Şu anda okuyorsunuz
PROF.DR. ATALAY YÖRÜKOĞLU’NUN ZAMANA MEYDAN OKUYAN ESERİ; “ÇOCUK RUH SAĞLIĞI” İNKILÂP KİTABEVİ ETİKETİYLE YENİDEN RAFLARDA!

PROF.DR. ATALAY YÖRÜKOĞLU’NUN ZAMANA MEYDAN OKUYAN ESERİ; “ÇOCUK RUH SAĞLIĞI” İNKILÂP KİTABEVİ ETİKETİYLE YENİDEN RAFLARDA!

Prof.Dr. Atalay Yörükoğlu

Çocuk ve ergen psikiyatrisi denilince akla gelen ilk isimlerden olan Prof.Dr. Atalay Yörükoğlu’nun eskimeyen; “Çocuk Ruh Sağlığı” kitabı, Prof.Dr. Yankı Yazgan önsözüyle yeniden hayat bularak, raflardaki yerini alıyor.

Türk halkına çocuk ve ergen psikiyatrisini tanıtan ve 2004 yılında hayata veda eden efsane Doktor Atalay Yörükoğlu, ölümsüzlüğünü bıraktığı eseri “Çocuk Ruh Sağlığı” kitabıyla korumaya devam ediyor. Prof.Dr. Atalay Yörükoğlu’nun çocuk gelişimini kapsamlı bir şekilde ele aldığı kitabında ebeveynlere ışık tutarken, diğer yandan da bunu öğretici bir üslupla aktarıyor.

Sade ve akıcı anlatımıyla herkesin kolaylıkla anlayabileceği bir dilde yazılan “Çocuk Ruh Sağlığı” bebeğin doğumundan başlayarak tüm gelişim aşamalarını ve ergenliğin bitişine kadar olan süreci tek tek mercek altına alıyor. Söz konusu süreçlerde çocuğa uygulanan farklı yaklaşım örneklerini sunan ve bunların ileride ne gibi sonuçlar doğurabileceğini anlatan Atalay Yörükoğlu, emzirmeden tuvalet alışkanlığına kadar kişiliğin oluşmasında etkin rol oynayan dönemeçleri en iyi şekilde tamamlanmasını “Çocuk Ruh Sağlığı” kitabında detaylı bir şekilde ele alıyor.

İnkılâp Kitabevi imzasıyla yeniden okurlarıyla buluşan “Çocuk Ruh Sağlığı” kitabı,  Prof. Dr. Yankı Yazgan’ın önsözü ve güncel gelişmeleri değerlendirdiği sonsözüyle aday ebeveynlere de başucu kitabı olmaya hazırlanıyor.

Kitap Hakkında

“Atalay Yörükoğlu çocuk ve ergen psikiyatrisinin ülkemizdeki gelişiminde öncü rolü olan birkaç meslektaşımızdan biridir. Çocukların duygu, düşünce ve davranışlarının tipik gelişimini kapsayan bilgiler ile ruh sağlığındaki bozulma ve dalgalanmaları konu alan elinizdeki kitap, klinikteki mesleki uygulama sınırlarının ötesine geçen bir etki yarattı. Yazdıklarıyla ve söyledikleriyle hepimize ‘çocuğun bir ruhu vardır’ dedirten bir hekim olarak toplumsal belleğe yerleşti. Kitabı okurken siz de Atalay Yörükoğlu’nun yaşama neşeyle bakışının, çocukların ruh sağlığını iyileştirmeye olan inancının ve yıllar içinde anlamını yitirmemiş bilgeliğinin etkisine gireceksiniz. Şaşırmayın.” 

                                                                                                                                                             Yankı Yazgan

Bu kitabı anne, baba ve öğretmenlerin çocukları daha iyi tanımalarına yardımcı olmak amacıyla yazdım. Çocuğun kişilik oluşumunu belirleyen olumlu ve olumsuz tüm etkenleri tartıştım. Anne ve babanın sakıncalı tutum ve yöntemlerini belirtip, çocuk eğitiminde sık düşülen yanılgıları göstermeye çalıştım. Çocuklukta sık rastlanan ruhsal sorunlara değinip önleyici ve düzeltici yaklaşımlar önerdim.

Kaleme alındığı dönemde büyük ilgi gören ve Türk Dil Kurumu 1979 Bilim Ödülü’nü kazanan Çocuk Ruh Sağlığı, Prof. Dr. Yankı Yazgan’ın önsöz ve son sözüyle bir kez daha zamana meydan okuyor. Çocuğun ruhsal gelişimini doğduğu andan ergenlik döneminin sonuna kadar ele alan bu çalışma, 21. yüzyılda da ebeveynlerin başucu kitabı olmaya devam ediyor. 

Yazar Hakkında

Atalay Yörükoğlu 

Türkiye’de çocuk psikiyatrisi denince akla gelen ilk isimlerden Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu, 1928 yılında Boğazlıyan’da doğdu. Ankara Gazi Lisesi’ni bitirdikten sonra girdiği İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1953 yılında mezun oldu. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde doktorluk yaptı. 1958 yılında ABD’ye gitti ve Pittsburgh ile Michigan üniversitelerinde erişkin ve çocuk psikiyatrisi üzerine eğitim aldı. Türkiye’ye 1964 yılında geri döndü ve Hacettepe Üniversitesi’nde görev aldı. ABD’ye tekrar gidişi 1972 yılında oldu ve Miami Üniversitesi’nde iki yıl konuk öğretim üyesi olarak çalıştı. Dünya Psikiyatri Birliği’nde 6 yıl boyunca ruh sağlığı danışmanlığı yaptı. Çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları üzerine İngilizce ve Türkçe olarak sayısız bilimsel yayına imza attı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı Kliniği başkanlığından emekliye ayrıldı. 2004 yılında hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilir
Biz Hudutlardayken 

Künye

Yayın Direktörü: Gülşen İşeri

Editör: Gizem Demir

Son Okuma: Ezgi Hotalak

Kapak tasarım: Emir Tali

Sayfa tasarım: Aslı Varol

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır