Şu anda okuyorsunuz
PİŞMANİYE YEME YARIŞMASININ KAZANANI İZMİTLİLER OLDU

PİŞMANİYE YEME YARIŞMASININ KAZANANI İZMİTLİLER OLDU

PİŞMANİYE YEME YARIŞMASININ KAZANANI İZMİTLİLER OLDU

İzmit Belediyesi’nin organize ettiği Pişmaniye Şenliği’nin ikinci günü renkli etkinlikler ve gösterilerle devam etti.

 İzmit Belediyesi’nin pişmaniyenin ulusal ve uluslararası anlamda tanıtımını arttırmak amacıyla düzenlediği Pişmaniye Şenliği ikinci gününde de oldukça renkli geçti. İzmit Belediyesi Meydanı önünde gerçekleşen programlar kapsamında İzmitli vatandaşlar Pişmaniye Şenliği’ni doyasıya yaşadı.

 PİŞMANİYE İKRAMINDA BULUNULDU

 Şenliğin ikinci günü ilk gün olduğu gibi 41 Banko ekibinin müzik dinletisiyle başladı. Ardından İzmit’in usta pişmaniyecileri İzmit Belediyesi Meydanı’nda pişmaniye çekimi gerçekleştirdikten sonra vatandaşlara pişmaniye ikramında bulunuldu. Ardından İzmit Belediyesi Sanat Merkezi’nin ekibi olan Sahne İzmit’in sergilediği halk oyunları gösterisi büyük beğeni topladı.

 PİŞMANİYE YEME YARIŞMASI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

 Şenlik kapsamında günün en renkli etkinlilerinden biri olan pişmaniye yeme yarışması gerçekleştirildi. 5’erli çiftten oluşan 10 kişinin katıldığı yarışmada yarışmacılar gözleri kapalı bir şekilde eş oldukları arkadaşlarına pişmaniye yedirmeye çalıştılar. En çok pişmaniyeyi bitirenin kazanacağı yarışma sonucunda bütün yarışmacıların gösterdiği büyük çaba sonrası yarışmaya katılan herkes birinci seçilerek pişmaniye ile ödüllendirildi.

 PİŞMANİYENİN TARİHİ ANLATILDI

Programların devamında İzmitli pişmaniye üreticilerinin, pişmaniye konusunda tecrübeli  ustaların sahne aldığı “Kuşaktan Kuşağa İzmit Pişmaniye Hikayeleri” konulu söyleşide Osmanlı döneminde İzmit’te ortaya çıkan ve günümüze kadar gelip İzmit’in sembolü haline gelen pişmaniyenin tarihî detayları anlatıldı.

 

 

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır