Şu anda okuyorsunuz
Gündemde iş yerinde menopoz politikası ve testosteron tedavisi var.

Gündemde iş yerinde menopoz politikası ve testosteron tedavisi var.

Gündemde iş yerinde menopoz politikası ve testosteron tedavisi var.

Menopoz, kadınların hayatında yaş ilerlemesinin getirdiği doğal bir süreç. Ancak hakkında her zaman bu doğallıkla konuşmak mümkün olmuyor.

Dünya Menopoz Günü süreçle ilgili toplumsal, kültürel ya da kişisel engelleri aşmayı, konuşmanın, sorunları paylaşmanın ya da bilgi alışverişinin önünü açmayı amaçlıyor.

Türkiye’de menopoza giriş yaşı dünya ortalamasından erken

Menopoz kadınların ergenlikle başlayan üreme çağının sona ermesi anlamına geliyor. Menopoz ile kadınların çocuk sahibi olması vücudunda yaşanan fiziksel değişiklikler nedeniyle imkansız hale geliyor. Ancak bu dönemde yaşanan hormonal değişiklikler üreme sorunundan çok daha farklı durumları da ortaya çıkarıyor. Azalan östrojen hormununun kadınlar üzerinde yarattığı fiziksel ve ruhsal zorluklar bu dönemin olumsuz algılanmasına neden oluyor.

Aslında menopoza giriş yıllarca devam eden bir sürecin sonucu. 40’lı yaşlardan itibaren kadınlarda önce yumurtlamanın azalmasına bağlı düzensiz adet kanamaları, aralıklı ateş basması ve terlemeler, psikolojik değişiklik ortaya çıkmaya başlıyor. Zamanla yakınmalar giderek artıyor ve adet tamamen kesiliyor.

Menopoza girme yaşı ülkeden ülkeye farklılık gösterse de genellikle 50’li yaşlarda başlıyor. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Türkiye’de menopoza girme yaşının 47-49 olduğuna dikkat çekiyor. Dünyada ise bu yaş ortalaması 50-52 civarında.

Menopoz depresyona neden olur mu?

Her kadın menopozu farklı şekilde yaşıyor. Menopozun en bilinen etkileri sıcak basması, uyku sorunları, vajina duvarında incelme ya da kuruluk, idrar kaçırma gibi fiziksel şikayetler. Hormon seviyesinde yaşanan değişiklikler ani duygusal değişimlere, sinirlilik, kızgınlık ve yorgunluk hali gibi sorunlara da neden olabiliyor. Ancak uzmanlar menopozun tek başına depresyona neden olmadığını belirtiyor.

Menopoz yalnızca kadınların hayat kalitesini düşürmekle kalmıyor, sonrasında çok önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getirebiliyor. Örneğin 50 yaşından önce girilen menopoz kadınlarda kalp ve damar hastalıkları riskini arttırabiliyor.

Menopozun etkilerini azaltmak için kullanılan hormon ilaçları da farklı sağlık sorunlarını tetikleyebiliyor.

İlginizi Çekebilir
Doç. Dr. İsmail Önder Uysal

Finlandiya’da menopoz sonrası dönemde bulunan kadınlar üzerinde yürütülen bir çalışma; gece terlemesi, uyku düzensizliği, ateş basması gibi dönemsel etkileri hormon hapları ile kısa vadeli tedavi etmek isteyen kişilerin ciddi riskler aldığını gösteriyor.

İngiltere’de iş yerinde menopoz politikası oluşturulması için rehber hazırlandı

İngiltere’de Dünya Menopoz Günü dolayısıyla bu yıl dikkat çekilen konuların başında “iş yerinde menopoz” geliyor. Emeklilik yaşının menopoza giriş yaşından daha geç olması sebebiyle birçok kadın bu sürecin yaşadığı zorlukları çalışma ortamında da yaşıyor, ancak yeterli desteği alamadığından şikayetçi.

IMS konuyu tabu olmaktan çıkarmanın üretim ve verimliliğe olumlu katkı sağlayacağı düşüncesiyle bir rehber hazırladı. 45-60 yaş arası yaklaşık 4 buçuk milyona yakın kadın çalışanın faydalanabileceği bu rehberde şirket ve kurumların menopoz politikası oluşturmasına yardımcı olacak öneriler yer alıyor.

IMS’nin bu yıl vurguladığı bir diğer konu da testesteron tedavisi. Topluluğun bu tedavinin faydaları ve zararları konusunda sağlık çalışanlarını bilgilendirmek amacıyla bir çalışma hazırldı. Bu çalışmada testosteron tedavisinden hangi kadınların yararlanabileceği, hangi belirti ve koşulların bu tedavinin uygulanmasına uygun olmadığının tespiti, hangi alanların az bilindiği ve olası zararlarıyla ilgili varılan mutabakat kamuoyuyla paylaşıyor

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır