Şu anda okuyorsunuz
GIDA TERÖRİSTİ CLOSTRİDİUM BOTULİNUM

GIDA TERÖRİSTİ CLOSTRİDİUM BOTULİNUM

CLOSTRİDİUM BOTULİNUM

BİLİNEN EN KUVVETLİ TOKSİN CLOSTRİDİUM BOTULİNUM

   Sevgili LA FEMME NİCOMEDİA okurları bu hafta sizlere yazacağım bakterinin çıkarttığı toksin o kadar kuvvetli ki genellikle maruz kalan kedi ve köpeklerin kurtulması pek mümkün olmuyor. Direkt sinir sistemi ve beyni etkilediği için maruz kalan hayvan sanki kuduz olmuş ya da sara krizi geçiriyormuşçasına kasılıp salyasını kontrol edemiyor. 

Diğer mikroorganizmalardan farklı olarak Clostridium botulinum, tek bir bakteri türü değildir. Botulinum nörotoksini olarak adlandırılan karakteristik proteini üreten tüm mikroorganizmalar Clostridium botulinum olarak tanımlanır. 

Clostridium Botulinum  gram pozitif anaerob bir bakteridir. Botulinum nörotoksini sinir fonksiyonlarını bloke ederek solunum ve kas felcine yol açabilir. Aynı zamanda vücutta titreme, bulanık görme, ağız kuruluğu, yutkunmada zorluk gibi semptomlar da görülmektedir.   

     En yaygın bulaşma yolu Clostridium Botulinum toksiniyle kontamine gıdaların tüketilmesiyle seyreden gıda kaynaklı Botulinum’dur. Özellikle görülen vakaların büyük çoğunluğu evde düşük sıcaklıkta ve yeteri pişirme süresi ile pişirilmemiş gıdalardan kaynaklıdır. Bizans İmparatoru Leo VI (886-912), botulinum olarak tanımlanmış olmasa da kan sosislerinin o tarihte üretimi ve tüketimini yasaklamıştır. Kan sosisi, kesilen havyanın kanından yapılan bir çeşit sosistir.

Pet hayvanlarınıza konserve mama alırken kapakları bombeleşmiş mama almaktan kaçınınız.

İlginizi Çekebilir
Prof. Dr. Nevzat Tarhan:

     SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM…

Veteriner Sağlık Teknikeri

Arzu KURUM DAKIÇ

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır