Şu anda okuyorsunuz
​BİR AMERİKAN TRAJEDESİ; “İNSANLIK SUÇU”NUN İKİNCİ KİTABI RAFLARDA YERİNİ ALDI

​BİR AMERİKAN TRAJEDESİ; “İNSANLIK SUÇU”NUN İKİNCİ KİTABI RAFLARDA YERİNİ ALDI

​BİR AMERİKAN TRAJEDESİ; "İNSANLIK SUÇU"NUN İKİNCİ KİTABI RAFLARDA YERİNİ ALDI

Aşırı dindar ailesi tarafından zorluklar içinde yetiştirilen yoksul Clyde Griffiths’in bir an önce hayata atılıp bu yoksulluğu geride bırakmak istemesini konu alan “İnsanlık Suçu” başrolünü Elizabeth Taylor’un oynadığı, Türkiye’de de 1955 yılında gösterilmiş “A Place In The Sun” filmine uyarlanmıştı.

Serinin ikinci kitabında Clyde Griffiths’in hayatının arkadaşlarıyla birlikte yaptığı bir araba gezintisiyle tamamen değişmesi ve sonraki süreçte yaşamına olan etkisi anlatılmakta.

Gözü yükseklerde olan Clyde’ın hikâyesi, klasik roman severlerin mutlaka okuması gereken, etkileyici kitaplardan biri.

Kitap Hakkında

İNSANLIK SUÇU

BİR AMERİKAN TRAJEDİSİ

1920’lerde hızla gelişen Amerika’da lüks ve refah bir hayatın hayalini kuran genç Clyde Griffiths yoksul bir aileden gelmedir. İyi eğitim görmediğinden basit işlerde boğaz tokluğuna çalışmak zorunda kalır. Eline geçen parayla da ailesine yardım etmekle yükümlüdür. Kansas’taki bu halinden hiç de memnun olmayan Clyde’ın hayatı arkadaşlarıyla birlikte yaptığı bir araba gezintisiyle tamamen değişir.

İlginizi Çekebilir
Aristo’nun Rüyası

İzinsiz aldıkları arabayla bir kıza çarparlar ve kız ölür. O da yakalanıp hapse girmemek için Şikago’ya kaçar ve orada isim değiştirip bir kulüpte belboy olarak çalışır. Fabrika sahibi amcasıyla burada karşılaşınca hayalini kurduğu zengin dünyaya adım atmak üzere amcasından iş ister. Bu iş onun hayalini kurduğu dünyaya açılan bir kapı olacaktır. Ancak ne bu kapıdan içeri kolay kolay girebilecektir ne de kapının ardında, hayalini kurduğu gibi bir hayat olacaktır.

Yazar Hakkında

1871 yılında Amerika’da doğan yazar 1945 yılında vefat etmiştir. Amerikan natüralist romanının önde gelen temsilcilerindendir. Romanlarında gerçek hayatı konu edinir ve hızla endüstrileşen Amerika’da doğan sosyal problemleri işlerken modern Amerika’nın doğuşunun keskin bir portresini çizer. Ayrıca yazarın gençliğinde yaşadığı yoksulluk ve zenginlik ve başarı özlemi romanlarına hâkim olmuştur. Kariyerine Şikago’da bir gazete muhabiri olarak başlayan Theodore Dreiser daha sonra birçok gazetede çalışmış ve birçok dergiye katkıda bulunmuştur. İlk romanı Sister Carrie’den sonra 1925 yılında yazdığı İnsanlık Suçu romanıyla önemli bir başarı elde etmiş, dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu roman 1906’daki Chester Gillette davasından esinlenilmiştir. İlk defa 1930’larda filme uyarlanan roman, 1951 yılında, George Stevens yönetmenliğinde Montgomery Clift, Shelley Winters ve Elizabeth Taylor’un oyunculuklarıyla A Place in The Sunadıyla yeniden beyazperdeye aktarılmıştır. 1941’de League of American Writers ödülünü almıştır. Romanlarının yanı sıra Rusya üzerine incelemesi ve bir de otobiyografi kitabı vardır

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır