Şu anda okuyorsunuz
Değirmendere’den Hindistan’a; bir başarı öyküsü

Değirmendere’den Hindistan’a; bir başarı öyküsü

Yaşamını Hindistan’da sürdüren ve Tesaj Matur ile hayatını birleştiren Işıl Ezgi Çelik, yaptığı başarılı çalışmalarla ülkemizin gururu oldu.

Evlendikten sonra Esha Matur adını alan Işıl, henüz ilkokul yıllarındayken Değirmendere Belediyesi’nde kültür- sanat gönüllüsü olarak görev almıştı. Işıl Ezgi Çelik, Hintli adıyla Esha Matur, Hindistan’ın  Pune şehrindeki ADYPU Üniversitesi’nde görev yaptı.

Işıl Ezgi Çelik’i biraz tanıyalım

Çelik, Galatasaray Üniversitesi’nde aldığı felsefe eğitimini Fransa’da tamamladı.

 

Yüksek lisansını güzel sanatlar görsel tasarım üzerine yaptı. Daha sonra burslu olarak Japonya Nagoya Üniversitesi’nde 5 yıl doktora yaptı. 6 ay Myanmar’da sahipsiz bırakılmış ve uluslararası şebekelerin elinde pazarlanan kadınların kurtuluşu ve yaşama kazandırılması üzerine hazırladığı projenin kabulü üzerine Birleşmiş Milletler kadrosunda Myanmar’da görev yaptı. Işıl Ezgi Çelik’in projesi Myanmar hükümeti tarafından uygulanıyor.

Japonya’da doktorasını bitirdikten sonra İzmit’e döndü.
Sonrasında Çanakkale’de çekimleri yapılan bir filmin sanat yönetmenliğini yaptı. Hindistan’ın Pune şehrinde bulunan ADOYU Üniversitesi’nden gelen teklif üzerine Hindistan a gitti.

İlginizi Çekebilir

Işıl Ezgi Çelik bu arada başarılarının arasına Hindistan Yeni Monbai’de açtığı sanat galerisini de kattı.
Çelik ve Alkan’ın kızları; bir başarı öyküsü


Eski Değirmendere Belediyesi ve eski Bekirpasa belediyelerinde 15 yıl basın yayın ve kültür sanat etkinlikleri müdürü olarak görev yapan, uzun yıllar CHP Gölcük ve Başiskele İlçe örgütlerinde yönetici olan, Gölcük Postası, Bizim Kocaeli, Kocaeli Demokrat ve Kocaeli Devrim gazetelerinde köşe yazarlığı yapan Vacit Çelik ve emekli öğretmen Esma Alkan’ın kızları Esha Matur, yazdığı “Uğurun Mantığı” adlı kitabıyla da başarılarına bir yenisini ekledi.

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır