Şu anda okuyorsunuz
Ünlü DoubleTree Kurabiyeleri Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatıldı

Ünlü DoubleTree Kurabiyeleri Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatıldı

Ünlü DoubleTree Kurabiyeleri Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatıldı

DoubleTree kurabiyeleri, NASA’nın Wallops uzay üssünden cumartesi günü fırlatılan roketin içindeki prototip fırınla birlikte uzaya gönderildi. Kurabiyeler tarihi bir mikro yer çekimi deneyinin parçası olacak. 

Dünya genelinde DoubleTree by Hilton ve konuklarının, ünlü kurabiyelerin eşsiz lezzetinden söz ederken adeta dünya dışından gelme, benzersiz bir tadı olduğundan söz ettiği bilinir ama gerçekten de bugün kurabiyeler resmen dünya dışında, gezegenin yörüngesinde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) bulunuyor. DoubleTree kurabiyeleri uzayda pişirilen ilk yiyecek olacak. 2 Kasım’da sabah 9.59’da (ET saat dilimi) NASA’nın Wallops Uçuş Merkezi’nden fırlatılan roketteki kurabiye hamuru, tarihi bir deneyin parçası olarak prototip bir fırında astronotlar tarafından pişirilecek. Roket, uzay istasyonuna pazartesi günü 4.10’da (ET) ulaştı ve istasyonu Dünya’ya bakan yüzündeki yerine yerleşti.

Yılın önceki aylarında da belirtildiği gibi bu fırlatma, DoubleTree by Hilton ile uzun süreli uzay uçuşları için yer çekimsiz ortama uygun cihazlar geliştiren Zero G Kitchen ve lider ticari erişim sağlayıcısı NanoRacks işbirliğinin bir meyvesi. Girişimin amacı ise uzun süreli uzay yolculuklarında konukların daha iyi ağırlanması.

Proje hakkında konuşan DoubleTree by Hilton Küresel Marka Başkanı Shawn McAteer, “Hilton 100 yıllık tarihinde pek çok ilke imza atmış bir marka olsa da, uzay istasyonu içindeki bir araştırmaya katılan ilk otelcilik şirketi olmak Hilton’u bambaşka bir yere yerleştiriyor.  DoubleTree çikolatalı kurabiyeleri ile Hilton konukseverliğini yörüngeye taşımak ve orada pişecek ilk yiyecek olarak uzay tarihinde böylesi bir dönüm noktasında iz bırakmak bizlere müthiş bir heyecan veriyor” dedi.

Dahili roket kargoları kıdemli yöneticisi Mary Murphy ise görüşlerini şöyle belirtti: “Uzayda bu fırın prorotipini DoubleTree çikolatalı kurabiyeleri ile deneyecek olmak çok heyecan verici. Fırının ve tepsilerin her özelliği Nanorack tarafından, uzay istasyonunun yer çekimsiz ortamında çalışacak şekilde tasarlandı. Projenin en ilginç özelliği ise bunun uzayda pişirilecek ilk yiyecek olması.  Acaba kurabiyelerin tadı nasıl olacak?  Her yönden eşit bir şekilde ısı alıp kabaracak mı yoksa düz mü kalacak? Deneyin nasıl sonuçlanacağından yüzde yüz emin değiliz ama sonuçları görmeyi ve uzay fırınlarında yiyecek pişirmenin en iyi yolunu bulmayı dört gözle bekliyoruz.”

İlginizi Çekebilir
salata

Pişirme deneyinin ardından kurabiyeler, sonuca bakmak için Dünya’ya döndüğünde de ilave deneylerden geçecek. Fakat kimse merak etmesin, uzay istasyonundaki astronotlar da elbette bu özel pişirilmiş DoubleTree çikolatalı kurabiyelerinin keyfini çıkarma fırsatı bulacaklar çünkü prototipte pişen kurabiyeler incelenmek üzere Dünya’ya getirilecek. Herkesin merakla beklediği yeni haberler DoubleTree by Hilton tarafından tüm dünyaya duyurulacak.

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır