Şu anda okuyorsunuz
DENİZ OHDE’NİN ÖDÜLLÜ ROMANI YANSIMALAR TÜRK OKURLARIYLA BULUŞTU

DENİZ OHDE’NİN ÖDÜLLÜ ROMANI YANSIMALAR TÜRK OKURLARIYLA BULUŞTU

DENİZ OHDE’NİN ÖDÜLLÜ ROMANI YANSIMALAR TÜRK OKURLARIYLA BULUŞTU

Türk Alman yazar Deniz Ohde’nin 2020 Jürgen Ponto Vakfı Edebiyat Ödülü’ne layık görülen ilk romanı Yansımalar, Türkiye’de Pena Yayınları etiketi ile okuyucularla buluştu.

Pena Yayınları etiketi ile raflarda yerini alan ve şimdiden sevilmeye başlayan “Yansımalar” romanında yazar, birinci tekil şahıs üzerinden büyüdüğü yere geri dönerek çocukluğunu ve ilk gençliğini okurlarına yansıtıyor. 


Herkesin gördüğü ama hakkında bahsetmekten kaçındığı gölgelere dair anlamlı bir hikâyeden oluşan romanda anlatıcı, anlık geriye dönüşlerle bir endüstri bölgesi kıyısındaki çocukluğunu, lise yıllarını ve varlıklı bir aileden gelen Sophia’yla olan dostluğunu anlatıyor. 

Anlatıcı göçmen, işçi sınıfı çocuğu olarak başladığı hayat yolunun akademisyenliğe uzanan zorlu dönemeçlerinin altını çiziyor. Her bir detayı usta bir incelikle anlatılan bu hikayede basit ajitasyonlara yer verilmiyor. Bu sakin hikaye okuyucuların içine yavaş yavaş işleyecek ve okuyucular çok kolay empati kurabilecek. 

İlk romanı “Streulicht” ile 2020 Jürgen Ponto Vakfı Edebiyat Ödülü’ne layık görülen ve jüri başta olmak üzere okurlardan büyük beğeni toplayan yazar, yarattığı roman kahramanıyla kendi kökenlerine doğru bir seyahate çıkıyor.

 Kitap Hakkında Ne Dediler?  

“Ohde’nin olayları algılayışı ve bunlardan örülü bir atmosfer yaratmaktaki başarısı gerçekten olağanüstü.”
Elke Schmitter, Der Spiegel

“(Deniz) Ohde herkesin gördüğü ancak asla hakkında konuşmak istemediği şeyleri olduğu gibi aktarmayı başarıyor. Özellikle de kendisini işçi sınıfı bir ailenin çocuğu olarak tanımlayan herkes için bu roman, çözümü olmayan sorunları yeniden gün yüzüne çıkardığı için rahatsız edici bir deneyim olabilir.”
Anna Hoffmeister


”Romanı okuduğunuzda hikâyeyle empati kurmanızı sağlayan şey… Her şeyden önce yazarın, anlattığı hikâyenin olduğu gibi anlatılmasının önemine inanmasıdır. Eğer fark edilmek istiyorsanız, kendinizi rol yapmaksızın göstermek zorundasınız.”
Dirk Knipphals, Die Tageszeitung

İlginizi Çekebilir


“Yansımalar sessiz sakin bir hikâye, yavaş yavaş sızıyor içinize.”
Lili Hering, Zei Online


“Deniz Ohde; sanayi mahallesinin gürültüleri ve paramparça duvar kâğıtlarıyla kırılan tabakların birbirine karıştığı insan dostu olmaktan çok uzak bir dünyanın senfonisini büyük bir beceriyle bizlere sunuyor.”
Hubert Winkels, Süddeutsche Zeitung


“….dikkate değer bir roman. Deniz Ohde, göçmen işçi sınıfı çocuğu olmaktan akademisyenliğe uzanan zorlu hayatını basitliğe ya da ajitasyona kaçmadan son derece duygusal bir biçimde anlatmayı başarmış.”
Ingo Eisenbeiß, Deutschlandfunk


“Her bir düğümün ustaca ve incelikle atıldığı, değersizleştirmeye ve dışlanmaya dair en ufak hareketin dahi derinlemesine irdelendiği kayda değer bir roman.”
Fridtjof Küchemann, Frankfurter Allgemeine Zeitung

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır