Şu anda okuyorsunuz
TAVUKLARDA KANİBALİZM YAMYAMLIK

TAVUKLARDA KANİBALİZM YAMYAMLIK

Kanibalizm(arkadaşını yeme)nedenleri; Yumurta verimine yaklaşan yarkalarda kloaka’nın altındaki karın bölgesini gagalama çok görülür.Kloaka gagalamada en önemli hazırlayıcı faktör nüsün prolapsusudur(anüsün dışarı çıkması).Diğer hazırlayıcı nedenler ise;yemlerde fazla miktarda mısır bulunması,kümeste yeterli yemlik ve suluk bulunmaması,hayvanların aç kalmaları, kümeslerin gereğinden fazla aydınlatılması,hayvanların sıkışık olması,beslenme bozuklukları ve ektoparaziter irritasyonlar sayılabilir. Kanibalizm ile ilgili daha detaylı bilgi için veteriner hekiminize danışabilirsiniz…

Sevgili La Femme Nicomedia okurlarım;tavuklar dinozorlar devrinden kalma bilinen en eski yırtıcı hayvanlardır. Hatta bazı araştırmacılara göre o dönemlerde boyları 25 metreye kadar ulaşabiliyordu. Dinozorların torunlarının tavuklar olduğu bile varsayımlar arasında.

Kanibalizm(arkadaşını yeme)nedenleri;

Yumurta verimine yaklaşan yarkalarda kloaka’nın altındaki karın bölgesini gagalama çok görülür.Kloaka gagalamada en önemli hazırlayıcı faktör nüsün prolapsusudur(anüsün dışarı çıkması).Diğer hazırlayıcı nedenler ise;yemlerde fazla miktarda mısır bulunması,kümeste yeterli yemlik ve suluk bulunmaması,hayvanların aç kalmaları, kümeslerin gereğinden fazla aydınlatılması,hayvanların sıkışık olması,beslenme bozuklukları ve ektoparaziter irritasyonlar sayılabilir.

İlginizi Çekebilir
bıyık

Kanibalizm ile ilgili daha detaylı bilgi için veteriner hekiminize danışabilirsiniz…

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
1
Kızgın
0
Komik
1
Şaşkın
1
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır