Şu anda okuyorsunuz
Kahve Dünyası’ndan Farklı Damak Tatlarına Hitap Eden Yöresel Kahve Önerileri!

Kahve Dünyası’ndan Farklı Damak Tatlarına Hitap Eden Yöresel Kahve Önerileri!

Kahve Dünyası’ndan Farklı Damak Tatlarına Hitap Eden Yöresel Kahve Önerileri!

Dünyanın en popüler içeceği kahveye olan ilgi, özellikle son yıllarda ülkemizde de hızla artıyor. Bu da yöresel kahvelerden soğuk spesiyallere uzanan pek çok çeşidin hızla hayatımıza girmesine olanak tanıyor.

Kahve seçiminde lezzeti etkileyen pek çok unsur bulunuyor. Dünyanın farklı noktalarında üretilen kahve çekirdekleri, yetiştirildikleri bölgenin kendine has özelliklerini aldığından bazı kahveler yüksek asiditeye ulaşırken bazıları yoğun kıvamı, aroması ya da pürüzsüz tadıyla cezbediyor. Peki, hangi yöresel kahve hangi özellikleri taşıyor? “Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası, 1 Ekim Uluslararası Kahve Günü için yöresel lezzetlerin hikayelerini ve hangi damak tatlarına hitap ettiğini sıraladı.

Santos, Brezilya

Dünyadaki en büyük kahve üreticisi konumunda olan Brezilya’nın sıcak ve nemli iklimi, kahve yetiştirmek için mükemmel bir ortam oluşturuyor. Çekirdek türü olarak verimin dörtte birinden fazlası Arabica’dan sağlanıyor. Brezilya’da çok yüksek miktarda üretim olmasına rağmen en yüksek kalitenin yakalanması için her çiftlik aynı standartlarda üretim yapıyor. Kahve çekirdekleri elle toplanıyor ve kuru olarak işleniyor.

Kimler tercih etmeli: Düşük kıvam, düşük asidite, çiçeksi ve fındığı anımsatan aromalı, pürüzsüz tat arayanlar.

Kolombiya

Dünyada en fazla yıkanarak işlenmiş Arabica kahve üreten ülke olan Kolombiya yalnızca kahve ihracıyla değil, halkının gerçek bir kahve sever olmasıyla da dikkat çekiyor. Kolombiya’da en iyi kalite kahveler, Supremo olarak adlandırılıyor. Narino bölgesine özel kahve çekirdekleri ise yöreye has aroma ve lezzetler barındırıyor.

Kimler tercih etmeli: Yoğun kıvam, şeker kamışı tatlılığı, çikolata, şeftali ve ceviz aroması sevenler.

Kosta Rika

Dünyaca ünlü Kolombiya kahvesi için, ülkedeki toplam üretimin dörtte birinin gerçekleştirildiği West Valley bölgesinde yetiştirilen çekirdekler tercih ediliyor. Farklı mikro iklimlere ev sahipliği yapan bölgede ağırlıklı olarak sert çekirdek ve katı sert çekirdek yetiştiriliyor. Başlıca çeşitler ise Caturra ve Catuaí olarak adlandırılıyor.

Kimler tercih etmeli: Dengeli, orta yumuşak gövdeli, çiçeksi, baharatlı, narenciye ve fındığı anımsatan aromalı, canlı asiditeli kahve sevenler.

Kenya

Yüzde 7 ile dünyanın en yüksek asidite oranına sahip kahvesi olan Kenya kahvesi, bu sayede yüksek parlaklık seviyesine de ulaşıyor. Siyah akışı, yoğun sitrik asiditesi, üzüm, böğürtlen ve limon aromaları ile ön plana çıkan kahvenin çekirdekleri yıkanarak işleniyor.

Kimler tercih etmeli: Orta kıvamlı, yüksek asiditeli, üzüm ve böğürtlen aromalı, tatlı, kremalı kahve müdavimleri.

Guatemala

Kahve yetiştirmek için uygun iklimi ve volkanik dağlarının sağladığı özel koşullar sayesinde Guatemala, dünyadaki en özel kahvelerinin yetiştiği ülkeler arasında yer alıyor. Toprak, yağış miktarı, hava sıcaklığı, nem ve rakım konusunda büyük bir çeşitlilik gösteren ülkede, kendine has özellikleri olan tam sekiz ayrı kahve üretim bölgesi bulunuyor.

Kimler tercih etmeli: Orta kıvamlı, yumuşak içimli, bol asiditeli, isli kokulu ve baharatlı bir yapıya sahip kahve tüketenler.

Türk Kahvesi

Kahve Dünyası’nın en çok tercih edilen lezzetlerinden biri, hiç şüphesiz bol köpüklü, dumanı üstünde bir Türk kahvesi. Öyle ki, Kahve Dünyası mağazalarında her iki masadan birinde en az bir adet Türk kahvesi siparişi veriliyor. Kahve Dünyası, Türk kahvesi için Brezilya’nın dik yamaçlarında üretilen ve el emeği ile toplanan Arabica’yı tercih ediyor. Orta kavrulmuş, çok kavrulmuş ve damla sakızı aromalı seçenekleri bulunan Türk kahvesi, bu sayede farklı damak tatlarına hitap ediyor.

Kimler tercih etmeli: Orta kavrulmuş Türk kahvesini turunçgiller, odunumsu, meyvemsi ve cevizli çikolata lezzetleri; çok kavrulmuşu daha sert, narenciye, odunumsu ve toprağımsı, bitter çikolata tatları sevenler. Damla sakızı aromalıyı ise ferah ve hafif lezzetler tercih edenler.

Kadınlar Türk kahvesi, erkekler filtre kahve seviyor!

Türkiye’nin coğrafi penetrasyonu en yüksek kahve ve çikolata zinciri Kahve Dünyası, mağazalarını ziyaret eden misafirlerine yönelik bir kahve araştırması gerçekleştirdi. Buna göre, sabah 08.00 – 09.00 saatleri arasında en çok sert bir kahve türü olarak bilinen espresso tercih ediliyor. Türk kahvesi tüketenlerin yüzde 62’sini kadınlar oluştururken filtre kahveyi ise yüzde 62 oranında erkekler tercih ediyor. Verilerdeki dikkat çekici bir sonuç ise soğuk kahvelerle ilgili oldu. Yaz – kış ayırt etmeksizin soğuk kahve içenlerin oranının yalnızca yazın içenlerden daha yüksek çıkması, soğuk kahvenin yükselen trendler arasında olduğunu bir kez daha gösterdi.

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır