Şu anda okuyorsunuz
Gezici Festival, yollarda

Gezici Festival, yollarda

Gezici Festival, yollarda

Gösterimler ve söyleşilerle geçen üç günün ardından Sinop seyircisiyle vedalaşan Gezici Festival bugünden itibaren Kastamonu’da seyirciyle buluşacak.

Gösterimler, Kastamonu Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu, ABD Büyükelçiliği ve Hollanda Büyükelçiliği’nin katkılarıyla 9-12 Aralık tarihleri arasında Kastamonu Üniversitesi, Ahmed Yesevi Konferans Salonu’nda ücretsiz gerçekleştirilecek.

  1. Gezici Festival Sinop’taydı
  2. Gezici Festival, ikinci durağı Sinop’ta Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu ve Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan’ın konuşmalarıyla açıldı. Barış Ayhan, festival ekibine ve festivale konuk olan film ekiplerine teşekkür ettikten sonra önemli bir konuyu gündeme getirdi. Bir zamanlar yazlık, kışlık sinemalarla dolu bir kent olan Sinop’ta bugün bir tek sinema salonu dahi bulunmamasından duyduğu derin üzüntüyü dile getiren Ayhan, bu eksikliği, yerel yönetim olarak başta Sinop Ticaret Odası olmak üzere diğer kurum ve kuruluşların desteğiyle en kısa zamanda gidereceklerini  söyledi.

“Ölüm kimse için kolay bir konu değil”

Açılış filmini sunmak üzere gösterimden önce seyirci karşısına çıkan Soluk filminin yönetmeni Özkan Yılmaz ile oyuncuları Emrullah Çakay ve Uğur Polat gösterimden sonra seyircilerin sorularını yanıtladı.

Oyuncu Savaş Akova’nın gerçek yaşam öyküsünden uyarladığı filminin senaryo ve yapım süreci üzerine konuşan Özkan Yılmaz, ölüm gibi ağır bir konuyu ele alan bir filmi bu kadar sürükleyici kılmayı nasıl başardığını soran bir izleyiciyi şöyle cevapladı: “Ölüm kimse için kolay bir konu değil. Ölümü izlemek de öyle.  Sıkılmadıysanız ne mutlu bize. Bunu başarmak için çok uğraştık.”

Fatih Özgüven ile Tristana Filmi Üzerine Söyleşi

Sinema yazarı Fatih Özgüven’in 25. Gezici Festival için hazırladığı Terazi Filmleri seçkisinde yer alan Luis Buñuel’in Tristana(1970) filminin gösteriminden sonra Fatih Özgüven seyirciyle film üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

Sunumunda sürrealist sinema, bu akımın en önemli temsilcilerinden biri olan filmin yönetmeni Luis Buñuel, Tristana’nın onu sıradan bir melodram olmaktan uzaklaştıran ve kendisi için bu kadar özel kılan nitelikleri hakkında konuşan Fatih Özgüven, daha sonra Sinoplu izleyicilerin film hakkındaki duygu ve düşüncelerini dinledi. Sinoplu izleyicilerin yüksek katılımıyla geçen Tristana söyleşisi, sürrealist sinemanın psikanalizle ilişkisinden, kadına, zaman kavramına ve bilinçaltına yaklaşımına varan derin ve ufuk açıcı bir sohbete dönüştü.

Gezici Festival, yollarda

İlginizi Çekebilir
ara güler

Sinop durağının son gününde “Aidiyet” ve “Bozkır” filmlerinin yönetmenleri seyirciyle buluştu. 8 Aralık Pazar günü Türkiye 2019 seçkisinde yer alan Aidiyet filminin gösterimi yönetmen Burak Çevik’in katılımıyla gerçekleşti. Gösterimden sonra seyircinin sorularını yanıtlayan Burak Çevik, filmin çıkış noktasından ve senaryo sürecinden bahsetti. Filmin, teyzesinin hikayesi olduğunu açıklayan yönetmen, neyin gerçek neyin yalan olduğu hakkında düşündüren bir film yapmak fikriyle yola çıktığını söyledi.

Sinop’taki son gösterimde ise bu yıl Antalya Film Festivali’nde bir rekora imza atarak 11 ödülün sahibi olan Bozkır izleyici ile buluştu.  Filmin gösterimi yönetmen Ali Özel’in katılımıyla gerçekleşti. Gösterimden sonraki söyleşide yönetmen, filmin çıkış noktası olarak gösterdiği ‘iletişimsizlik’ temasının, gerek aile içi gerekse toplumsal boyutundan söz etti.

 

 

Bu içeriğe tepkiniz nasıl oldu?
Bayıldım
0
Kızgın
0
Komik
0
Şaşkın
0
Üzgün
0
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın!

Bir cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Türkiye'den ve Dünya’dan kadınlara öncelikli olarak, bütün kesimi ilgilendiren haberler tarafımızca bizzat yapılmaktadır. La Femme Nicomedia bir markadır. Her hakkı saklıdır. Bu websitesinde yer alan hiçbir metin/haber izin almadan kopyalanamaz.

Yukarı Kaydır