Şu anda okuyorsunuz
Discovery tarafından yürütülen araştırmada mutluluğun açık formülü: Tutku

Discovery tarafından yürütülen araştırmada mutluluğun açık formülü: Tutku

Discovery tarafından yürütülen araştırmada mutluluğun açık formülü: Tutku

İnsanların tutkularına dair gerçekleştirilen en büyük araştırmalardan birine göre, 13 ülkede araştırmaya katılan 10 kişiden 9’u, tutkuların yaşamlarına başarı ve tatmin duygusu getirdiğine inanıyor. Bu da tutkuların bizi gerçekten mutlu ettiğini gösteriyor.Yine araştırmaya katılan her 10 kişiden 9’u, bir tutkuya sahip olmanın günlük yaşamın stresiyle daha kolay başa çıkmamıza yardımcı olduğuna inanıyor.

Discovery araştırdı: Tutku aidiyet hissi veriyor

Hayatın içinden eğlence içeriği üretme konusunda dünya lideri olan Discovery tarafından yürütülen araştırmaya, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Romanya, Rusya, Güney Afrika, İspanya, Türkiye, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri dahil 13 ülkeden,13.000 kişi katıldı.

Bir tutkuya sahip olmak, kontrolün bizde olduğu duygusunu veriyor. İnsanların 89%‘u en çok tutkularının peşinden gittiklerinde ‘kendileri gibi’ hissettiğini söylüyor. Araştırma, tutku sahibi kişilerin karar verirken kendilerine güvenlerinin 43% oranında daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Soyutlanmışlık ve yalnızlık duygularıyla mücadelede yardımcı olan bu his, aynı zamanda başkalarıyla iletişimizi de kolaylaştırır. İnsanların %73′ü tutkuların kendilerine aidiyet hissi verdiğine inanıyor. Türkiye’de katılımcıların 82% tutkuların kendilerine aidiyet hissiyatı verdiğini belirtiyor. Bu da, tutkulu insanların güvenecek iyi bir arkadaş grubuna sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

10 kişiden 8’inden fazlasının bir veya daha fazla tutkusu var. Katılımcıların %56’sı kendilerini “gerçekten tutkulu” olarak tanımlarken, tutkulu oldukları konulardaki aktivitelere yüksek katılım gösteriyorlar.Türkiye’de ise tutkularına gerçekten bağlı olanların oranı %63 ve global ortalamanın üzerinde. Dünya’da bireylerin ortalama 4 tane tutkusu mevcutken, Türkiye’de bireylerin ortalama 4.8 adet tutkusu bulunuyor. Türkiye, insanların ortalama sahip olduğu tutku sayısında Güney Afrika’nın ardından 2. sırada yer alıyor. Dünya’da bireylerin tutkularını keşfetmeye başladığı yaş 16’iken, Türkiye’de bireylerin tutkularını keşfetme yaşı araştırmanın yapıldığı ülkelere nazaran 1 sene daha erken.

“Dünyayı anlama arzusu”

Bireylerin sahip olduğu ortalama tutku sayısı dörttür. Discovery, ankette araştırılan 38 tutkudan 10 ana tutkuyu derinlemesine inceledi. 13 ülkede en popüler iki tutku; yemekdoğa ve yaban hayatı olurken, bilgi ve sıra dışı yaşamlar üçüncü sırayı paylaştı. Yemek; İngiltere, ABD, Fransa, İtalya, Hollanda, Polonya, Güney Afrika ve İspanya’da bir numaralı tutku olurken, Danimarka, Almanya, Romanya ve Rusya’da bir numarayı doğa ve yaban hayatı aldı.

Hayattaki tutkularımızı nasıl buluruz?

Araştırmaya göre, tutkularımızı tetikleyen bir numaralı motivasyon kaynağı ebeveynlerimizTelevizyon ikinci sırayı alırken, üçüncü sırayı arkadaş etkisi alıyor. Televizyon tutkuları tetikleme konusunda YouTube veya diğer sosyal medya mecralarından daha etkili sayıldı.

Discovery’nin İçerik ve Yapımlarından Sorumlu Başkanı Fulvia Nicoli: Sürekli değişimin yaşandığı, zamanın limitli olduğu günümüzde, tutkulara dönmek kendimiz ve dünya hakkında daha iyi hissetmemize yardımcı olur. Bu araştırma, insanların tutkuları aracılığıyla birbirleriyle ve dünyayla her zamankinden daha fazla etkileşim kurma arzusunda olduklarını vurguluyor. Discovery’de bizi insan yapan tutkulara ve insanların tutkularının peşinden gitmeleri için ilham veren içerik ve hikayelerle güç veriyoruz. Yemek programlarından doğa ve yaban hayatına, golften motor sporları ve bisiklet gibi sporlara kadar bütün izleyicilerimizi mutlu edecek bir içeriğimiz var” diyor.

Discovery Network; DMAX, TLC, Discovery, Science, Eurosport, HGTV, Food Network, Investigation Discovery, Travel Channel ve Animal Planet gibi hayatın içinden eğlence sunan içeriğe sahip portföyü ile insanların tutkularını dünyadaki bütün platformlarda tetikliyor. Doğrudan izleyiciye yönelik büyüyen hizmet portföyü ile dplay, GolfTV ve Food Network dahil olmak üzere hayranlarına “görüntüle ve yap” servisi sunuyor.

Anket 38 adet tutkudan 10 tanesine odaklandı:

1. Spor

2. Yemek

3. Doğa ve Yaban Hayatı

4. Bilgi

5. Sıra Dışı Hayatlar

6. Ev & Dekorasyon

7. Keşif ve Macera

8. Gerçeği Ortaya Çıkarmak

9. Motor & Araba

10. Düğünler ve İlişkiler,

Ek alıntılar:

Davranış Bilimi Uzmanı Dr Nick Southgate: “Tutkular, insanlar için her zaman önemli bir duygu olmuştur çünkü tutkularımız bizim kim olduğumuzu tanımlamamıza yardımcı olur. Her gün değişen ve geleceğin belirsiz göründüğü bir dünyada, önemsediğiniz, sizin için ne anlama geldiğini bildiğiniz ve nereye gittiği üzerinde kontrol sahibi olduğunuz şeylere yönelebilmek daha da önemli hale gelecektir” diyor.

Teknoloji alanındaki yazıları ile tanınan Yazar Dr Tom Chatfield “Televizyon programları birçok insan için sonraları büyük içsel tutkulara dönüşen tetikleyiciler olmuştur. Televizyonda bir hikâyeye veya bir olaya kişisel, insani, içsel olarak maruz kalıyorsunuz. Bu bir konu hakkında okumak gibi veya konu hakkında bir şeyler duymak gibi değil, direkt konunun içine dalmak gibi ve insanların kendi tutku ve keşif yolculuğunda onlara rehberlik edecek bu duygusal kıvılcımı keşfetmelerine yardımcı olabilir” diyor.

Tutkuların insanlara sağladığı 5 fayda

1. Kontrolün bizde olduğu duygusunu verir

2. Hayata karşı daha iyimser olmamıza yardımcı olur

3. Özgüven duygusu verir

4. Tatmin duygusu verir

5. Başkalarıyla etkileşim içinde hissetmemizi sağlar

Editörlere Notlar:

İnsanlar Tutkusunun Gücü

Bu araştırma Discovery tarafından finanse edilip Tapestry Research tarafından yürütüldü. 13 ülkede 13.000 çevrimiçi katılımcıyla gerçekleşti: Güney Afrika, Romanya, İspanya, Polonya, İtalya, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya, Danimarka, Hollanda. 3 İnsan Davranışı Uzmanı tarafından analiz edilen çalışma ayrıca 50 çevrimiçi günlük, 25 etnografik mülakat ve toplamda 200 saatlik mülakat içeriyor.

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır