düşkün ki ikili birlikte oynuyor hatta bazen sarılarak uykuya dalıyordu. Onların insanları kıskandıracak kadar sevgileri ve birbirlerine bağlılıkları vardı. Mucizenin adıydı onlar sevginin adıydı. İki kardeş adeta kardeşliği öğretiyordu insanlara.

9.Mucize Nikki

SAHİPLERİNİ HAYATA BAĞLAYAN 10 MUCİZE CAN DOSTUNU BİLİYORMUYDUNUZ?

 

Sandra Leavitt bir epilepsi hastasıydı. Ataklar geldiğinde hayatla bağları kesiliyordu. En önemli yardımcısı ise ne hasta bakıcısı ne de doktoru. Özel eğitimli şahane Pitbul cinsi köpeği Nikki sahibinin kanındaki değişimleri algılıyarak Sandra’yı kriz gelmeden bi kaç saat önce uyarıyordu. Sandra’nın kanı kriz gelmeden yaklaşık 2 gün önce reaksiyon vermeye başlıyordu. Bu reaksiyonlar kanın kokusunu değiştiriyor ve Nikki işte burda devreye giriyordu. Sahibinin kanının normal kokusu ve kriz gelmeden önce değişen kokuyu ayırt edebilen Nikki havlayarak sahibini uyarıyordu.

10.Mucize Türk köpeğimiz Kara

SAHİPLERİNİ HAYATA BAĞLAYAN 10 MUCİZE CAN DOSTUNU BİLİYORMUYDUNUZ?

İlginizi Çekebilir
kedi

 

Sevgili gönül meleklerim ülkemizde görme engelli rehberi olan özel eğitilmiş mucize can dostumuz KARA’ yı da sizlerle tanıştırmak isterim. Labrador cinsi Kara aldığı 2 yıllık eğitimin ardından görme engelli Avukat Nurdeniz TUNÇER’e kılavuzluk etmeye başladı. Kara sahibinin iki gözü adeta sahibi ve o bir takım çalışması içerisinde. Kara iş toplantılarından şehir dışı yolculuklara, metro, metrobüs, ve vapura kadar gittiği her yerde TUNÇER’in yanında. Rehber köpek Kara’nın üzerinde yazılı bir tasması var. Üzerinde de Lütfen dokunmayın, sahibim görme engelli yazıyor. Köpeğin dikkatinin dağılmaması için bu çok önemli. Aksi halde sahibi zor durumda kalabilir.

Bu hafta da can dostlarımızın özel yetiştirildiğinde mucizeler yarattığını naçizane açıklamaya çalıştım. Aynı zamanda eğitimin sadece insanlar da değil hayvanlarda bile çok önemli bir yeri olduğunu gördük. Bizler can dostlarımıza özel eğitim veremiyorsak bile kendimiz güzel şeyler öğretmeye bakalım. Lütfen onları en başta sevelim, çok sevelim ve onları anlamaya çalışalım. Onların bizlere ihtiyacı var. Aynı zamanda biz insanların da yukarda belirttiğim mucize köpekler ’e ihtiyacı var. Hepimiz bir bütünüz kısacası dünya hep birlikte güzeldir… Gelecek haftaya kadar sağlıcakla kalın can dostlarıyla kalın.

Zerrin AKINCIBAŞI KAPLAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır