Şu anda okuyorsunuz
BALIK BİTİ (ARGULUS)

BALIK BİTİ (ARGULUS)

BALIK BİTİ (ARGULUS)

Merhaba sevgili okurlar, bugün sizlere balıkların baş belası olan balık bitlerinden bahsedeceğim.

Balık kenesi olarak da bilinen balık biti (Argulus) akvaryumlarda çok sık görülmese de, süs havuzu balıkları için tehlike arz eden kabuklu bir canlıdır. Süs havuzlarında yıl boyunca görülebilir. Yavruyken çil olarak algılanabilir, ancak büyüdükçe bir parazit olduğu daha kolay anlaşılır. Yarı saydam oluşu görülmesini zorlaştırır. Akvaryuma ya da süs havuzuna yeni balıklarla ya da bitkilerle beraber gelir.

Parazit iğnesini balığın vücuduna batırıp vücuduna enzim enjekte eder. Balığın dokusu enzimin etkisiyle sıvılaştığında emer. Bunun tekrarlı olarak gerçekleşmesi neticesinde balığın vücudunda iltihaplanma oluşur. Asıl sıkıntı bundan sonra başlar. Balık bitinin ayrıldığı bölgeye yerleşen bakteriler yaralara neden olur. Parazite maruz kalan balık kendini etrafa sürtmeye başladığından, pul kaybı yaşar ve yüzgeçlerinde yaralanma olur. Çok miktarda balık bitine maruz kalan balık kan kaybından ölebilir.

İlginizi Çekebilir
Onur Büyüktopçu Sokak Hayvanlarını Unutmadı...

Akvaryumlarınızı sık sık kontrol etmekte fayda var. En sağlıklı balıklarınızda bile yakalanma durumlarında çok hızlı bir şekilde zayıflar dikkat etmekte fayda var.

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır