Şu anda okuyorsunuz
İZMİT BELEDİYESİ BASIN AÇIKLAMASIDIR

İZMİT BELEDİYESİ BASIN AÇIKLAMASIDIR

izmit belediyesi

Sokak hayvanları üzerinden siyaset nasıl üretilir, nasıl algı oyunları oynanır, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bize onu gösterdi. 11 ilçe belediyesini yanına alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi; 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü gibi farkındalık oluşturan bir günü aldı ve şov nasıl yapılır tüm İzmit’e onu gösterdi. 

HAYVANLARI KORUMA KANUNU’NU YENİYMİŞ GİBİ PROTOKOLE BAĞLADILAR11 ilçe belediyesinin başkanları ile Sokak Hayvanları Eylem Planı imzalayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, zaten 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda bu sene içerisinde düzenlenen değişiklikleri, sanki kendileri yepyeni bir proje ortaya koymuş gibi göstermiş, bununla da kalmayarak, İzmit Belediyesinin protokole uyması gerektiğini deklare etmiştir. Oysa İzmit Belediyesi, her zaman Türkiye Cumhuriyeti kanun ve nizamlarına göre hareket etmiş ve bundan sonra da etmeye devam edecektir. 

BAŞKAN YARDIMCIMIZ BULUT BÜYÜKŞEHİR’E ÇEKİNCELERİMİZİ İLETMİŞTİSokak hayvanlarıyla ilgili geçtiğimiz ay belediyemize gelen protokolde birkaç önemli eksiklik tespit eden İzmit Belediyesi Başkan Yardımcımız ve Meclis üyemiz Nurettin Bulut; Eylül ayı Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde belediyelere gönderilen protokolde değişiklikler yapılması gerektiğini dile getirmiş ve Büyükşehir Belediyesinin kendine ait sorumlulukları ilçe belediyelerine yüklediğini söylemişti. 

Hayvanları koruma konusunda her taşın altında ellerinin olacağını belirten Bulut, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilçe belediyeleriyle ortak hareket edilmesi gerektiğini de vurgulamıştı. Ayrıca kendisinin hangi maddelerde değişiklik yapılması gerektiği konusundaki fikirleri de yazılı olarak Büyükşehir Belediyesine bildirilmiştir. Biz bu istişare kültürü ile yazılarımıza ve sözlü beyana cevap beklerken büyükşehir kirli bir algı operasyonuna girişmiştir.

İZMİT BELEDİYESİ YOK SAYILDI PROTOKOL İMZASINA DAVET EDİLMEDİSayın Bulut sanki Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde düşüncelerini iletmemiş ve protokolün revize edilmesi gerektiğini yazılı ve sözlü olarak belirtmemiş gibi, hiçbir değişiklik yapılmadan aynı kaygı verici haliyle kalmıştır. İzmit Belediyesi; Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin dün 11 ilçe belediyesiyle birlikte imzaladığı protokole kesinlikle ve kesinlikle davet edilmemiştir. 

YOK SAYILAN SADECE İZMİT BELEDİYESİ DEĞİL SOKAK HAYVANLARIDIRÜstelik sanki İzmit Belediyesi hayvanları koruma protokolüne karşı çıkıyor gibi algı çabaları içerisine girilmiştir. İmzalanması empoze edilen protokolde çekincelerimizi belirttiğimiz ve siyaseten farklı temellerde olduğumuz için İzmit Belediyesi resmen burada yok sayılmıştır. Aslında burada yok sayılan sadece İzmit Belediyesi değil, diğer ilçelerden getirilerek kamyonlarca İzmit’e bırakılan sokak hayvanlarıdır. 

BUNUN ADI KARALAMA KAMPANYASIHayvanları, özellikle sokak hayvanlarını korumak 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’yla sağlanmakta iken, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Sokak Hayvanlarını Koruma Protokolü imzası sadece ve sadece hayvanlar üzerinden siyaset gütmektir. Sessiz dostlarımız üzerinden İzmit Belediyesine başlatılan bir karalama kampanyasıdır. Daha önce pek çok alanda başlatılan İzmit Belediyesi adını göstermeme girişiminin sadece biridir. 

İSMİNE PROTOKOL DİYEREK SORUMLULUKLARINDAN KAÇIYORLARİzmit Belediyesi olarak; sadece 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ya da Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin dikte ettiği protokol sebebiyle değil, sokak hayvanlarını kendi canımızdan ayırmadığımız için can dostlarımız için sorumlulukları yükleniyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin protokol ismi vererek başka belediyelere yüklemek istediği, hatta kaçtığı kendi sorumluluklarını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.  Bizler; sorumluluklarımızın farkında olarak, sessiz dostlarımıza karşı sevgimizi sadece protokole bağlamıyoruz. 
KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN İLÇE BELEDİYELERİNE GÖNDERDİĞİ PROTOKOL METNİ VE İZMİT BELEDİYESİ OLARAK DEĞİŞİKLİK İSTEDİĞİMİZ MADDELER İSE ŞUNLARDIR; 
2.4. 2.5. 2.8. 2.10. Maddelerin tekrar revize edilmesi istenmiştir. Hatta büyükşehire gönderilen yazının sonunda da “bu maddelerde gerekli düzeltmeler sonucu gereği tarafımızdan yapılacaktır” diye de belirttiğimiz halde büyükşehir belediyesi her zamanki siyasi ayrımcılığına devam etmiş ve ben yaptım oldu mantığı ile hareket etmiştir. (BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE GÖNDERİLEN YAZIMIZ EKTEDİR) 

İlginizi Çekebilir
eteriner Sağlık Teknikeri  Arzu KURUM DALKIÇ

BAKIM EVİ VE REHABİLİTASYON MERKEZİ TAHSİSİ İÇİN BAKANLIKTAN ONAY BEKLİYORUZSokak hayvanları bakım evi ve rehabilitasyon merkeziyle ilgili arazi tahsisi konusunda son aşamaya gelinmiştir. Sadece Tarım ve Orman Bakanlığından gelecek onay beklenmektedir. Üstelik bu projemizi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi protokolüne uyduğumuz için değil, sokak hayvanlarını şovmenlik yaparak değil gerçekten korumak istediğimiz için hayata geçireceğiz. İzmit Belediyesi olarak yaşamın olduğu her alanda hizmet vermeye; sadece insana değil, her canlıya eşit mesafede yaklaşıyor ve buna yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Saygılarımızla.


İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Bulut’un Büyükşehir Meclisi’nde yaptığı konuşmayı izlemek için tıklayınız:

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır