Şu anda okuyorsunuz
Kılıçdaroğlu, Mübadelenin 99’uncu yıl dönümünde Balkan Dernekleri Yerleşkesi için İzmit’e geliyor

Kılıçdaroğlu, Mübadelenin 99’uncu yıl dönümünde Balkan Dernekleri Yerleşkesi için İzmit’e geliyor

Kılıçdaroğlu, Mübadelenin 99’uncu yıl dönümünde Balkan Dernekleri Yerleşkesi için İzmit’e geliyor

1923 yılında imzalanan Mübadele Sözleşmesi’nin 99’uncu yıl dönümü için İzmit’e gelen CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU , anma programlarıyla birlikte 30 Ocak Pazar günü saat 16.30’da Yenişehir’de bulunan İzmit Belediyesi Balkan Dernekleri Yerleşkesinin açılışını da yapacak
1923 yılında Türkiye ve Yunanistan arasında yapılan nüfus mübadelesi insanlar üzerinde derin acılar ve ayrılıklar bıraktı. Kitlelerin zorunlu olarak göç edeceği sözleşmenin imzalandığı 30 Ocak 1923 tarihinden tam 99 yıl sonra İzmit Belediyesi, 30 Ocak’ta anlamlı bir açılışa hazırlanıyor. Bu anlamlı gün için İzmit’e gelen CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU , Balkan Dernekleri Yerleşkesinin açılışını da gerçekleştirecek. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik ÖZTRAK’ ın da katılacağı açılış töreni 30 Ocak Pazar günü saat 16.30’da Kocaeli’ deki Balkan dernekleri ile birlikte gerçekleştirilecek.


BALKAN KÜLTÜRÜ SERGİLENECEK

Büyük acıların yaşandığı 1923 Mübadele günleri, o döneme ait fotoğraflar ve video sunumu ile anılacak. Programda Balkan yöresine ait türküler seslendirilirken, sahne gösterisi ile mübadele günleri canlandırılacak. Açılış programı kapsamında Balkan kültürüne ait tatlar misafirlere sunulurken yöresel kıyafetler sergilenecek. Sunumların ardından program kapsamında Balkan Dernekleri Yerleşkesinin açılışı yapılacak. 


KENTİN KÜLTÜR MİRASÇILARI

Kentin kültür mirasçıları olan hemşeri derneklerine kıymet veren İzmit Belediyesi, balkan derneklerinin fikirleriyle Yenişehir Mahallesi’nde bulunan atıl binaya hayat veriyor. Balkan Dernekleri Yerleşkesi, Balkan kültürüne ait değerlerin sergileneceği 108 metrekare sergi ve etkinlik alanı, 25 metrekare toplantı odası, 25 metrekare sedirli misafir ağırlama alanı, 21 metrekare idari birim odası, 18 metrekare mutfak ve 90 metrekare kafeterya alanından oluşuyor.

İlginizi Çekebilir
izmit

 
TÜM BALKAN DERNEKLERİ FAYDALANACAK

Yenişehir Mahallesi Alev Sokak Fahri Akbaş Parkı içerisinde bulunan Balkan Dernekleri Yerleşkesi, derneklerin fikirleri alınarak her aşaması titizlikle değerlendirilerek oluşturuldu. Tüm Balkan derneklerinin kullanımına açık olan yerleşke, derneklerin etkinlik ve toplantılarını gerçekleştirebileceği çok amaçlı bir alan olacak. Balkan Dernekleri Yerleşkesinde yer alan kafeterya ise tüm vatandaşların hizmetine açık olacak.

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır