Şu anda okuyorsunuz
KIZIM OLMADAN ASLA, BETTY MAHMUDİ

KIZIM OLMADAN ASLA, BETTY MAHMUDİ

KIZIM OLMADAN ASLA, BETTY MAHMUDİ

Yazar Hakkında;

9 Haziran 1945 yılında Michigan’da doğan Betty Mahmudi, dünya çapında milyonlarca insan tarafından okunan ve ardından 1991 yılında beyaz perdeye aktarılan ünlü roman Kızım Olmadan Asla’nın yazarıdır.

Yazar, zorlu hayat hikayesini Amerika’ya döndükten sonra kaleme almıştır. Halen kocasının soyadını kullanan Betty Mahmudi, kızı ile birlikte Amerika’da yaşamaktadır.

Yazar ülkesinde kendi durumunda olan kadınlara, zor durumda kalan çocuklara yardım etmek adına bir vakıf kurmuştur. Bir Dünya Çocuklar için Vakıf kurucusu ve başkanıdır. Vakfın asıl amacı ise başka kültürden birisi ile evlenen kişilerin çocuklarını korumaktır.

Çektiği acıları bütün dünyanın duyabileceği şekilde söyleyen Betty Mahmudi, İran’dan ülkesine kaçışını da Kızım Olmadan Asla isimli kitabında kaleme almıştır.

KIZIM OLMADAN ASLA

“İradenin olduğu yerde çare tükenmez.’’

Amerikalı Betty, İranlı Mudi ve kızları Mehtap ile Amerika yaşamakta olan mutlu aile bir aile. Mudi Amerika’da hekimlik yapmakta. Bu mutlu aile’nin İran’a doğru başlayan seyahatleri, ilişkinin arasına giren aileler, kültür, dil, din farklılıkları nedeni ile yok oluşuna şahitlik edeceksiniz. Hem de yazarın gerçek hayat hikayesi olan yolculuğu.

Amerika’da mutlu bir evlilik sürdürmekte iken Mudi’nin bazı baskıları Betty’i rahatsız etmesine rağmen çok üstünde durmamaktadır. Aslında tehlike sinyalleri o zaman başlamış fakat Betty bunu görememişti.

“Hayatımızın akışı içinde geleceğimizi göremiyoruz.”

Mudi’nin uzun yıllar sonra İran’da yaşamakta olan ailesini ziyaret etme isteğine Betty elinden geldiği kadar itiraz etmiş fakat eşinin ikna edici konuşmaları sonucunda bu yolculuğu kabul ediyor.

İran’a geldikten sonra karşılaştığı tavırlar ve zorluklara on beş günlük bir süreçle sınırlı olması nedeni ile sessiz kalıyor. Karşılaştığı tüm hayat şartlarını sabır ile karşılıyor. Kızı ile birlikte alışık olmadıkları giyim ve yaşayış tarzına boyun eğerek korku ile dönüş gününün hayali içinde geçiriyor günlerini.

‘’İstediğim gibi giyinebileceğim ve nefes alabileceğim bir toplumda bir daha yaşayabilecek miyim sorusu geldi aklıma. Yüreğim burkuldu.’’

Fakat dönüş günü geldiğinde Mudi korkunç gerçeği söylüyor. Artık Amerika’ya dönmeyecekler ve İran’da yaşayacaklar. Betty’nin tüm mücadelelerine rağmen ülke yasakları nedeni ile kızını alıp ülkesine dönmesi mümkün değildir.

‘’Korkunun bulaşıcı olduğu söylenir.

Bence doğru; içimde büyüyen korkunun aynısını kızımın gözlerinde de görebiliyordum.’’

Bir başına kaldığı bu ülkede Şiddet görür, tacize uğrar, kızı elinden alınır ve yaşadıkları karşısında yılmadan hep bir yol arar. Kızı ile birlikte esarete mahkum olan Betty kızını almadan bu ülkeden ayrılmamak için elinden gelen tüm çabayı gösterir. Bir annenin evladı için nelere göğüs gerdiğini içiniz acıyarak okuyacaksınız.

“Bir anne için, yavrusunun ıstırap çektiğini görüp elinden hiçbir şey gelmemesi kadar büyük bir acı olamaz.”

İlginizi Çekebilir
HINÇ

İran, Türkiye ve Amerika üçgeninde 5 yaşındaki kızı Mehtab’ ı geride bırakmayı bir an bile aklından geçirmeyip, kızına sahip çıkarak koruması ve ülkelerine kavuşmak adına çıktıkları yolculuğa adım adım eşlik edeceksiniz.

“Bir annenin sınanamadığı tek şey çocuğuna duyduğu sevgidir.”

Din İnanç sisteminin kötüye kullanıldığı, kadınların söz hakkı olmadığı, kadınların bile kendilerini hakir gören yasaları desteklemeleri kitabı okurken zorlanmanıza, sinirlerinizin bozulmasına neden oluyor.

“Bil ki, hiçbir zaman yalnız değilsin. Tanrı her zaman senin yanında. Ne zaman korkacak olursan, dua et.”

Kitabı okurken Betty’in tüm duygularına eşlik ediyorsunuz. Heleki anneyseniz yüreğinizin derinliklerinde sızı hissedeceksiniz. Betty kendi mücadelesini vermiş, kendini ve kızını özgürlüğüne kavuşturmuş cesur bir anne.

Peki bu kadar cesareti gösteremeyen ve sayıları küçümsenemeyecek kadar çok olan diğer Betty’ler…

” Yaşam savaşı veren kadınların ve erkeklerin çıkartmış olduğu ses insanın kulağına garip bir senfoni gibi geliyordu. “

Keyifle Okumanız Dileklerimle

Göknil KONGURTAY

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır