Şu anda okuyorsunuz
İLK KADIN MİTİNGİ İÇİN BİNLERCE KADIN KASTAMONU’DAYDI.

İLK KADIN MİTİNGİ İÇİN BİNLERCE KADIN KASTAMONU’DAYDI.

İLK KADIN MİTİNGİ İÇİN BİNLERCE KADIN KASTAMONU'DAYDI.

Anadolu‘nun paylaşılmasına karşı seslerini duyurmak amacıyla 10 Aralık 1919‘da yani bu gün ilk kadın “miting”inin yapıldığı  Kastamonu‘da, 3 gün boyunca 100. yıl etkinlikleri yapılacak.İlk kadın mitinginin 100. yılında 81 ilden 3.000’den çok kadın Kastamonu‘da olacak.

Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan:

Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Hanımlar Cemiyeti’nin öncülüğünde 10 Aralık 1919‘da ilk kadın mitingi Kastamonu‘da işgale karşı yapıldı. Kız Öğretmen Okulu bahçesinde üç binden fazla Kastamonulu kadın bir araya gelerek bu mitingi düzenledi. Mitinge katılanlar tarafından o dönemin önemli devlet başkanlarının eşlerine telgraf çekiliyor. ABD Başkanı ve Fransa Cumhurbaşkanı‘nın eşi ile İtalya ve İngiltere kraliçelerine telgraf çekilmiştir. O telgraf o gün mitingde okunuyor.” 

Kaplan sürdürdü:

Kastamonu, Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı‘nda en fazla şehit veren illerden biri. Bu nedenle en fazla acıyı çekenler de Kastamonulu kadınlarımız olmuştur. Çocuklarını cepheye gönderen kadınlar ne yazık ki bir daha onları görememiştir. İşte bu yüzden bu mitingin Kastamonu‘da yapılması tesadüf değildir. İstiklal Yolu dediğimiz yol buradan başlıyor. Bu yoldan cepheye silah ve yardım gidiyor. Kastamonulu kadınlar canları pahasına Milli Mücadele için silah taşımıştır. Kastamonulu kadın kahramanların en bilinenleri Şerife Bacı ve Halime Çavuş‘tur. İşte bu yüzden bu mitingin tesadüf olma şansı yok. Bu miting aynı zamanda kadın kahramanların ortaya çıkmasında tetikleyici rol oynamıştır.”

“9-10 ve 11 Aralık‘ta 3 gün boyunca etkinlikler yapılacak. 81 ilden kadınlar bu mitinge davet edildi. Ayrıca İstanbul‘dan 1.000’in üzerinde kadın bu mitinge katılacak. Üç gün sürecek etkinlikler kapsamında, söyleşiler, paneller, tiyatro gösterileri ve konserler olacak. Devlet Opera ve Balesi konser verecek.”

(Bu haber “kastamonuguncel.com”dan derlendi)

KASTAMONU MUDAFAAİ HUKUK CEMİYETİNİN 10 ARALIK 1919 ÇARŞAMBA GÜNÜ HAZIRLADIĞI MİTİNG KIZ MUALLİM MEKTEBİ BAHÇESİNDE BAŞLAMIŞTIR. KÖYLÜ KENTLİ BİNLERCE KADININ TOPLANDIĞI BU MİTİNGDE SÖZ ALAN BAYANLARIN MÜTAKEREDEN BERİ KARŞILAŞTIĞIMIZ HAKSIZLIKLARI İZMİR, MARAŞ, URFA, ANTEP İŞGALLERİ VE YAPILAN HAKSIZLIKLARI BELİRTEN İÇ PARÇALAYICI SÖZLERİ BÜTÜN DİNLEYİCİLERİ AĞLATMIŞTIR.

CEMİYET BAŞKANI ZEKİYE HANIM TARİHİ SÖYLEVİ AYNEN ŞÖYLEDİR..

KARDEŞLER, HEMŞİRELER…

DAHA BİR SENE EVVEL KIRMIZI RENGİ İLE BAŞIMIZDA DALGALANAN ULU SANCAĞIMIZ GÖRÜYORUZ Kİ SİYAHLARA MATEME BÜRÜNDÜ. MUHABERE MEYDANLARINDA VATAN VE DİN UĞRUNDA YÜZ BİNLERCE EVLADIMIZI GÖMDÜKTEN SONRA HAKDAN ADALETTEN BAHSEDEN AVRUPA LILARIN BİR SENEDEN BERİ BAŞIMIZA AÇMADIK BELA KALMADI. HAKTAN EN ÇOK BAHSEDENLER HAKSIZLIKLARIN EN BÜYÜĞÜNÜ YAPTILAR. DAHA DÜN BİZİM GİBİ REFAH VE SAADETİ EVİ BARKI OLAN İZMİRDEKİ HEMCİNSLERİMİZ BEYAZ SAÇLI KADINLARIMIZ KUNDAKTAKİ YAVRULARIMIZYUNANLILARIN SÜNGÜLERİNDEN GEÇTİ. HER TARAFI YÜKSEK MİNARELERDEN BEŞ VAKİT OKUNAN EZANLARIN ADANAMIZ, ANTALYAMIZ, ANTEPİMİZ, MARAŞIMIZ VE URFAMIZELİMİZDEN ALINMAK İSTENİYOR.

HANIMLAR…..

BÜYÜK FELAKETLERİMİZ ÖNÜNDE EVLATLARIMIZIN KARDEŞLERİMİZİN KANI İLE SULADIĞIMIZ YURTLARIMIZIN İŞGALİNE SUSACAKMIYIZ…..HAYIR  HANIM EFENDİLER…

MAĞLUBUZ SİLAHIMIZ YOK FAKAT GÖĞSÜMÜZDE İMANIMIZ BÜTÜN DÜNYAYI YARATAN ALLAHIMIZ VAR.İŞTE BİZDE İMANIMIZA ALLAHIMIZA İSTİNADEN HAKSIZLARA HAKSIZLIKLARINI YÜZLERİNE VURU VE CİHAN HUZURUNDA İLAN ETTİKLERİ ADALETİ İSTERİZ….

HANIMLAR…..

NE DÜNYAYI KANLARA BOĞAN İNSANLARI TAVUKLAR GİBİ BOĞAZLAYAN ERKEKLERE MÜRACAAT EDECEK DEĞİLİZ.BİZİM GİBİ ŞEVKAT İLE MERHAMET İLE DÜŞÜNDÜKLERİNE ŞÜPHE ETMEDİĞİMİZ İTİLAF DEVLETLERİNİN BÜYÜK KADINLARINA MÜRACAT EDECEK VE BİRER TELGRAF İLE BİZE YAPILAN HAKSIZLIKLARI YAZARAK ANLATACAĞIZ.EĞER ONLARDA HAKKIMIZI TESLİM ETMEZLER İSE EVLATLARIMIZIN KANLARINA  KENDİ KANLARIMIZI KARIŞTIRARAK ERKEKLERİMİZ İLE BİR SAFTA DİNİMİZ VE İSTİKLALİMİZ İÇİN HAKSIZ ZALİMLERE TARİHİN LANETLERİNİ TERKEDEREK ŞEHAMETLE ÖLECEĞİZ….

 

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır