Şu anda okuyorsunuz
İBRETLİK BİR AYAR

İBRETLİK BİR AYAR

İBRETLİK BİR AYAR.

Aslında sadece İran Şah’ına değil, devletin ve halkın malını har vurup harman savuran tüm devlet yöneticilerine verilmiş ayardır…Yıl 1934…İran Şah’ı Pehlevi Türkiye’yi ziyaret ediyor… Ziyaretinde Atatürk’e üzeri değerli taş ve altınla kaplı bir kılıç getiriyor hediye olarak…Tabii Atatürk’te bu hediyeye karşılık şaha bir hediye veriyor…Bir sigara tabakası…Sade ve ucuz bir tabaka…Tabi Şah verilen hediyeyi beğenmiyor gibi bakıyor…Zira Şah’ın hediyesi çok pahalı iken, Atatürk’ün hediyesi son derece ucuz ve basit…Atatürk Şah’ın hediyeyi beğenmediğini anlıyor, cevap vermek durumunda kalıyor…”Size verdiğim hediyeyi ben maaşımla aldım…”Evet, birine bir hediye veriyorsan, alıyorsan bunu tüyü bitmedik yetimin hakkıyla değil, kendi cebinden alacaksın…Kendi emeğinle, kendi alın terinle alacaksın ki o hediye senin hediyen olsun…Yok öyle yoksul halkın parasıyla ona buna caka satmak…Konuşmadan sonra Atatürk’ün, misafiri için sahneye koyulmasını istediği operayı izlemek üzere harekete geçiyorlar… Atatürk, İran Şahı Pehlevi’ye ‘Buyurun’ diyerek yol gösteriyor… Fakat İran Şah’ı, Atatürk’e yol gösterir ve şöyle der: ‘Hayır, ben erim, sense büyük komutansın. ‘İşte ATATÜRK bu yüzden ATATÜRK’tü…

EK: Şah’ın ATATÜRK’ e hediye ettiği kılıç derhal devlet hazinesine kaydediliyor… Kılıç halen Anıtkabir müzesinde 1003/747 envanter no ile kayıtlıdır… Dileyen görebilir….Tevazu, asalet, karakter dersi….Türkiye Cumhuriyeti ziyareti İran Şah’ının yaptığı tek yurt dışı ziyaretidir…. O dönem devletin itibarına bakar mısınız?

Aydın İZBUDAK

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır