Şu anda okuyorsunuz
KENDİMİZ İÇİN EN DOĞRU CAN DOSTUNU SEÇMEK

KENDİMİZ İÇİN EN DOĞRU CAN DOSTUNU SEÇMEK

KENDİMİZ İÇİN EN DOĞRU CAN DOSTUNU SEÇMEK

Bir köpek ya da kedi almaya karar verdiğinizde tüm aile üyelerinin söz sahibi olması gerekir. Bu kendinize ve hayatınıza dürüst bir şekilde bakmakla başlar. Yaşamınızın birçok farklı yanını dikkate almalı ve bir can dostu köpeğin ya da kedinin buna nasıl uyum sağlayabileceğini düşünmelisiniz.  Eğer baba, çocuklarına bir köpek almak için söz verdiyse ancak anne bu karara karşı çıkıyorsa, sonradan problemler ortaya çıkması muhtemeldir. Özellikle de çocuklar köpeğin sorumluluklarından sıkıldığında ve anne en baştan istememesine rağmen köpeği besleyen ve gezdiren insan olmak zorunda kaldığında problem açığa çıkar. Gerçekçi düşünüldüğünde, ailenin hangi üyesinin sorumluluğunun ne olacağı hakkında samimi bir şekilde konuşulması şarttır.

Üzerinde düşünülmesi gereken sorular şunlardır.

1-İlk  önemli detay: Evinizin can dostu için kedi veya köpek olsun uygun olup olmadığıdır. Özellikle büyük cins köpekler için bahçeli ev daha uygundur.

2-Eğer çocuklarınız varsa ,  yaşları sorumluluklarını  alabilecek  kadar büyük mü? Yeterince değilse , yaşları köpeğin yada kedinin bir oyuncak olmadığını anlayacak  ve onun kişisel alanına saygı duyacak kadar büyük mü?

3-Çocuklarınız bir köpeğin ya da kedinin ailenin bir parçası olacağını anlayabilecek mi?

4-Evde gün içinde can dostunuzla biri olacak mı? Yoksa herkes sabah evden çıkıp akşam mı dönecek?

5-Ailenin düzenli olarak tatil yapma alışkanlığı var mı? Eğer varsa tatil şeklinizi köpeği yada kediyi de yanınızda götürebileceğiniz bir seyahat ve konaklama şekli olarak değiştirecek misiniz ? Köpek ya da kedi evde kalırsa ne yapacaksınız? Siz yokken evde kalacak köpek ya da kedinize bakacak bir yakınınız  ya da güveneceğiniz bir dostunuz var mı?

6-Ailenizin herhangi bir üyesinin de köpek yada kedi ye karşı bir alerjisi  var mıdır? Araştırmanız gerekmektedir.

Araştırmanıza başlamadan evvel yaşam alanınızın kuralları , sınırları ve sınırlamalarını anlamanız gerekiyor . Yaşadığınız yerde kedi ya da köpek sahibi olma izniniz olduğundan emin olun. Kiralık bir yerde yaşıyorsanız , kira kontratını ya da ev sahiplerinizin hayvan kısıtlamalarıyla alakalı yönetmeliklerini kontrol edin.

İlginizi Çekebilir
kedi

Yaşam alanınızı hızla gözden geçirin. Ufak bir apartman dairesi mi? Yoksa büyük bahçeli bir ev mi? Şehir içi mi?  Yoksa şehir dışı kırsal bir alan mı? Ailenizin yaşam tarzını ve enerji seviyesini  göz önünde bulundurmalısınız. Aktif bir aileye örneğin yüksek enerjili Dalmaçyalı ya da Jack Russel Terrier uygun olabilir.

Tabii gönül meleklerim benim fikrimi sorarsanız eğer, cins kedi ya da köpek sahiplenilmesi taraftarı değilim. Ben barınaklar da ya da sokaklar da sevgiye muhtaç sıcak yuva özlemi çeken can dostlarının sahiplenilmesi taraftarıyım. Barınaklarda o kadar güzel can dostlarımız var ki… Her biri heyecan içinde yollara bakan, sevgiye muhtaç gönül meleklerini arayan dilsiz canlar. Hepsi ayrı bir güzellik sadece bakımsızlar, o kadar. Her biri elinizi uzatmanızı bekliyor, her biri gönül meleğini arıyor.Sokaklar ve barınaklar can dostlarımızla dolu. Bence sizde yüreğinizin sesini dinleyip sahipsiz can dostlarının patilerinden tutun. Gelecek haftaya kadar sevgiyle esen kalın can dostlarıyla kalın.

Zerrin KAPLAN

 

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır