Şu anda okuyorsunuz
KONUŞAN FOTOĞRAFLAR

KONUŞAN FOTOĞRAFLAR

Sevgili gönül meleği takipçilerim bu haftaki yazım can dostlarını ilk defa fotoğraflayan bir üstadın yazısı.
60 YIL ÖNCESİNİN İLK CAN DOSTLARI FOTOĞRAF ÜSTADI HARRY WHİTTİER FREES OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Can dostlarının fotoğraflarının sahibi Harry Whittier Frees 1879-1953 tarihleri arasında Amerika’da yaşamıştır.Fotoğraflar o dönem için gerçek olmayacak kadar iyiler.Ancak onun fotoğraflarında gerçek olmayan hiç bir teknik kullanılmamıştı. Kendi söylemi ile gerçek can dostları için çekilmiş bu alışılmadık fotoğraflar için tek bir sır vardı.Fotoğrafçı Whittier’in sırrı sabırla beklemekti. İstediği kareyi yakalamak için aylarca, be hatta yıllarca beklemek ve beklemek.

Amerika’da yaşamış sanatçı o dönemde fotoğrafçılıkta bir ilki başarmış , kartpostallar, takvimler , reklam materyelleri , “Woman’s world” ve “Child Life” dergilerinin makaleleri ve çocuk kitapları için can dostlarını fotoğraflamıştı.Kendi alanında bir ilke imza atmış herhangi bir hile animasyon ve efekt uygulamamıştır. Hayvan severler Harry Whittier Frees’in o dönemlerde hangi zorlukların altından kalkarak, can dostlarının doğal olmayan o hallerinden bu mükemmel doğal kareleri yakalayabildiğini sorgulamaktadır.
Fotoğraf sanatçısı can dostlarına giydirdiği giysiler , kullandığı aksesuarlar, mekan tasarımı ve hikayeleştirmedeki başarısı ile bu türde çekilen fotoğraflarda yeniliğin öncüsü kabul edilmiş ve özellikle kedilerin fotoğraflandırılması konusunda tarih yazmıştır.Modelleri pet shoplardan kiraladığı yada komşularından aldığı can dostlarıydı.Ölene kadar zamanının tümünü uygun sahneyi yaratmak için kullanan Whittier Frees ‘ın felsefesi ise “insan gibi giyinmiş can dostlarını, çocuklar için fotoğraflamak olmuştur.” Onun fotoğraflarına “konuşan fotoğraflar” adı verilmiştir…

Sevgili can dostları takipçilerim gönül meleklerim Harry Frees bir can dostu resmi çekebilmek için aylarca bazen yıllarca sabırla beklemiş. Bizler ise ya evimizde ya sokağımızda ya sitemizde ya komşumuzun evinde kısacası etrafımızda birçok can dostumuzu fotoğraflandırabiliriz. Onların çok ilginç hallerini mimiklerini yakalayıp ölümsüzleştirebiliriz. Hatta çocuklarımız için onlarla beraber birlikte kartpostal bile hazırlayabiliriz. Sevgimizi de kattığımız her işimizde harikalar yaratabilir ,en önemlisi de çocuklarımıza bunları aşılayabiliriz.Eminim onlarda bundan çok memnun kalacaklardır.

İlginizi Çekebilir
kedi

Unutmayın dünya hep birlikte güzeldir.
Gelecek haftaya kadar mutlu ve esen kalın .Can dostlarıyla kalın…
Zerrin KAPLAN

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır